Co się dzieje na obwodnicy A1? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Co się dzieje na obwodnicy A1?

Na obwodnicy pracują nawet w nocy. I dobrze, bo opóźnienia i tak są już spore.
Co się dzieje na obwodnicy A1?

DROGI. Jak piszemy w innym miejscu, do dyspozycji oddano już odcinek A1 między Częstochową a Śląskiem. A co słychać „u nas”, to jest na autostradowej obwodnicy biegnącej przez powiat kłobucki?

– 30 lipca od godziny 20.00 rozpoczęło się układanie nawierzchni z betonu cementowego – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na początek prace objęły niespełna kilometrowy odcinek, ale jednocześnie rozbudowywane jest zaplecze techniczne, aby budowa ruszyła pełną parą.
Co w pierwszej kolejności?
– Najbliższe plany obejmują przygotowywanie kolejnych odcinków pod ułożenie kolejnych warstw konstrukcyjnych jezdni oraz kontynuację układania nawierzchni betonowej. Zakres prac będzie obejmował wykonanie robót zabezpieczających na ciągu głównym, roboty ziemne, wykonanie warstw konstrukcyjnych i bitumicznych, włącznie z wykonaniem podbudowy z betonu chudego, nawierzchni z betonu cementowego, również roboty wykończeniowe obiektów inżynierskich. Całość prac zabezpieczających ma zostać zrealizowana do 15 listopada – informują drogowcy.
Za robotę zabrano się dość szybko, bo na obwodnicy autostradowej zaczęło się coś w końcu dziać w mniej niż tydzień po wybraniu wykonawcy tych obecnie wykonywanych tzw. prac zabezpieczających. Ale to jeszcze nie wszystko, by autostradą móc jeździć. To kolejny etap. Na szczęście i tu nie zasypiają gruszek w popiele. Przy takiej obsuwie z terminami i ten obecny pośpiech warto zauważyć.
Już jest przetarg na wykończenie obwodnicy
– Kolejnym krokiem do udostępnienia jeszcze w tym roku tego fragmentu autostrady A1 kierowcom jest ogłoszenie przetargu na realizację prac niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, których to nie obejmuje zakres robót zabezpieczających – podaje GDDKiA. I tu informacja bardzo ważna. Ten ogłoszony 2 sierpnia przetarg ma termin realizacji wyznaczony na 15 grudnia 2019 roku. Dotyczy wykonania elementów niezbędnych do tego, by móc oddać do użytku ciąg główny A1 i by włączyć ją w istniejący ślad drogi DK1.
W zakresie tego zadania będą wykonywać oznakowanie drogi, bariery ochronne, osłony energochłonne. Po wszystkim droga ma być przejezdna. Nie wszystko jest jednak tak kolorowo, jeśli chodzi o nasz powiat. Przewiduje się opracowanie i zatwierdzenie tymczasowej docelowej organizacji ruchu dla ciągu głównego autostrady wraz z włączeniem węzła Częstochowa Północ do istniejącej drogi krajowej DK1. Węzeł ten jest, podobnie jak oddany parę dni temu węzeł Częstochowa Południe, zamyka odcinek obwodnicy na dwóch jej końcach. Węzłów, jak wiemy, docelowo ma być więcej, także na terenie powiatu kłobuckiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - PATRONAT - Kłobuckie kryminały 1

Kłobuckie kryminały

Jarosław Jędrysiak11 grudnia 2019
OKS Olesno zwycięzcą Pankowiaczka1

OKS Olesno zwycięzcą Pankowiaczka

Stanisław Wrzesiński6 grudnia 2019
K - Trwa głosowanie na defibrylatory (996)

Trwa głosowanie na defibrylatory

Jarosław Jędrysiak30 listopada 2019
tak-wygladaja-oszusci

Tak wyglądają oszuści!

Jarosław Jędrysiak29 listopada 2019
kajak

Możemy pomóc turystyce kajakowej

Jarosław Jędrysiak26 listopada 2019
defibrylator

Od nas zależy, czy dostaniemy defibrylatory

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2019