Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce – Gazeta Kłobucka
Częstochowa

Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie przygotowuje się do wprowadzenia zabiegów ratujących życie wcześniaków. ARCH.
Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

ZDROWIE. Już niebawem dzieci wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej z Częstochowy i okolic będą mogły być operowane bez konieczności transportowania do innych szpitali. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kardiochirurdzy z Zabrza będą operować serca wcześniaków w Częstochowie – komunikuje biuro prasowe częstochowskiego szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie przygotowuje się do wprowadzenia zabiegów ratujących życie wcześniaków. Pierwsze takie zabiegi planowane są już na wrzesień tego roku.
Współpraca z przodującym ośrodkiem kardiochirurgii
Chorym na serce i ich rodzinom Zabrze kojarzy się jednoznacznie: ze Śląskim Centrum Chorób Serca. To ceniony i obdarzany zaufaniem pacjentów ośrodek, słynny nazwiskami Zbigniewa Religi i naszego krajana Mariana Zembali. Częstochowski szpital wzbogaci się więc o wykwalifikowanych specjalistów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej, którzy na miejscu operować będą dzieci wymagające chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego.
– Oddział Patologii Noworodka zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami. Dzięki tym zmianom dzieci nie będą musiały być transportowane na zabiegi do okolicznych szpitali, co realnie wpłynie na jakość opieki neonatologicznej w częstochowskiej placówce – dodaje biuro prasowe szpitala.
– To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak również dla nas, lekarzy – mówi dr Grzegorz Zieliński, Ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gramów. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego, transportowane były do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną. Transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym szpitalu – dodaje.
– W szpitalu trwają obecnie prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania tego typu zabiegów – informuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.
– Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że już w tym momencie jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu.
By szpital miał renomę
Nie da się ukryć, że przez dłuższy czas różne informacje wpływały na obniżanie się zaufania pacjentów do częstochowskich szpitali – do szpitala na Parkitce w szczególności. Nie miejsce tu, by wyliczać powody. Podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu można więc uznać za to jedno z takich działań, które mają na celu podnieść rangę częstochowskiej placówki i poprawić standard świadczonych tam usług leczniczych. Poza kwestiami kadrowymi stawia się też na remonty infrastruktury. Czy szpital zyska z czasem to najcenniejsze, czyli rosnące zaufanie pacjentów? To pokaże przyszłość. Możliwość operowania noworodków przez specjalistów z Zabrza na pewno jest dobrym krokiem w takim kierunku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Częstochowa

wpisteatr

Na co do teatru w październiku?

Ewa Chojnacka25 września 2020
testosteron

„Testosteron” na deskach teatru

Ewa Chojnacka15 września 2020
wlokniarz

Wygrana Włókniarza!

Ewa Chojnacka3 września 2020
falsz

Polska prapremiera „Fałszu” Lot Vekemans

Ewa Chojnacka1 września 2020
1

Muzeum Częstochowskie zdradziło jedną z tajemnic przebudowy Starego Rynku

Ewa Chojnacka27 sierpnia 2020
chcesz-sie-bawic

CHCESZ SIĘ BAWIĆ ? ZADZWOŃ!

Ewa Chojnacka21 sierpnia 2020