Obwodnica trafi do planów? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Obwodnica trafi do planów?

Burmistrz najwyraźniej pilnuje tematu obwodnicy. Aktualnie próbuje uzyskać wprowadzenie jej do wojewódzkiego planu zagospodarowania jako inwestycji o znaczeniu ponadlokalnym.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Obwodnica trafi do planów?

INWESTYCJA. Magistrat wykonał kolejny mały krok, by powiększyć szanse na wybudowanie obwodnicy Kłobucka. Cel jest jeszcze jednak bardzo daleki i mglisty

– W związku z otrzymaniem zawiadomienia o przystąpieniu do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego województwa śląskiego 2020+ gmina wystosowała wniosek do marszałka województwa śląskiego o uwzględnienie na liście zadań służących realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym budowy obwodnicy Kłobucka w ciągu drogi krajowej nr 43. Podniesiono w uzasadnieniu m.in. wzmożony ruch tranzytowy przez centrum miasta, który po oddaniu do użytkowania autostrady jeszcze bardziej się nasili – poinformował we wtorek burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Nie wiadomo, czy wniosek z Kłobucka zostanie uwzględniony. W każdym razie skwapliwie skorzystano z okazji, by potrzebę wykonania obwodnicy do takiego planu zgłosić. Jej wpisanie tam byłoby bodaj pierwszym realnym sukcesem. Długo – choć wiedziano, że pod Częstochową powstanie autostrada – w Kłobucku tematu obwodnicy niemal nie poruszano. Tymczasem dziś obwodnice powstają koło Olesna, Praszki – choć tam do autostrady dalej niż z Kłobucka. A u nas? Dopiero w ostatnich latach pojawiło się pewne ożywienie i ta ważna dla miasta sprawa przynajmniej nie jest pomijana milczeniem. Inna rzecz, że poza zrozumieniem potrzeby budowy obwodnicy – nawet przez prezydenta Andrzeja Dudę – Kłobuck nie postąpił jeszcze właściwie ni kroku naprzód, by się realnie do podjęcia tej inwestycji przez drogi krajowe zbliżyć. Nawet w zaktualizowanej wersji Programu Budowy Dróg Krajowych do lat 2023-25 obwodnicy Kłobucka nie ma, choć zabiegano o nią, nim ową aktualizację programu podjęto. Wpisanie obwodnicy do planu zagospodarowania przestrzennego województwa mogłoby być więc pierwszym poważnym ujęciem tej drogi w planach tworzonych na wyższych szczeblach niż w samym tylko zainteresowanym sprawą Kłobucku. Warto jednak przypomnieć, że Krzepice walczyły o obwodnicę kilkanaście lat. Kłobuck ma tu ciągle jeszcze mały staż.

W poprzedni wtorek na sesji komunikat burmistrza o wniosku do wojewódzkiego planu zagospodarowania nie przeszedł bez echa.

– W którym dokładnie miejscu będzie planowana zgłaszana do planu zagospodarowania obwodnica? Czy to jest już wytyczone, czy to od Zagórza, czy od Niwy-Skrzeszów? Czy to jest na razie sam wniosek bez ustalonego przebiegu tej obwodnicy? – pytała radna Ewelina Kotkowska.

– We wniosku nie wskazujemy lokalizacji – odparł burmistrz. – Po prostu wnioskujemy o uwzględnienie tego w planach województwa. Więc lokalizacja nie jest przesądzona tym wnioskiem – dodał.

Jerzy Zakrzewski zaznaczył, że w gminnym studium zagospodarowania jest zaznaczony przebieg obwodnicy – dodajmy, że jest on tam wskazany po południowej stronie miasta – ale przy realizacji tego zadania to wojewoda będzie decydował o tym, jaki przebieg na etapie projektowania będzie wybrany.

Uspokójmy tu tych, którym perspektywa podjęcia decyzji przez wojewodę może się wydawać wstępem do nieuwzględnienia ich racji jako mieszkańców. Wspomnieliśmy o obwodnicach Praszki i Olesna. Tam, nim zdecydowano się na wybór przebiegu tras, których budowa się teraz zaczyna, przedstawiono do wyboru kilka alternatywnych wariantów. Można więc zakładać, że i w przypadku Kłobucka decyzja nie zapadnie wyłącznie za biurkiem w Katowicach.

Oby jednak w końcu zapadła. Oby obwodnica, po pierwsze, ze sfery pobożnych życzeń przeszła do sfery planów. Choćby nie na całkiem najbliższe lata. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

oswietlenie-droga

Oświetlą drogę do cmentarza

Ewa Chojnacka18 lipca 2019
frd

Obcokrajowcy odwiedzili kłobuckich uczniów

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
zakrzewski

Będzie nowa linia wysokiego napięcia

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019
bedzienowy

Będzie nowy market koło osiedla?

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
dni kck

Dni Kłobucka przyciągnęły tłumy!

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
aaa

No i wakacje

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019