Już uczniowie znają motyle – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Już uczniowie znają motyle

Uczniowie mają imponującą wiedzę na temat motyli i ważek występujących w naszym regionie.
SP3 KŁOBUCK
Już uczniowie znają motyle

KONKURS. W Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ekologiczny. Tematyka dość wąska i specjalistyczna: „Ważki i motyle w powiecie kłobuckim i woj. śląskim”. Ale uczniowie dobrze sobie z nią poradzili

– Najnowsze badania wskazują, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc. Dlatego celem tegorocznej edycji konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na konieczność ochrony owadów – podaje w imieniu organizatora Izabela Śledziona z kłobuckiej Trójki.

– Udział w konkursie miał zachęcić młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić – dodaje.

Patronat nad konkursem objął dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach. Doktor Jerzy B. Parusela był zresztą w Kłobucku osobiście, podobnie jak dr Alicja Miszta, która w tej instytucji pracuje naukowo i jest specjalistką od ważek.

A swoją wiedzą popisywali się uczniowie szkół z Krzepic, Panek, Aleksandrowa, Łobodna, Libidzy, Białej, Zawad, Opatowa i oczywiście z Kłobucka. Były dwa etapy zmagań. Jeden polegał na rozwiązywaniu testu i wymagał odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Drugi, multimedialny, wymagał przedstawienia przez dwuosobowe drużyny filmów na temat: „Ważki i motyle naszego regionu” – oczywiście wraz ze słownym komentarzem, który miał też pokazać jurorom wiedzę uczniów na temat prezentowanych owadów. Komisji konkursowej przewodniczył szef kłobuckiego LOP Tomasz Paciepnik, a w składzie komisji zasiedli nauczyciele-opiekunowie uczestników konkursu. Wyniki konkursu prezentujemy obok.

Uczniowie mieli też okazję wysłuchać wykładu Mariusza Ślęzańskiego z WIOŚ na temat m.in. smogu oraz Alicji Misztu – na temat ważek. (jar)

WYNIKI KONKURSU Etap multimedialny: 1) SP Panki (Nina Ługowska i Emilia Matuszczyk) oraz SP3 Kłobuck (Julia Biernacka i Jakub Dądela). 2) SP Opatów (Nikola Idasz i Jakub Heluszka) oraz SP Aleksandrów (Kacper Stopa i Maciej Antczak). 3) SP Łobodno (Filip Wojtysek i Jakub Słonina) i SP Biała (Wiktoria Marcinkiewicz i Bartosz Kociński). Etap wiedzowy: 1) Wiktoria PytelBaran (SP3 Kłobuck) oraz Wiktoria Fajer (SP1 Krzepice). 2) Sylwia Kokot (SP1 Krzepice), Natalia Derda (SP3 Kłobuck) oraz Oliwia Ploch (SP3 Kłobuck). 3) Zuzanna Chabrajska (SP3 Kłobuck) oraz Julia Badora (SP Libidza).

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

oswietlenie-droga

Oświetlą drogę do cmentarza

Ewa Chojnacka18 lipca 2019
sda

Obwodnica trafi do planów?

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2019
frd

Obcokrajowcy odwiedzili kłobuckich uczniów

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
zakrzewski

Będzie nowa linia wysokiego napięcia

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019
bedzienowy

Będzie nowy market koło osiedla?

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
dni kck

Dni Kłobucka przyciągnęły tłumy!

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019