Inwestycje z sołeckiej inicjatywy – Gazeta Kłobucka
Powiat

Inwestycje z sołeckiej inicjatywy

W sumie w całym województwie zabezpieczono na projekty konkursowe 4,5 mln zł, około 380 tys. trafi do naszego powiatu.
Inwestycje z sołeckiej inicjatywy

INWESTYCJE. Podpisano umowy na zadania w ramach Konkursu „Inicjatywa Sołecka”. Z dofinansowania skorzysta siedem gmin z powiatu kłobuckiego

„Inicjatywa Sołecka” to konkurs o zasięgu wojewódzkim. Wyboru tego, co zostanie dofinansowane, dokonano już wcześniej, teraz w obecności przedstawicielki zarządu województwa podpisano w Kłobucku stosowne umowy. W sumie w całym województwie zabezpieczono na projekty konkursowe 4,5 mln zł, około 380 tys. trafi do naszego powiatu. W gminach podchodzono do sprawy w różny sposób – czasem całą dużą kwotę przeznaczając na jedno zadanie, czasem dzieląc ją między kilka sołectw. To pierwsze podejście zastosowano np. w gminie Miedźno, gdzie 60 tys. dofinansowania przeznaczono na strefę historyczno-rekreacyjną w Miedźnie. To drugie – w większości gmin, dzieląc pieniądze nawet i na 5 różnych zadań.
Czego dotyczyły projekty składane przez samorządy w województwie? Zwykle spraw takich, jak budowy i doposażenia placów zabaw, centrów rekreacji, budowy i remontów chodników, infrastruktury parkingowej oraz obiektów małej architektury. O Miedźnie już wspomnieliśmy – a na co uzyskały środki inne nasze sołectwa?
Kłobuck
W gminie Kłobuck beneficjentami są sołectwa Biała, Kamyk, Rybno i Zakrzew. W Białej i Kamyku przebudują place zabaw, w Rybnie – wybudują siłownię zewnętrzną. Na terenie sołectwa Zakrzew utworzone zostanie centrum rekreacji. Na każde z tych czterech zadań przeznaczono po 15 tys. zł dotacji. Przy każdym założono też łączne koszty na poziomie 30 tys. zł.
Krzepice
W gminie Krzepice tym razem rozparcelowano dotację na pięć sołectw. W trzech sołectwach było to po 12 tys. zł, w czwartym symbolicznie mniej, a piątym – symbolicznie więcej. Na co te środki pójdą? W Podłężu Królewskim i w Lutrowskiem doposażone będą place zabaw. W Dankowicach doposażą z kolei miejscowy kompleks sportowo-rekreacyjny. Modernizacja czeka też plac zabaw w Zajączkach Pierwszych. A w Starokrzepicach środki wydane będą na zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego za budynkiem OSP. Łączny koszt poszczególnych zadań waha się tu między 15 a 20 tys. zł.
Opatów
Na pięć zadań podzielono też dotacje w gminie Opatów. Każdemu z sołectw przypadnie tu 12 tys. zł dotacji, a całościowo koszty wskazanych inicjatyw mieszczą się w przedziale 24,1-24,2 tys. zł. W Iwanowicach Małych, Zwierzyńcu Drugim i Wilkowiecku środki pójdą na budowę siłowni zewnętrznych. W Iwanowicach- Nabokowie doposażą plac rekreacyjny. A w Waleńczowie zostanie wybudowany plac zabaw dla dzieci.
Popów i Przystajń
Te dwie gminy również zdecydowały się na wskazanie jednego większego zadania. 40 tys. zł dotacji dla Popowa ma pójść na budowę placu zabaw przy szkole w Rębielicach Królewskich. Całe to przedsięwzięcie ma tu kosztować ponad 82 tys. zł. Z kolei w Przystajni 41 tys. zł dotacji pozwoli na budowę boiska treningowego na terenie GOKSiR-u przy ul. Bór. Całość kosztów to tu równe 82 tys. zł.
Wręczyca Wielka
W największej gminie wiejskiej powiatu kłobuckiego dotacje mają być wydane na pięć zadań. Największa, w kwocie 20 tys. zł, na budowę placu zabaw w Pile Drugiej. Dotacja to tu połowa wszystkich kosztów. W czterech innych sołectwach skorzystają z dotacji w kwotach po 10 tys. zł. W każdym z nich – w Kulejach, Puszczewie, Jeziorze i Borowem – powstanie siłownia zewnętrzna. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Ela

    6 sierpnia 2019 at 08:20

    a gdzie PANKI !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

politowicz-mariusz

„W nocy apteki sprzedają głównie prezerwatywy, a nie leki”

Jarosław Jędrysiak20 października 2020
ozonatory

Kupili generatory ozonu dla szkół

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
częstochowska dalej-kiepura

Starosta zakażony koronawirusem!

Jarosław Jędrysiak16 października 2020
policja-93

Policja czuwa nad przestrzeganiem ograniczeń

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
ksiadz

Kumu wolno bez maski? I gdzie wolno wszystkim?

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
klobuck

Zmarły kolejne trzy osoby

Jarosław Jędrysiak13 października 2020