Ledy dla rowerzystów – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Ledy dla rowerzystów

Rowerzystom rozdawano zestawy świateł ledowych. Przy dzisiejszym ruchu ulicznym jazda rowerem po zmroku bez żadnego oświetlenia jest po prostu szaleństwem.
Ledy dla rowerzystów

BEZPIECZEŃSTWO. Policjanci ruchu drogowego wraz z dzielnicowym oraz pracownikiem Urzędu Gminy w Miedźnie rozdawali zakupione z gminnych środków zestawy świateł ledowych, jednocześnie apelując do rowerzystów, aby nie zapominali o nich zwłaszcza po zmroku – informuje mł. asp. Joanna Wiacek-Głowacz z kłobuckiej komendy policji

Akcja odbyła się w poprzednią niedzielę. Policja we współpracy z urzędem gminy zorganizowała działania, które służyły poprawie bezpieczeństwa tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tak właśnie określa się pieszych i rowerzystów – których w przypadku kolizji nie chroni od obrażeń dosłownie nic. Aby ryzyko niebezpiecznego zdarzenia zmniejszyć, pieszy czy rowerzysta musi być przede wszystkim dobrze widoczny dla kierowców poruszających się po drodze. I nad tym skupiono się podczas działań w Miedźnie.
Choć ruch mamy dziś wielokrotnie większy niż ćwierć wieku temu, wciąż zdarza się, że po zmroku mija się na drogach rowerzystów, którzy jadą zupełnie bez żadnego oświetlenia czy choćby odblasku. Może dawniej uchodziło to na sucho, bo na drogach było niewiele aut. Dziś jest po prostu szaleństwem. Kierowcy mijających się po zmroku samochodów niemal nie mają szans na zauważenie w blasku świateł jadącego gdzieś bokiem jezdni zupełnie nieoświetlonego rowerzysty. Wtedy potrącenie takiego niechronionego uczestnika ruchu drogowego jest wysoce prawdopodobne. Może się też zdarzyć, że kierowca dostrzeże taki nieoświetlony rower w ostatniej chwili – i wykona nagły manewr, po którym sam straci panowanie nad pojazdem i ulegnie poważnemu wypadkowi. Kto w ogóle mijał kiedyś po zmroku nieoświetlonego rowerzystę, ten wie doskonale, że często jest on widoczny dopiero w ostatniej chwili.
Oczywiście siadając na rower, trzeba mieć po zmroku oświetlenie, a już sam instynkt samozachowawczy kazałby mieć choć jakikolwiek odblask. W praktyce nie zawsze tak jest. Podczas akcji urzędu i policji rozdawano więc w Miedźnie zestawy świateł ledowych do rowerów. Apelowano też do rowerzystów, aby o nich nie zapominali. Bo to może po prostu uratować życie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

koparka

Najwięcej na budowę dróg

Jarosław Jędrysiak22 stycznia 2020
K - Ukraińcy, Rumuni, a teraz Portugalczycy (2423) + fot

Ukraińcy, Rumuni, a teraz Portugalczycy

Jarosław Jędrysiak25 grudnia 2019
K - Wojewoda unieważnił odwołanie dyrektor Skoczylas (5730) + fot

Wojewoda unieważnił odwołanie dyrektor Skoczylas

Jarosław Jędrysiak2 grudnia 2019
pociagi

Konflikt w szkole w oku kamery

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
derejczyk zwolnił

Derejczyk zwolnił Skoczylas

Jarosław Jędrysiak7 października 2019
chcą współpracować

Chcą współpracować z Rumunami

Jarosław Jędrysiak1 października 2019