Idą tu z całej Polski – Gazeta Kłobucka
Powiat

Idą tu z całej Polski

Część z dużych pielgrzymek – zwykle w przeddzień wejścia do Częstochowy – gości też w parafiach na terenie powiatu kłobuckiego. ARCH. UM CZĘSTOCHOWA
Idą tu z całej Polski

PIELGRZYMKI. Jesteśmy u progu czasu pielgrzymek. My, mieszkańcy okolic Częstochowy, powiatu kłobuckiego. Bo ci, którzy z najdalszych zakątków kraju wyruszyli pieszo na Jasną Górę, są już od wielu dni w drodze. Niektórzy nocują w naszych parafiach

W Polsce pielgrzymowanie to element kultury narodowo-religijnej. Co roku co najmniej kilkadziesiąt pielgrzymek rusza z odległych regionów kraju i po wielu dniach marszu dociera do Częstochowy. Część z tych dużych pielgrzymek – zwykle w przeddzień wejścia do Częstochowy – gości też w parafiach na terenie powiatu kłobuckiego. Trasy pielgrzymek są zwykle stałe, więc co roku miejscowi parafianie mają gości z tych samych stron Polski. Kto więc pielgrzymuje do Częstochowy i nocuje w drodze na terenie naszego powiatu? Jakich pielgrzymów z daleka możemy zobaczyć w najbliższych dniach na naszych drogach?
Z zachodu, z północy
Geografi a sprawia, że przez nasz powiat biegną trasy tylko tych pielgrzymek, które idą do Częstochowy generalnie z zachodu lub z północy kraju. Po prostu mają po drodze przez miejscowości, w których mieszkamy. Omija nas więc najludniejsza pielgrzymka warszawska. Ale mamy gości pątników z innych dużych miast. Przez nasz powiat przechodzi pielgrzymka z czwartego co do wielkości miasta w Polsce – z Wrocławia. To zwykle blisko dwa tysiące pątników, który na Jasną Górę idą 230 km w ciągu 10 dni, a tradycyjnie 8. dnia wędrują przez nasz powiat od Stanów i Górek przez Wrzosy, Dąbrowę, Nowiny na nocleg do Boru Zapilskiego i Czarnej Wsi. Dzień później wyruszają przez Puszczew ku Blachowni, by 10 dnia marszu – 10 sierpnia – dojść na Jasną Górę. Podobna liczba pielgrzymów maszeruje w pielgrzymce poznańskiej, przy czym w ich wypadku trasa liczy 300 km. Na teren powiatu kłobuckiego poznaniacy wchodzą 14 lipca z terenu gminy Rudniki (wieluńskie), z okolic Praszki. Różne grupy dochodzą tego dnia do Kłobucka, do Waleńczowa, Opatowa i Libidzy. Na drugi dzień rano ruszają już na Jasną Górę.
Jedna z najstarszych, organizowana od 1637 roku pielgrzymka kaliska, 11 sierpnia będzie jeszcze w Wieluniu, potem ruszy w kierunku Częstochowy przez Krzepice i Kłobuck. W mieście powiatowym zwykle uczestniczy w mszy świętej 13 sierpnia. Pielgrzymka opolska dociera do nas 16 sierpnia – nocuje w parafiach na terenie gminy Wręczyca.
Pątnicy z daleka
Mamy też gości pątników z dalekich krańców Polski. Tradycyjnie na najbliższy weekend przypada wkroczenie w granice powiatu kłobuckiego pielgrzymki gdańskiej. Z Działoszyna przez Dąbrowę pielgrzymi dochodzą do Popowa i Zawad. W tych dwóch miejscowościach oraz w Dąbrówce nocuje część spośród nich. Część – śpi w Działoszynie i Raciszynie. Następnego dnia grupy tej samej gdańskiej pielgrzymki nocują u nas w Białej, Borowiance i Kamyku. Do Częstochowy dochodzą po pokonaniu około 550 kilometrów. 11 sierpnia do Miedźna dociera pielgrzymka z Helu. To pielgrzymka o najdłuższej, liczącej około 640 kilometrów trasie. Zwana Pielgrzymką Kaszubską, wyrusza 25 lipca, by na Jasną Górę dotrzeć 12 sierpnia. To ponad dwa tygodnie codziennego marszu.
Sporo do przejścia mają też pielgrzymi ze Szczecina i okolic. Tu długość trasy jest w stanie konkurować z tą, którą pokonują pątnicy idący z Helu. 11 sierpnia pielgrzymka szczecińska dotrze do Starokrzepic. 12 sierpnia ruszy stąd przez Panki, Truskolasy i Wręczycę do Kalei. Na 13 sierpnia zamelduje się w Częstochowie. Pielgrzymi z Gniezna z Działoszyna przez Popów dochodzą do Miedźna. Stąd – następnego dnia – przez Łobodno, Kamyk i Białą wchodzą do Częstochowy.
Dużo kilometrów będą mieć w nogach pielgrzymi z Zielonej Góry. 10 sierpnia dojdą z Wielunia do Parzymiech. Nazajutrz pójdą przez Danków i Wilkowiecko do Kłobucka i Grodziska. 12 sierpnia wyjdą na ostatni etap, kończący się pod Jasną Górą. Mimo sporej odległości liczba uczestników tej pielgrzymki czasami przekracza tysiąc osób.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - PATRONAT - Kłobuckie kryminały 1

Kłobuckie kryminały

Jarosław Jędrysiak11 grudnia 2019
OKS Olesno zwycięzcą Pankowiaczka1

OKS Olesno zwycięzcą Pankowiaczka

Stanisław Wrzesiński6 grudnia 2019
K - Trwa głosowanie na defibrylatory (996)

Trwa głosowanie na defibrylatory

Jarosław Jędrysiak30 listopada 2019
tak-wygladaja-oszusci

Tak wyglądają oszuści!

Jarosław Jędrysiak29 listopada 2019
kajak

Możemy pomóc turystyce kajakowej

Jarosław Jędrysiak26 listopada 2019
defibrylator

Od nas zależy, czy dostaniemy defibrylatory

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2019