Przyspieszasz, gdy miniesz patrol? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Przyspieszasz, gdy miniesz patrol?

Nasi policjanci prowadzili akcję pomiaru prędkości wspólnie z kolegami z województwa łódzkiego – każdy po swojej stronie granicy. Kaskadowy pomiar prędkości w dwóch pobliskich punktach jednocześnie ma wyeliminować zwyczaj przyspieszania po minięciu patrolu z radarem.
© KPP KŁOBUCK
Przyspieszasz, gdy miniesz patrol?

DROGÓWKA. Policja prowadziła kaskadowe pomiary prędkości. Chodzi w nich o wyłapanie przypadków przyspieszania po minięciu kontrolującego prędkość policjant

Działa to tak, że na wybrany odcinku drogi drogówka ustawia się z „suszarkami” w dwóch miejscach oddalonych od siebie o pewną odległość. Jeśli ktoś koło pierwszego policjanta z radarem przejedzie z odpowiednią prędkością, a zaraz potem przyspieszy – to wpadnie jak śliwka w kompot. Namierzy go bowiem policjant z patrolu, który ustawił się nieco dalej. Po co robi się takie kontrole? Chodzi o to, by wyeliminować sytuacje, gdy minięcie policjanta z radarem daje kierowcom poczucie, że skoro prędkość jest mierzona w tym miejscu, to można przyspieszyć, bo na pewno dalej jest „czysto” – czyli nikt nie sprawdza, kto jedzie poprawnie, a kto pędzi. Policja widzi to inaczej. Takie przyspieszanie za patrolem to też łamanie przepisów i przekraczanie dozwolonej prędkości. A to prędkość jest ciągle przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

W akcji pomiaru kaskadowego, którą prowadzono ostatnio, wspólnie uczestniczyli policjanci z powiatu kłobuckiego i z sąsiedniego powiatu pajęczańskiego. Jak widzimy, nawet po minięciu granicy województwa można się spodziewać ponownego pomiaru prędkości przez inny patrol, więc przyspieszanie po minięciu pierwszego z nich jest ryzykowne. A skąd mamy wiedzieć, czy to patrol pierwszy, czy jedyny? No cóż, tego nigdy nie możemy być pewni. I właśnie prowadzenie pomiarów kaskadowych ma nas tej pewności pozbawić. I sprawić, że zwolnimy do przepisowej prędkości.

Zauważmy na koniec, że policja ostatnio co trochę ogłasza akcje kaskadowego pomiaru prędkości. Warto tę okoliczność wkalkulować we własne decyzje co do prędkości, z jaką jeździmy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

najelpsze matury

Najlepsze matury – w kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak18 lipca 2019
izba

Izba obrachunkowa podsumowała gminy

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2019
pole

Susza znów niszczy uprawy

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2019
500

500 plus na każde dziecko

Jarosław Jędrysiak7 lipca 2019
literacki

Tworzyli opowiadania

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2019
slonce

Jeszcze się posmażymy

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019