Już uczniowie znają motyle – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Już uczniowie znają motyle

Uczniowie mają imponującą wiedzę na temat motyli i ważek występujących w naszym regionie.
SP3 KŁOBUCK
Już uczniowie znają motyle

KONKURS. W Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Tematyka dość wąska i specjalistyczna: „Ważki i motyle w powiecie kłobuckim i woj. śląskim”. Ale uczniowie dobrze sobie z nią poradzili

– Najnowsze badania wskazują, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc. Dlatego celem tegorocznej edycji konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność ochrony owadów – podaje w imieniu organizatora Izabela Śledziona z kłobuckiej Trójki.

– Udział w konkursie miał zachęcić młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić – dodaje.

Patronat nad konkursem objął dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Doktor Jerzy B. Parusela był zresztą w Kłobucku osobiście, podobnie jak dr Alicja Miszta, która w tej instytucji pracuje naukowo i jest specjalistką od ważek.

A swoją wiedzą popisywali się uczniowie szkół z Krzepic, Panek, Aleksandrowa, Łobodna, Libidzy, Białej, Zawad, Opatowa i oczywiście z Kłobucka. Były dwa etapy zmagań. Jeden polegał na rozwiązywaniu testu i wymagał odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Drugi, multimedialny, wymagał przedstawienia przez dwuosobowe drużyny filmów na temat: „Ważki i motyle naszego regionu” – oczywiście wraz ze słownym komentarzem, który miał też pokazać jurorom wiedzę uczniów na temat prezentowanych owadów. Komisji konkursowej przewodniczył szef kłobuckiego LOP Tomasz Paciepnik, a w składzie komisji zasiedli nauczyciele-opiekunowie uczestników konkursu. Wyniki konkursu prezentujemy obok.

Uczniowie mieli też okazję wysłuchać wykładu Mariusza Ślęzańskiego z WIOŚ na temat m.in. smogu oraz Alicji Misztu – na temat ważek. (jar)

WYNIKI KONKURSU Etap multimedialny: 1) SP Panki (Nina Ługowska i Emilia Matuszczyk) oraz SP3 Kłobuck (Julia Biernacka i Jakub Dądela). 2) SP Opatów (Nikola Idasz i Jakub Heluszka) oraz SP Aleksandrów (Kacper Stopa i Maciej Antczak). 3) SP Łobodno (Filip Wojtysek i Jakub Słonina) i SP Biała (Wiktoria Marcinkiewicz i Bartosz Kociński). Etap wiedzowy: 1) Wiktoria PytelBaran (SP3 Kłobuck) oraz Wiktoria Fajer (SP1 Krzepice). 2) Sylwia Kokot (SP1 Krzepice), Natalia Derda (SP3 Kłobuck) oraz Oliwia Ploch (SP3 Kłobuck). 3) Zuzanna Chabrajska (SP3 Kłobuck) oraz Julia Badora (SP Libidza).

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Stockinger na senioraliach 1

Stockinger na senioraliach

Jarosław Jędrysiak22 października 2019
akademia-przedsiebiorczosci

Akademia Przedsiębiorczości w Kłobucku i Krzepicach

Ewa Chojnacka22 października 2019
K - Nowa jakość edukacji w gminie Kłobuck (1414) + fot

„Nowa jakość edukacji w gminie Kłobuck”

Jarosław Jędrysiak16 października 2019
jak decyzje

Jak decyzje rządu dają po kieszeni

Jarosław Jędrysiak16 października 2019
K - Klub Kawalerów na scenie 1

Klub Kawalerów na scenie

Jarosław Jędrysiak13 października 2019
K - Policja podgląda (1801) + fo.

Policja podgląda

Jarosław Jędrysiak13 października 2019