Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół – Gazeta Kłobucka
Region

Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

Na forum związku gmin i powiatów skonstatowano nieproporcjonalne dofinansowanie szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne i szkół niepublicznych w stosunku do finansowania szkół publicznych, które prowadzą samorządy.
Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

7 czerwca samorządowcy ze 135 gmin i powiatów debatowali na forum Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów m.in. na temat problemów funkcjonowania systemu oświaty

W trakcie dyskusji na forum związku gmin i powiatów skonstatowano nieproporcjonalne dofinansowanie szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne i szkół niepublicznych w stosunku do finansowania szkół publicznych, które prowadzą samorządy. Stanowisko związku przedstawiał w Cieszynie jego wiceprzewodniczący, a zarazem prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

– Należy zmienić obecnie obowiązujące przepisy, bo zakładają, że dotacje dla szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne ustalane są w wysokości subwencji oświatowej, zwiększonej o kwotę jaką samorząd dopłaca z dochodów własnych do prowadzenia własnych szkół. Szkoły prywatne niejednokrotnie pobierają czesne, a więc uzyskują większe przychody i jednocześnie nie stosując przepisów Karty Nauczyciela mają niższe koszty. To prowadzi do nierównego traktowania różnych typów szkół – powiedział samorządowiec.

Konsekwencją tego stanowiska jest postulat usunięcia nierówności wynikających ze zróżnicowanych kosztów funkcjonowania szkół, które występuje pomiędzy samorządami a podmiotami prywatnymi. Jak? Przez ograniczenie udział jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu szkół niesamorządowych i dokonanie odpowiednich zmian w systemie dotowania szkół niesamorządowych. Takie rozwiązania zawarto w przyjętym stanowisku związku.

Stanowisko to nie przesądza kwestii podjęcia stosownych zmian prawnych i decyzji na szczeblu politycznym w kraju.

Na marginesie dodajmy, że kwestie finansowania okazały się długotrwałym przedmiotem sporu między gminą Opatów a funkcjonującą na jej terenie szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

marszalkowski budzet

Marszałkowski budżet obywatelski zatwierdzony

Jarosław Jędrysiak21 stycznia 2020
Kolej na Ferie po raz drugi

Pociągiem za darmo

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2020
pojedziemy autostradą4

Autostrada działa, węzeł Lgota – nie

Jarosław Jędrysiak7 stycznia 2020
lekarski-czestochowa

Będzie wydział medycyny w Częstochowie?

Jarosław Jędrysiak7 stycznia 2020
K - Coraz więcej cudzoziemców (3234) + fot

Coraz więcej cudzoziemców

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2019
K - Sklep Ziółko pomaga 1

Sklep „Ziółko” pomaga

Jarosław Jędrysiak25 grudnia 2019