Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców – Gazeta Kłobucka
PRZEPISY

Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców

Dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników – tak jak dotychczas – każdy płatnik składek ma na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. ARCH.
Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców

ZUS. Zasady ochrony danych osobowych spowodują, że pracodawcy w informacjach o zwolnieniach lekarskich pracowników nie dostaną ich danych

Może to zostać odebrane jako komplikacja, bo w końcu skoro w informacji nie będzie wprost zawarte, kogo ona dotyczy, to może wymagać dodatkowych czynności służbowych by to ustalić. Ale taki jest koloryt naszych czasów – i coraz powszechniejszej ochrony danych osobowych.
– Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił treść przekazywanych pracodawcom mejlem lub esemesem powiadomień dotyczących zwolnień lekarskich ich pracowników. Od 21 lipca tego roku w powiadomieniach znajduje się jedynie informacja na temat wystawienia lub anulowania zwolnienia. Nie będzie w nich natomiast danych ubezpieczonego ani szerszych informacji o samym zwolnieniu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
ZUS na prośbę klientów dodaje w powiadomieniach nazwę płatnika, którego ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie. Dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników pracodawca ma nadal. Ale już nie poprzez powiadomienia, a na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
– Przypominamy też, by systematycznie weryfikować, czy wszystkie osoby upoważnione przez płatnika składek do obsługi jego profilu na PUE ZUS lub do obsługi samych e-ZLA mają dostęp do tego typu danych – dodaje Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

PRZEPISY

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w PRZEPISY

papieros

Przerwy na papierosa trzeba odpracować

Ewa Chojnacka12 lutego 2020
K - Nie powiesz, kto prowadził Zapłacisz sporo (2504) + fot

Nie powiesz, kto prowadził? Zapłacisz sporo

Ewa Chojnacka31 lipca 2019
hgh

Dowód i polisę zostaw w domu

Jarosław Jędrysiak14 października 2018
work

Nowy kodeks pracy. Jakie zmiany nas czekają?

Ewa Chojnacka24 kwietnia 2018
ss

Kary dla urzędników za wyciek danych

Ewa Chojnacka28 września 2017
komornik

Ile komornik może wziąć z emerytury?

Ewa Chojnacka10 czerwca 2017