20 minut szybciej na Śląsk – Gazeta Kłobucka
Drogi

20 minut szybciej na Śląsk

Tak wygląda autostrada prosto spod igły. Na razie od Częstochowy na Śląsk. W powiecie kłobuckim jeszcze poczekamy na niedokończoną obwodnicę Częstochowy.
20 minut szybciej na Śląsk

KOMUNIKACJA. Z pompą otwarto 2 sierpnia odcinek autostrady łączący Częstochowę z Pyrzowicami i śląską aglomeracją. Przyspieszy się dojazd na Śląsk także dla mieszkańców powiatu kłobuckiego

Zgodnie z oczekiwaniami już w pierwszych dniach sierpnia oddano do użytku autostradę A1 na odcinku od Częstochowy do Pyrzowic. To ten odcinek, który budowano wraz z obwodnicą Częstochowy – jak dotąd nieukończoną. Wybory blisko, to i otwarcie 33-kilometrowego odcinka autostrady odbyło się z pompą. Obecni byli czołowi politycy: premier Mateusz Morawiecki, komisarz Elżbieta Bieńkowska, minister Andrzej Adamczyk. Na nowy odcinek autostrady można wjechać przez węzeł Częstochowa Południe (dawniej zwany Zawodzie), węzeł Woźniki i węzeł tuż przy międzynarodowym lotnisku Katowice-Pyrzowice.
Jak się skróci dojazd?
Oddany do użytku odcinek autostrady bardzo ułatwia dojazd z Częstochowy na Śląsk. W tej chwili dojazd z centrum miasta na lotnisko w Pyrzowicach zajmować będzie około 40 minut. Przed oddaniem autostrady było to o 25 minut więcej. Przejazd na trasie Częstochowa – Katowice zajmował około godziny i 15 minut, teraz – przy jeździe nowym odcinkiem A1 – zaoszczędzimy kwadrans. Przy jednorazowym wyjeździe to może niewiele. Ale gdy ktoś jeździ często czy prawie co dzień – odczuje korzyść wyraźnie.
Powiat kłobucki w pełni odczuje dobrodziejstwo autostrady dopiero wtedy, gdy będzie można na nią wjechać gdzieś na niedokończonym odcinku obwodnicy Częstochowy. Ale już dziś opłaca się w drodze na Śląsk skorzystać z oddanego właśnie do użytku odcinka Częstochowa – Pyrzowice. Jak to wpłynie na czas jazdy?
Trasę z Kłobucka na lotnisko do tej pory pokonywało się szacunkowo w ciągu godziny i 20 minut (przez Herby) lub godziny i 25 minut (przez Częstochowę). Teraz, dojeżdżając przez Konopiska do węzła Częstochowa Południe, dotrzemy do Pyrzowic w ciągu 55 minut. Czyli czas przejazdu skrócił się o mniej więcej jedną trzecią. Jeśli wybierzemy się do Katowic, to dojedziemy tam z Kłobucka za około godzinę i 15 minut. Bez autostrady, przy jeździe starą „gierkówką”, zajmowało to 20 minut dłużej. Zaoszczędzimy też czas, jadąc dalej. Do Wisły na skoki narciarskie kiedyś jechało się bez paru minut trzy godziny. Dzięki autostradzie wystarczą dwie i pół godziny.
Nowym odcinkiem autostrady opłaca się jeździć już dziś nie tylko z Kłobucka. Dzięki tej trasie dojazd z Krzepic na lotnisko do Pyrzowic skrócił się z około półtorej godziny do godziny 10 minut. Dojazd do węzła autostradowego za Konopiskami opłaca się tak samo z położonych bardziej na południe miejsc w powiecie. Dojazd z Przystajni na lotnisko to też o 20 minut krócej autostradą niż dotychczasowo najszybszą trasą. Niemal identyczna oszczędność czasu dotyczy dojazdu z Ostrów nad Okszą. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że oddany 2 sierpnia odcinek autostrady większości mieszkańców powiatu kłobuckiego skrócił dojazd na Śląsk o 20 minut w jedną stronę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Drogi

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Drogi

K - Niebezpieczne krajówki (2515) + fot

Niebezpieczne krajówki

Jarosław Jędrysiak5 września 2019
Mapa smierci

Mapa śmierci

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2019
K-Na-A1-na-razie-prace-zabezpieczające-3393-fot

Na A1 na razie prace zabezpieczające

Jarosław Jędrysiak4 sierpnia 2019