Idą tu z całej Polski – Gazeta Kłobucka
Powiat

Idą tu z całej Polski

Część z dużych pielgrzymek – zwykle w przeddzień wejścia do Częstochowy – gości też w parafiach na terenie powiatu kłobuckiego. ARCH. UM CZĘSTOCHOWA
Idą tu z całej Polski

PIELGRZYMKI. Jesteśmy u progu czasu pielgrzymek. My, mieszkańcy okolic Częstochowy, powiatu kłobuckiego. Bo ci, którzy z najdalszych zakątków kraju wyruszyli pieszo na Jasną Górę, są już od wielu dni w drodze. Niektórzy nocują w naszych parafiach

W Polsce pielgrzymowanie to element kultury narodowo-religijnej. Co roku co najmniej kilkadziesiąt pielgrzymek rusza z odległych regionów kraju i po wielu dniach marszu dociera do Częstochowy. Część z tych dużych pielgrzymek – zwykle w przeddzień wejścia do Częstochowy – gości też w parafiach na terenie powiatu kłobuckiego. Trasy pielgrzymek są zwykle stałe, więc co roku miejscowi parafianie mają gości z tych samych stron Polski. Kto więc pielgrzymuje do Częstochowy i nocuje w drodze na terenie naszego powiatu? Jakich pielgrzymów z daleka możemy zobaczyć w najbliższych dniach na naszych drogach?
Z zachodu, z północy
Geografi a sprawia, że przez nasz powiat biegną trasy tylko tych pielgrzymek, które idą do Częstochowy generalnie z zachodu lub z północy kraju. Po prostu mają po drodze przez miejscowości, w których mieszkamy. Omija nas więc najludniejsza pielgrzymka warszawska. Ale mamy gości pątników z innych dużych miast. Przez nasz powiat przechodzi pielgrzymka z czwartego co do wielkości miasta w Polsce – z Wrocławia. To zwykle blisko dwa tysiące pątników, który na Jasną Górę idą 230 km w ciągu 10 dni, a tradycyjnie 8. dnia wędrują przez nasz powiat od Stanów i Górek przez Wrzosy, Dąbrowę, Nowiny na nocleg do Boru Zapilskiego i Czarnej Wsi. Dzień później wyruszają przez Puszczew ku Blachowni, by 10 dnia marszu – 10 sierpnia – dojść na Jasną Górę. Podobna liczba pielgrzymów maszeruje w pielgrzymce poznańskiej, przy czym w ich wypadku trasa liczy 300 km. Na teren powiatu kłobuckiego poznaniacy wchodzą 14 lipca z terenu gminy Rudniki (wieluńskie), z okolic Praszki. Różne grupy dochodzą tego dnia do Kłobucka, do Waleńczowa, Opatowa i Libidzy. Na drugi dzień rano ruszają już na Jasną Górę.
Jedna z najstarszych, organizowana od 1637 roku pielgrzymka kaliska, 11 sierpnia będzie jeszcze w Wieluniu, potem ruszy w kierunku Częstochowy przez Krzepice i Kłobuck. W mieście powiatowym zwykle uczestniczy w mszy świętej 13 sierpnia. Pielgrzymka opolska dociera do nas 16 sierpnia – nocuje w parafiach na terenie gminy Wręczyca.
Pątnicy z daleka
Mamy też gości pątników z dalekich krańców Polski. Tradycyjnie na najbliższy weekend przypada wkroczenie w granice powiatu kłobuckiego pielgrzymki gdańskiej. Z Działoszyna przez Dąbrowę pielgrzymi dochodzą do Popowa i Zawad. W tych dwóch miejscowościach oraz w Dąbrówce nocuje część spośród nich. Część – śpi w Działoszynie i Raciszynie. Następnego dnia grupy tej samej gdańskiej pielgrzymki nocują u nas w Białej, Borowiance i Kamyku. Do Częstochowy dochodzą po pokonaniu około 550 kilometrów. 11 sierpnia do Miedźna dociera pielgrzymka z Helu. To pielgrzymka o najdłuższej, liczącej około 640 kilometrów trasie. Zwana Pielgrzymką Kaszubską, wyrusza 25 lipca, by na Jasną Górę dotrzeć 12 sierpnia. To ponad dwa tygodnie codziennego marszu.
Sporo do przejścia mają też pielgrzymi ze Szczecina i okolic. Tu długość trasy jest w stanie konkurować z tą, którą pokonują pątnicy idący z Helu. 11 sierpnia pielgrzymka szczecińska dotrze do Starokrzepic. 12 sierpnia ruszy stąd przez Panki, Truskolasy i Wręczycę do Kalei. Na 13 sierpnia zamelduje się w Częstochowie. Pielgrzymi z Gniezna z Działoszyna przez Popów dochodzą do Miedźna. Stąd – następnego dnia – przez Łobodno, Kamyk i Białą wchodzą do Częstochowy.
Dużo kilometrów będą mieć w nogach pielgrzymi z Zielonej Góry. 10 sierpnia dojdą z Wielunia do Parzymiech. Nazajutrz pójdą przez Danków i Wilkowiecko do Kłobucka i Grodziska. 12 sierpnia wyjdą na ostatni etap, kończący się pod Jasną Górą. Mimo sporej odległości liczba uczestników tej pielgrzymki czasami przekracza tysiąc osób.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

laptop

Uwaga na fałszywe maile

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Uwaga na oszustwa przy szybkich płatnościach 2330 fot

Uwaga na oszustwa przy szybkich płatnościach

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Gdy organizator zepsuje nam wczasy 5100 FOT

Gdy organizator zepsuje nam wczasy

Adam Świerczyński25 sierpnia 2019
Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem 4580 fot

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak wymienić piec jeszcze przed sezonem?

Adam Świerczyński23 sierpnia 2019
garnek

Kara za pokazy produktów

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019
powiat

Do starostwa rano

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019