Jeszcze się posmażymy – Gazeta Kłobucka
Powiat

Jeszcze się posmażymy

IMiGW ostrzega przed temperaturami w zakresie 29-33 stopni Celsjusza.
PIXABAY.COM
Jeszcze się posmażymy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed upałami, które mogą nam dokuczać także w najbliższych dniach

Jednodniowe lekkie ochłodzenie nie oznaczaj jeszcze pewności, że falę upałów mamy za sobą. Prognozy zmieniają się nico z dnia na dzień, ale wciąż wskazują, że z wysoką temperaturą będziemy się zmagać jeszcze także w najbliższych dniach. Prognozy przewidują lekkie ochłodzenie dopiero na przyszły tydzień. O ile synoptykom nie przyjdzie ich zmieniać.

IMiGW ostrzega przed temperaturami w zakresie 29-33 stopni Celsjusza. Uciążliwe jest też to, że upały powtarzają się w kolejnych dniach, a noce nie zawsze przynoszą wystarczająco duże ochłodzenie. Co więcej, przy upałach możliwe są burze. Także z gradem. W ostatnich dniach w rejonie Zielonej Góry spadł grad o rekordowej średnicy nawet 10 cm.

Jak bezpiecznie przetrwać upały? Po pierwsze unikając wystawiania się bezpośrednio na promienie słoneczne. Dzieci i starsi powinni najlepiej w ogóle zostać w domu. Każdy powinien unikać wysiłku fizycznego. W domu w ciągu dnia najlepiej zamknąć okna, zasunąć żaluzje. Czas na wietrzenie będzie lepszy dopiero wieczorem. Ponieważ się pocimy, koniecznie trzeba dużo pić, by organizm się nie odwodnił. Ale odstawmy słodkie napoje, bo one mogą jeszcze pogłębić problem.

Gdy z kolei nadejdzie popołudniowa burza, należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Radzi się, by w ogóle wyłączyć telefon komórkowy, a przynajmniej nie używać go do rozmów. Dobrze jest też odłączyć od prądu urządzenia elektryczne w domu. Warto obserwować mapy burzowe (np. na http://burze.dzis.net), by nie dać się zaskoczyć gdzieś z dal od domu. Jeśli jednak tak się stanie, unikamy stawania przy drzewach, słupach i innych wysokich elementach, w górach – schodzimy jak najniżej, na wodzie – schodzimy jak najszybciej na brzeg. Powinniśmy też zsiąść z roweru i najlepiej nie dotykać jego metalowych części i gdzieś go odstawić. Przed piorunami ochroni nas natomiast przebywanie w kabinie samochodu. Tyle że warto się na czas burzy zatrzymać – i nie robić tego gdzieś pod drzewem, które mogłoby się na nas zawalić. Ot – kilka prostych zasad, o których warto pamiętać. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Autostrada Wiadomości dobre i złe (2818) + fot

Autostrada. Wiadomości dobre i złe

Jarosław Jędrysiak21 października 2019
znów nie mamy posła z powiatu

Znów nie mamy posła z powiatu

Jarosław Jędrysiak18 października 2019
5675

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Jarosław Jędrysiak17 października 2019
K - Biorą się za mosty (677) + fot

Biorą się za mosty

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
K - Rowerami do miejsc pamięci (902) + fot

Rowerami do miejsc pamięci

Jarosław Jędrysiak10 października 2019
pieniadze-640x400

Która gmina przoduje w inwestycjach?

Jarosław Jędrysiak9 października 2019