Testy kompetencji – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Testy kompetencji

Testy kompetencji

Pracodawcy coraz częściej przeprowadzają testy kompetencji. Dzięki takim sprawdzianom łatwiej jest określić poziom umiejętności kandydata. Zwykle każdy dostaje to samo zadanie. Jednak oczywiście lepiej być przygotowanym, aby nie dać się zaskoczyć. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma radami.

Pytania zamknięte i otwarte
Pytania zamknięte i otwarte każdy na pewno pamięta jeszcze ze szkoły albo studiów. Nie inaczej wyglądają one podczas testu kompetencji. Starając się o wymarzoną pracę, możemy się na nie czasem natknąć. Pytania zamknięte, czyli jednego lub wielokrotnego wyboru, dokładnie sprawdzą wiedzę kandydata. Pracodawca musi pamiętać, aby zagadnienia były jednoznaczne i nie pozwalały na dłuższą interpretację. Tutaj można wykazać się zdecydowaniem. Z kolei pytania otwarte stwarzają już większe pole do popisu. Kandydat dostaje pytanie, na które może udzielić nieco dłuższej odpowiedzi i wykazać się swoją wiedzą czy nietuzinkowym sposobem myślenia. To także okazja do pochwalenia się chociażby sposobem wyrażania swoich myśli w aspekcie spójności czy poprawności językowej.
Zadania problemowe
Co byś zrobił, gdyby… takie zadania sprawdzają, czy i jak radzimy sobie z zawodowymi obowiązkami. Każda osoba odpowiadająca na ofertę pracy otrzyma dany problem i czas na jego rozwiązanie. Zwykle można spodziewać się podobnych testów w branży finansowej i księgowości, choć nie jest to regułą, bo pracodawcy w innych dziedzinach też chętnie stosują metodę zadań problemowych.
Testy językowe
Znajomość języków obcych jest już podstawą w dzisiejszych czasach. To ważna umiejętność, którą powinien posiadać niemal każdy. Jednak najwięcej testów językowych jest przeprowadzanych na stanowiskach wiążących się z komunikacją z zagranicznymi kontrahentami. Pracodawcy chętnie sprawdzą umiejętności pisemne, czytania, rozumienia tekstu pisanego i słyszanego, a także w mowie. Taką formę rekrutacji można spotkać, chociażby np. w call centerach obsługujących zagraniczne firmy. W ramach sprawdzianu najczęściej kandydat musi zareagować i udowodnić, że rozumie komunikaty czy nagrane wypowiedzi.
Testy aparatowe
To testy przeprowadzane z użyciem specjalnych urządzeń. Zwykle są nim poddawani kandydaci na kierowców i pracownicy służb mundurowych. W ten sposób rekruter może ocenić koordynację ruchowo-wzrokową i refleks. Gdy kandydat nie przejdzie testu, nie musi się od razu zniechęcać, bo czasem wystarczy nieco się podszkolić. Jedną z metod przygotowania się jest też wcześniejszy odpoczynek i opanowanie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

15

Brak mentoli – jakie mam alternatywy?

Redakcja31 lipca 2020
inwald

CZAS NA POLSKĘ! CZAS NA INWAŁD!

Ewa Chojnacka1 lipca 2020
przedszkole

Wakacyjne kursy angielskiego dla przedszkolaków, czy warto?

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
zyczenia

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
iqos

Co zachęca nas do palenia?

Redakcja20 maja 2020
kasyno1

Automaty do gry – przegląd

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020