Powiat, IV liga

Inauguracyjna IV-ligowa wygrana Znicza Kłobuck

W wygranym 1:0 (1:0) inauguracyjnym IV-ligowym spotkaniu z Ruchem Radzionków zwycięską bramkę zdobył Dawid Wojtyra (z lewej), a jednym z najlepszych zawodników był bramkarz Błażej Stępień.

PIŁKA NOŻNA. Ponadtysieczną widownia była świadkami niedzielnej wygranej 1:0 (0:0) IV-ligowego beniaminka Znicza Kłobuck z III-ligowym spadkowiczem Ruchem Radzionków. Zwycięska bramka w 90. minucie padła po akcji dwóch rezerwowych zawodników Znicza, wywodzących się z powiatu kłobuckiego – kłobucczanin Kacper Wierus doskonałym prostopadłym podaniem „obsłużył” mieszkającego w Rębielicach Królewskich Dawida Wojtyrę, a który następnie strzelił gola na wagę trzech punktów

Na trybunach kłobuckiego OSiR-u wśród najliczniejszej w inauguracyjnej IV-ligowej pierwszej kolejce widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych gminy Kłobuck z burmistrzem Jerzym Zakrzewskim i dyrektorem OSiR-u Jackiem Krakowianem, byłym znakomitym sportowcem, olimpijczykiem, siatkarzem Andrzejem Szewińskim oraz Krzysztofem Nowakiem, pamiętającym przegraną 1:2 (0:1) wyjazdową inaugurację ligi międzywojewódzkiej (częstochowsko- bielsko-opolska) z sezonu 1992/1993 z Beskidem Andrychów, ówczesnym szkoleniowcem Znicza, a obecnym członkiem zarządu powiatu kłobuckiego. Do Kłobucka z zespołem gości zawitał również 45-letni Piotr Rocki, który na ekstraklasowych boiskach w barwach Górnika Zabrze, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, Odry Wodzisław Śląski oraz Legii Warszawa rozegrał 291 spotkań, strzelając 44 bramki.
Przed spotkaniem prezes OZPN w Częstochowie Artur Szymczyk wręczył kapitanowi Znicza Miłoszowi Bieleckiemu okazały puchar za IV-ligowy awans oraz statuetkę dla najlepszego strzelca częstochowskiej okręgówki minionego sezonu (55 goli) Kamilowi Wojtyrze. A potem rozpoczęło się ciekawe, wyrównane, ale stojące raczej na przeciętnym poziomie sportowym (zwłaszcza w I połowie) spotkanie, które poprowadził w roli sędziego głównego Mirosław Górecki, wiceprzewodniczący Kolegium Sędziów ŚlZPN w Katowicach, a w minionym sezonie jeszcze II-ligowy arbiter. Obydwa zespoły podeszły do meczu z pewną rezerwą, gdyż nie rywalizowały na IV-ligowym poziomie w poprzednim sezonie.
Dla obchodzącego za tydzień jubileusz 100-lecia oraz osłabionego (zwłaszcza odejściem do bytomskiej Polonii Szymona Małeckiego i Dawida Krzemienia czy kontuzjowanych Kamila Banasia i Michała Staszowskiego) III-ligowego spadkowicza z Radzionkowa pewną przestrogą były wysoko przegrane (1:4 i 0:4) przedsezonowe sparingi z IVligowcami, MRKS-em Czechowice- Dziedzice oraz Odrą Wodzisław Śląski. Natomiast gospodarzy od boiskowego przeciwnika jeszcze niedawno różniły dwie klasy rozgrywkowe. Na boisku tej różnicy zbytnio nie było widać; przejawiała się jedynie w większej kulturze gry drużyny gości, która operowała większą liczbą jeszcze niedopracowanych schematów gry, zwłaszcza w defensywie. W pierwszej połowie lekka przewaga należała do posiadających w swoim składzie aż ośmiu piłkarzy poniżej 21. roku życia gości. Wyróżniał się (jednak w tym dniu nieskuteczny) pozyskany z Wilków Wilcza 31-letni Dawid Gajewski (m.in. dwukrotnie sprawdził duże bramkarskie umiejętności Błażeja Stępnia) czy biegający od jednego pola karnego do drugiego Kamil Kopeć. Paradoksalnie jednak najlepszą sytuację w tej części meczu stworzyli gospodarze. W 43. minucie, po błędzie przy wyprowadzeniu akcji Łukasza Jaworka, w sytuacji sam na sam z bramkarzem Dawidem Stambułą znalazł się Łukasz Kmieć (Znicz), ale niestety przegrał ten pojedynek z golkiperem popularnych „Cidrów”. Druga połowa rozpoczęła się od „wymiany ciosów”, czego efektem były dwie sytuacje bramkowe niewykorzystane przez Macieja Wolskiego oraz poprzeczka po „atomowym” uderzeniu z dystansu Gajewskiego. Goście prowadzenie powinni objąć za sprawą Mikołaja Łabojki (jego starszy brat, Jakub, występuje w ekstraklasowym Śląsku Wrocław), który po podaniu wypożyczonego z Rozwoju Katowice Daniela Kaletki, mając przed sobą tylko Stępnia, przestrzelił obok słupka. Za chwilę jeden z cichych bohaterów inauguracyjnego meczu, Błażej Stępień, instynktownie przeniósł końcami palców zmierzającą w „okienko” piłkę nad poprzeczką po strzale powracającego po dłuższej kontuzji Roberta Wojsyka, wprowadzonego od początku II połowy (za słabiej spisującego się w tym meczu, a testowanego w letniej przerwie przez ekstraklasową Wisłę Płock 17-letniego Michała Szromika). Sporo ożywienia w szeregi gości wniósł także szybki skrzydłowy, 28-letni Tunezyjczyk Amine Mohamed Bougduiga, mieszkający w Piekarach Śląskich, który na boisku pojawił się w 57. minucie.
W międzyczasie w zespole gospodarzy na boisku zameldowali się wypożyczony w ostatniej chwili z częstochowskiej Skry Dominik Marek oraz Dawid Wojtyra i Kacper Wierus. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się polubownym bezbramkowym remisem, nastąpiła decydująca akcja, podczas której Kacper Wierus (zmienił w 80. minucie Sławomira Ogłazę) „uruchomił” prostopadłym podaniem z własnej połowy również rezerwowego Dawida Wojtyrę, a który następnie bezlitośnie wykorzystał przerzedzenie dotychczas dobrze funkcjonującej formacji obronnej Ruchu (spowodowanej wcześniejszą decyzją niezadowolonego z podziału punktów trenera Michała Majsnera o przejściu zespołu gości na wariant bardziej ofensywny). W ten sposób Znicz Kłobuck jako jedyny obronił honor IV-ligowych beniaminków grupy pierwszej, sięgając po pełną punktową pulę.
Pozostałe rozgrywki
Dwaj kolejni beniaminkowie przegrali swoje mecze: Drama Zbrosławice 1:3 (1:0) uległa Slavii Ruda Śląska, a AKS Mikołów 0:2 (0:1) Śląskowi Świętochłowice. Raków II Częstochowa (z dwoma mieszkańcami naszego powiatu, Oskarem Krzyżakiem i Bartoszem Chłodem w składzie) 1:1 (1:1) zremisował z Przemszą Siewierz. W najciekawszym spotkaniu I kolejki dwóch drużyn aspirujących do III-ligowego awansu Szombierki Bytom, obchodzące również w tym roku jubileusz 100-lecia, 2:0 (0:0) pokonały Wartę Zawiercie. I właśnie Warta (której dawnym szkoleniowcem był były zawodnik i trener Znicza Andrzej Wróblewski) będzie przeciwnikiem podopiecznych Tomasza Juszczyka. W grupie pierwszymi liderami zostały drużyny GKS-u II Tychy (4:1 z Podbeskidziem II Bielsko-Biała) i Polonii Łaziska Górne (4:1 z Odrą Centrum Wodzisław Śląski). W najciekawszym meczu ubiegłoroczny mistrz grupy II LKS Czaniec 3:3 (3:3) zremisował na wyjeździe z beniaminkiem, Odrą Wodzisław Śląski (w składzie z Emanuelem Sarkim, zdobywcą jednej z bramek, a w przeszłości m.in. byłym zawodnikiem ekstraklasowej Wisły Kraków).

