Obwodnica trafi do planów? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Obwodnica trafi do planów?

Burmistrz najwyraźniej pilnuje tematu obwodnicy. Aktualnie próbuje uzyskać wprowadzenie jej do wojewódzkiego planu zagospodarowania jako inwestycji o znaczeniu ponadlokalnym.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Obwodnica trafi do planów?

INWESTYCJA. Magistrat wykonał kolejny mały krok, by powiększyć szanse na wybudowanie obwodnicy Kłobucka. Cel jest jeszcze jednak bardzo daleki i mglisty

– W związku z otrzymaniem zawiadomienia o przystąpieniu do zmiany planów zagospodarowania przestrzennego województwa śląskiego 2020+ gmina wystosowała wniosek do marszałka województwa śląskiego o uwzględnienie na liście zadań służących realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym budowy obwodnicy Kłobucka w ciągu drogi krajowej nr 43. Podniesiono w uzasadnieniu m.in. wzmożony ruch tranzytowy przez centrum miasta, który po oddaniu do użytkowania autostrady jeszcze bardziej się nasili – poinformował we wtorek burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Nie wiadomo, czy wniosek z Kłobucka zostanie uwzględniony. W każdym razie skwapliwie skorzystano z okazji, by potrzebę wykonania obwodnicy do takiego planu zgłosić. Jej wpisanie tam byłoby bodaj pierwszym realnym sukcesem. Długo – choć wiedziano, że pod Częstochową powstanie autostrada – w Kłobucku tematu obwodnicy niemal nie poruszano. Tymczasem dziś obwodnice powstają koło Olesna, Praszki – choć tam do autostrady dalej niż z Kłobucka. A u nas? Dopiero w ostatnich latach pojawiło się pewne ożywienie i ta ważna dla miasta sprawa przynajmniej nie jest pomijana milczeniem. Inna rzecz, że poza zrozumieniem potrzeby budowy obwodnicy – nawet przez prezydenta Andrzeja Dudę – Kłobuck nie postąpił jeszcze właściwie ni kroku naprzód, by się realnie do podjęcia tej inwestycji przez drogi krajowe zbliżyć. Nawet w zaktualizowanej wersji Programu Budowy Dróg Krajowych do lat 2023-25 obwodnicy Kłobucka nie ma, choć zabiegano o nią, nim ową aktualizację programu podjęto. Wpisanie obwodnicy do planu zagospodarowania przestrzennego województwa mogłoby być więc pierwszym poważnym ujęciem tej drogi w planach tworzonych na wyższych szczeblach niż w samym tylko zainteresowanym sprawą Kłobucku. Warto jednak przypomnieć, że Krzepice walczyły o obwodnicę kilkanaście lat. Kłobuck ma tu ciągle jeszcze mały staż.

W poprzedni wtorek na sesji komunikat burmistrza o wniosku do wojewódzkiego planu zagospodarowania nie przeszedł bez echa.

– W którym dokładnie miejscu będzie planowana zgłaszana do planu zagospodarowania obwodnica? Czy to jest już wytyczone, czy to od Zagórza, czy od Niwy-Skrzeszów? Czy to jest na razie sam wniosek bez ustalonego przebiegu tej obwodnicy? – pytała radna Ewelina Kotkowska.

– We wniosku nie wskazujemy lokalizacji – odparł burmistrz. – Po prostu wnioskujemy o uwzględnienie tego w planach województwa. Więc lokalizacja nie jest przesądzona tym wnioskiem – dodał.

Jerzy Zakrzewski zaznaczył, że w gminnym studium zagospodarowania jest zaznaczony przebieg obwodnicy – dodajmy, że jest on tam wskazany po południowej stronie miasta – ale przy realizacji tego zadania to wojewoda będzie decydował o tym, jaki przebieg na etapie projektowania będzie wybrany.

Uspokójmy tu tych, którym perspektywa podjęcia decyzji przez wojewodę może się wydawać wstępem do nieuwzględnienia ich racji jako mieszkańców. Wspomnieliśmy o obwodnicach Praszki i Olesna. Tam, nim zdecydowano się na wybór przebiegu tras, których budowa się teraz zaczyna, przedstawiono do wyboru kilka alternatywnych wariantów. Można więc zakładać, że i w przypadku Kłobucka decyzja nie zapadnie wyłącznie za biurkiem w Katowicach.

Oby jednak w końcu zapadła. Oby obwodnica, po pierwsze, ze sfery pobożnych życzeń przeszła do sfery planów. Choćby nie na całkiem najbliższe lata. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Beverly

    25 lipca 2019 at 04:20

    I visiited multiple blogs but the audio feature for audio songs present at thijs website is trruly wonderful.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Stockinger na senioraliach 1

Stockinger na senioraliach

Jarosław Jędrysiak22 października 2019
akademia-przedsiebiorczosci

Akademia Przedsiębiorczości w Kłobucku i Krzepicach

Ewa Chojnacka22 października 2019
K - Nowa jakość edukacji w gminie Kłobuck (1414) + fot

„Nowa jakość edukacji w gminie Kłobuck”

Jarosław Jędrysiak16 października 2019
jak decyzje

Jak decyzje rządu dają po kieszeni

Jarosław Jędrysiak16 października 2019
K - Klub Kawalerów na scenie 1

Klub Kawalerów na scenie

Jarosław Jędrysiak13 października 2019
K - Policja podgląda (1801) + fo.

Policja podgląda

Jarosław Jędrysiak13 października 2019