Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół – Gazeta Kłobucka
Region

Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

Na forum związku gmin i powiatów skonstatowano nieproporcjonalne dofinansowanie szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne i szkół niepublicznych w stosunku do finansowania szkół publicznych, które prowadzą samorządy.
Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

7 czerwca samorządowcy ze 135 gmin i powiatów debatowali na forum Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów m.in. na temat problemów funkcjonowania systemu oświaty

W trakcie dyskusji na forum związku gmin i powiatów skonstatowano nieproporcjonalne dofinansowanie szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne i szkół niepublicznych w stosunku do finansowania szkół publicznych, które prowadzą samorządy. Stanowisko związku przedstawiał w Cieszynie jego wiceprzewodniczący, a zarazem prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

– Należy zmienić obecnie obowiązujące przepisy, bo zakładają, że dotacje dla szkół publicznych prowadzonych przez podmioty prywatne ustalane są w wysokości subwencji oświatowej, zwiększonej o kwotę jaką samorząd dopłaca z dochodów własnych do prowadzenia własnych szkół. Szkoły prywatne niejednokrotnie pobierają czesne, a więc uzyskują większe przychody i jednocześnie nie stosując przepisów Karty Nauczyciela mają niższe koszty. To prowadzi do nierównego traktowania różnych typów szkół – powiedział samorządowiec.

Konsekwencją tego stanowiska jest postulat usunięcia nierówności wynikających ze zróżnicowanych kosztów funkcjonowania szkół, które występuje pomiędzy samorządami a podmiotami prywatnymi. Jak? Przez ograniczenie udział jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu szkół niesamorządowych i dokonanie odpowiednich zmian w systemie dotowania szkół niesamorządowych. Takie rozwiązania zawarto w przyjętym stanowisku związku.

Stanowisko to nie przesądza kwestii podjęcia stosownych zmian prawnych i decyzji na szczeblu politycznym w kraju.

Na marginesie dodajmy, że kwestie finansowania okazały się długotrwałym przedmiotem sporu między gminą Opatów a funkcjonującą na jej terenie szkołą prowadzoną przez stowarzyszenie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

K - Mundurowi na rowerach (1353) + fot

Mundurowi na rowerach

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2019
koleje-rozszerzaja-oferte

Koleje rozszerzają ofertę na długi weekend

Adam Świerczyński16 sierpnia 2019
NIK kontroluje SOR-y 3370

NIK kontroluje SOR-y

Adam Świerczyński15 sierpnia 2019
zastrzyk

Nie ma szczepień – nie ma przedszkola

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
vcv

Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
K - ITD sprawdza duże pojazdy (1106) + fot

ITD sprawdza duże pojazdy

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2019