Znicz Kłobuck-Ruch Radzionków 1:0 (0:0)
Sędzia: Mirosław Górecki (Katowice).
Widzów: 1100.
Bramka: Dawid Wojtyra (90).
Znicz: Błażej Stępień-Karol Tomczyk, Dawid Korczak, Karol Kasprzyk, Michał Bartoszek, Sławomir Ogłaza (80 Kacper Wierus), (89 Kamil Ciapa), Miłosz Bielecki, Łukasz Kmieć, Maciej Wolski (72 Dawid Wojtyra), Alan Jaworski (65 Dominik Marek), Kamil Wojtyra.
Rezerwowi: Piotr Węzik, Marcin Sroka, Maciej Obodecki.
Trener: Tomasz Juszczyk.

Ruch: Dawid Stambuła-Daniel Kaletka (63 Kevin Rocki), Łukasz Jaworek, Patryk Wnuk, Marcel Gieroń, Kamil Kopeć, Mateusz Pietryga (57 Amine Mohamed Bougduiga), Marcin Trzcionka, Dawid Gajewski, Mikołąj Łabojko (85 Szymon Turczyn), Michał Szromek (46 Robert Wojsyk).
Rezerwowi: Kamil Solik, Przemysław Figna, Daniel Skalski. Trener: Michał Majsner.
Żółte kartki: Kmieć, Wierus (Znicz); Trzcionka, Jaworek (Ruch).

Wyniki (I kolejka): Raków II Częstochowa-Przemsza Siewierz 1:1, Polonia Poraj-Unia Kosztowy 1:1, AKS Mikołów-Śląsk Świętochłowice 0:2, Sarmacja Będzin-Unia Dąbrowa Górnicza 0:0, Szombierki Bytom-Warta Zawiercie 2:0, Drama Zbrosławice-DS.;avia Ruda Śląska 1:3, Gwarek Ornontowice-RKS Grodziec k/Będzina 4:1, Znicz Kłobuck- Ruch Radzionków 1:0.

wygrana znicza

II kolejka (17.08., 11.00): Slavia- Gwarek; (17.08., 17.00): Warta- Znicz, Grodziec-Raków II, Unia- Polonia, Śląsk-Przemsza, Kosztowy- Szombierki, Mikołów-Sarmacja; (18.08., 19.19): Ruch-Drama.