Przyspieszasz, gdy miniesz patrol? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Przyspieszasz, gdy miniesz patrol?

Nasi policjanci prowadzili akcję pomiaru prędkości wspólnie z kolegami z województwa łódzkiego – każdy po swojej stronie granicy. Kaskadowy pomiar prędkości w dwóch pobliskich punktach jednocześnie ma wyeliminować zwyczaj przyspieszania po minięciu patrolu z radarem.
© KPP KŁOBUCK
Przyspieszasz, gdy miniesz patrol?

DROGÓWKA. Policja prowadziła kaskadowe pomiary prędkości. Chodzi w nich o wyłapanie przypadków przyspieszania po minięciu kontrolującego prędkość policjant

Działa to tak, że na wybrany odcinku drogi drogówka ustawia się z „suszarkami” w dwóch miejscach oddalonych od siebie o pewną odległość. Jeśli ktoś koło pierwszego policjanta z radarem przejedzie z odpowiednią prędkością, a zaraz potem przyspieszy – to wpadnie jak śliwka w kompot. Namierzy go bowiem policjant z patrolu, który ustawił się nieco dalej. Po co robi się takie kontrole? Chodzi o to, by wyeliminować sytuacje, gdy minięcie policjanta z radarem daje kierowcom poczucie, że skoro prędkość jest mierzona w tym miejscu, to można przyspieszyć, bo na pewno dalej jest „czysto” – czyli nikt nie sprawdza, kto jedzie poprawnie, a kto pędzi. Policja widzi to inaczej. Takie przyspieszanie za patrolem to też łamanie przepisów i przekraczanie dozwolonej prędkości. A to prędkość jest ciągle przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

W akcji pomiaru kaskadowego, którą prowadzono ostatnio, wspólnie uczestniczyli policjanci z powiatu kłobuckiego i z sąsiedniego powiatu pajęczańskiego. Jak widzimy, nawet po minięciu granicy województwa można się spodziewać ponownego pomiaru prędkości przez inny patrol, więc przyspieszanie po minięciu pierwszego z nich jest ryzykowne. A skąd mamy wiedzieć, czy to patrol pierwszy, czy jedyny? No cóż, tego nigdy nie możemy być pewni. I właśnie prowadzenie pomiarów kaskadowych ma nas tej pewności pozbawić. I sprawić, że zwolnimy do przepisowej prędkości.

Zauważmy na koniec, że policja ostatnio co trochę ogłasza akcje kaskadowego pomiaru prędkości. Warto tę okoliczność wkalkulować we własne decyzje co do prędkości, z jaką jeździmy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Autostrada Wiadomości dobre i złe (2818) + fot

Autostrada. Wiadomości dobre i złe

Jarosław Jędrysiak21 października 2019
znów nie mamy posła z powiatu

Znów nie mamy posła z powiatu

Jarosław Jędrysiak18 października 2019
5675

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Jarosław Jędrysiak17 października 2019
K - Biorą się za mosty (677) + fot

Biorą się za mosty

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
K - Rowerami do miejsc pamięci (902) + fot

Rowerami do miejsc pamięci

Jarosław Jędrysiak10 października 2019
pieniadze-640x400

Która gmina przoduje w inwestycjach?

Jarosław Jędrysiak9 października 2019