Naukowy sukces kłobuckiego ucznia – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Naukowy sukces kłobuckiego ucznia

Uczniowie mogą rozwijać wiedzę pod okiem prawdziwych naukowców.
Naukowy sukces kłobuckiego ucznia

EDUKACJA. Tomasz Dądela, uczeń z Kłobucka, znalazł się w gronie 50 uczestników obozu naukowego Adamed SmartUP. Udział w obozie naukowym może wziąć najzdolniejsza młodzież w Polsce

Konkurencja była bardzo duża, bo Tomasz Dądela został wybrany do pięćdziesiątki uczestników spośród 7 tys. kandydatów z całej Polski. Dwutygodniowy obóz w Warszawie to czas obcowania z wysoką technologią i aktualną nauką – to np. szycie chirurgiczne, nauka programowania robotów czy konstruowania samolotów. W dniach 14-27 lipca młodzież w wieku 15-19 lat będzie pod opieką doświadczonych naukowców i zyska możliwość pracy w profesjonalnych laboratoriach. Obóz Adamed SmartUP organizowany jest od kilku lat w wakacje. Nie jest to wcale nieodpowiedni czas na naukę, gdy jest ona podawana w tak zaawansowanej formie i przez prawdziwych naukowców. To też przede wszystkim nie tylko zajęcia teoretyczne, ale i praktyczne. Prowadzane w ramach 4 grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. – Podczas licznych naukowych spotkań uczestnicy m.in. wyhodują, a następnie będą oglądać pod mikroskopem kryształy białka, nauczą się technik szycia chirurgicznego, przeprowadzą sekcję narządów zwierzęcych, zaprogramują roboty, przetestują symulator lotów oraz druk metodą 3D, a także wprowadzą nadprzewodnik w stan lewitacji z wykorzystaniem efektu Meissnera – opisuje w imieniu organizatora obozu naukowego Mateusz Grzeszczuk. Co roku obóz kończy grono młodych ludzi. Dziś jest to już 200 takich absolwentów, a w kolejnej 50 znajdzie się kłobucki uczeń.
– Choć każdy z nich może interesować się inną dziedziną naukową, to wszystkich z pewnością cechuje nieprzeciętność, a obóz jest tym etapem, w trakcie którego rozwijamy te różne zainteresowania, a jednocześnie zaciekawienie otaczającym światem – mówi Martyna Strupczewska, kierownik programu Adamed SmartUP. Dziesięciu najlepszych uczestników obozu zostanie nagrodzonych dziesięciomiesięcznym indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, a następnie trzech z nich ma szanse na otrzymanie stypendium naukowego. Warto dodać, że rejestracja do przyszłorocznej edycji rozpocznie się już we wrześniu. Program naukowo-edukacyjny kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Firma Adamed, która za nim stoi, to polska spółka farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów.(jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

biblioteka

Tym razem „Balladyna”

Jarosław Jędrysiak15 września 2020
hala-sp1

SALA GIMNASTYCZNA DLA SP 1 W KŁOBUCKU

Ewa Chojnacka15 września 2020
wsparcie-dla-znicza

Wsparcie dla Znicza Kłobuck

Jarosław Jędrysiak13 września 2020
jagusiak-katarzyna

Skarbniczka żegna się z urzędem

Redakcja12 września 2020
flagapl

PROJEKT „POD BIAŁO-CZERWONĄ”

Ewa Chojnacka10 września 2020
44

Biznesowe spotkanie w gminie Kłobuck

Redakcja9 września 2020