Które podstawówki najlepsze? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Które podstawówki najlepsze?

Szkoła w Borowem świetnie wypadła podczas tegorocznych egzaminów. Świetny rocznik – czy świetna szkoła i dobrzy nauczyciele?
Które podstawówki najlepsze?

RANKING. Może słowo „ranking” jest nieco na wyrost, bo porównujemy tylko wyniki egzaminów, a o klasie szkół świadczy też wiele innych spraw – i szczególnie często podkreślają to nauczyciele z tych szkół, gdzie egzaminy poszły gorzej. W naszym przekonaniu wyniki egzaminów są jednak rezultatem najłatwiej porównywalnym. I kluczowym – bo nawet skończenie najlepiej wyposażonej szkoły z masą zajęć dodatkowych niewiele da, jeśli słaby wynik egzaminu utrudni dalsza edukację w najlepszych szkołach średnich

Dane mamy sprawdzone. Czerpiemy je z wyników egzaminów ogłoszonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie, czyli instytucję u nas odpowiedzialną za te kwestie. Porównujemy wyniki dla szkół podstawowych – bo to podstawówki będą nadal edukować dzieci, a gimnazja odeszły już w przeszłość.
Szkoły najbliższe zamiast najlepsze
Ostatnio wspominaliśmy o dobrych wynikach kłobuckiej Dwójki – osiągniętych w skali gminy Kłobuck. Wyniki w skali gminy są o tyle istotne, że u nas wciąż niemal zawsze wysyła się dziecko do szkoły najbliższej – no, ewentualnie innej po sąsiedzku w gminie – a niekoniecznie do szkoły dającej mu najlepsze perspektywy rozwoju. Zachęca do tego cały system, który przewiduje porządkowy podział na obwody szkolne i nie dość wynagradza za wybitne efekty pracy szkół. Choć na logikę powinno być tak, że za starania nauczycieli jest nagroda, a za rutynę – rutynowe wynagrodzenie i takież wsparcie dla placówki. Aby jednak w ogóle mogło dochodzić do sytuacji, że choć niektórzy rodzice będą wybierać dla dzieci szkoły najlepsze, a nie najbliższe, potrzeba wskaźników, które taki wybór ułatwią. Wyniki egzaminów mogą być tu cenną podpowiedzią. Choć warto też zachować tu stosowną ostrożność.
Gdzie najlepiej z języka polskiego?
Ósmoklasiści obowiązkowo zdawali na egzaminie język polski. Gdzie w skali całego powiatu wyniki wypadły najlepiej?
W dwóch szkołach średnia z języka polskiego przekroczyła 80 procent. Najlepszy wynik z tego egzaminu osiągnęło 7 uczniów zdających go w Szkole Podstawowej w Borowem w gminie Wręczyca Wielka – to rezultat 82,86 proc. Drugi wynik, równe 82 proc., odnotowano w Szkole Podstawowej w Zawadach. Tu egzamin zdawało 9 uczniów. Trzecią lokatę ma Szkoła Podstawowa w Węglowicach. To średnia 78,29 proc. Warto tu podkreślić, że w tej placówce na taki wynik złożyły się indywidualne osiągnięcia aż 41 zdających uczniów. Mamy więc podium rankingu z języka polskiego: Borowe, Zawady, Węglowice. Czwarty wynik ma podstawówka w Popowie, piąty – w Więckach w gminie Popów.
A kto jest „na dnie”? Najsłabszą średnią z polskiego odnotowano w szkole w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krzepicach – tylko 19,56 proc. Słabo, 40,5 proc., było też w Łobodnie.
Matematyka generalnie słabiej
Wyniki z egzaminu z matematyki tradycyjnie są słabsze – ten przedmiot od lat okazuje się dla uczniów trudniejszy. Jak poradzili sobie ósmoklasiści ze szkół w naszym powiecie?
Najlepszy wynik egzaminu z matematyki osiągnęli uczniowie ze szkoły w Borowem – to 66,29 proc. wypracowane przez 7 zdających. Drugi wynik, podobnie jak w zakresie języka polskiego, ma szkoła w Zawadach. Tu 9 uczniów zdało ze średnią 65 proc. Trzeci wynik ma Szkoła Podstawowa w Opatowie. Tu matematykę zdawało 17 ósmoklasistów. Ich średni wynik to 58,47 proc.
Tuż za czołową trójką jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku. Piąty wynik z matematyki ma Szkoła Podstawowa w Aleksandrowie w gminie Panki. Ta sama, którą w poprzedniej kadencji chciano zamknąć.
A gdzie poszło najgorzej? 18,11 proc. to wynik szkoły w Kukowie. Poza tą szczególną placówką słabo było też w Libidzy – 28,36 proc. Nie mają się też czym chwalić w szeregu innych placówek.
Jak wypadł angielski?
Warto stale podkreślać, że dziś różnica między dobrą znajomością angielskiego a jej brakiem to nawet kilka tysięcy różnicy w comiesięcznej wypłacie – bo bez tego języka praktycznie nie ma szans na dobrze płatną posadę. Warto by było wiedzieć, jak tę bazę niezbędnych umiejętności, które zdecydują o przyszłości dzisiejszych dzieci, budują w naszych szkołach. Pewien kłopot może jednak stanowić porównanie szkół, gdzie świetny wynik wypracowała mikroskopijna garstka uczniów, i tych, gdzie jest ich większa grupa. Przede wszystkim łatwiej o przypadek kilku świetnych uczniów w małej klasie, gdzie nauczyciel może się nad nimi skupić, niż tam, gdzie uczniów jest sporo. Z drugiej strony ten atut małej szkoły nie zawsze pomagał w przypadku polskiego czy matematyki. Spójrzmy więc po prostu na liczby.
Aż 94 proc. to wynik średni 2 uczniów, którzy zdawali angielski w szkole w Iwanowicach Dużych. To oczywiście rezultat najlepszy w powiecie. Drugi ma 7-osobowa klasa, która ukończyła w tym roku podstawówkę w Zawadach. To 80,63 proc. Trzeci wynik z angielskiego odnotowano w Borowem. Tu 7 uczniów zdało na średnią 79 proc.
Czwarty wynik ma szkoła w Więckach (73,91 proc., 11 uczniów). Piąty wypracowali 4 zdający w szkole w Wilkowiecku (66,50 proc.). Dalej lokują się: Popów, Kalej i Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzepicach.
Gdzie angielski poszedł najsłabiej? Nie jest może zaskoczeniem średnia ledwie 35 proc. w szkole w ośrodku wychowawczym w Krzepicach na Kukowie. Ale są już takim niemiłym zaskoczeniem kolejne wyniki: 35,53 proc. w Konieczkach, 37 proc. w Kulejach czy 38,29 proc. w Bieżeniu.
W naszym powiecie zdawany był też niemiecki, ale tylko przez pojedynczych uczniów, dlatego tu rezygnujemy z porównań.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

laptop

Uwaga na fałszywe maile

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Uwaga na oszustwa przy szybkich płatnościach 2330 fot

Uwaga na oszustwa przy szybkich płatnościach

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Gdy organizator zepsuje nam wczasy 5100 FOT

Gdy organizator zepsuje nam wczasy

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem 4580 fot

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem?

Adam Świerczyński23 sierpnia 2019
garnek

Kara za pokazy produktów

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019
powiat

Do starostwa rano

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019