Testy kompetencji – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Testy kompetencji

Testy kompetencji

Pracodawcy coraz częściej przeprowadzają testy kompetencji. Dzięki takim sprawdzianom łatwiej jest określić poziom umiejętności kandydata. Zwykle każdy dostaje to samo zadanie. Jednak oczywiście lepiej być przygotowanym, aby nie dać się zaskoczyć. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma radami.

Pytania zamknięte i otwarte
Pytania zamknięte i otwarte każdy na pewno pamięta jeszcze ze szkoły albo studiów. Nie inaczej wyglądają one podczas testu kompetencji. Starając się o wymarzoną pracę, możemy się na nie czasem natknąć. Pytania zamknięte, czyli jednego lub wielokrotnego wyboru, dokładnie sprawdzą wiedzę kandydata. Pracodawca musi pamiętać, aby zagadnienia były jednoznaczne i nie pozwalały na dłuższą interpretację. Tutaj można wykazać się zdecydowaniem. Z kolei pytania otwarte stwarzają już większe pole do popisu. Kandydat dostaje pytanie, na które może udzielić nieco dłuższej odpowiedzi i wykazać się swoją wiedzą czy nietuzinkowym sposobem myślenia. To także okazja do pochwalenia się chociażby sposobem wyrażania swoich myśli w aspekcie spójności czy poprawności językowej.
Zadania problemowe
Co byś zrobił, gdyby… takie zadania sprawdzają, czy i jak radzimy sobie z zawodowymi obowiązkami. Każda osoba odpowiadająca na ofertę pracy otrzyma dany problem i czas na jego rozwiązanie. Zwykle można spodziewać się podobnych testów w branży finansowej i księgowości, choć nie jest to regułą, bo pracodawcy w innych dziedzinach też chętnie stosują metodę zadań problemowych.
Testy językowe
Znajomość języków obcych jest już podstawą w dzisiejszych czasach. To ważna umiejętność, którą powinien posiadać niemal każdy. Jednak najwięcej testów językowych jest przeprowadzanych na stanowiskach wiążących się z komunikacją z zagranicznymi kontrahentami. Pracodawcy chętnie sprawdzą umiejętności pisemne, czytania, rozumienia tekstu pisanego i słyszanego, a także w mowie. Taką formę rekrutacji można spotkać, chociażby np. w call centerach obsługujących zagraniczne firmy. W ramach sprawdzianu najczęściej kandydat musi zareagować i udowodnić, że rozumie komunikaty czy nagrane wypowiedzi.
Testy aparatowe
To testy przeprowadzane z użyciem specjalnych urządzeń. Zwykle są nim poddawani kandydaci na kierowców i pracownicy służb mundurowych. W ten sposób rekruter może ocenić koordynację ruchowo-wzrokową i refleks. Gdy kandydat nie przejdzie testu, nie musi się od razu zniechęcać, bo czasem wystarczy nieco się podszkolić. Jedną z metod przygotowania się jest też wcześniejszy odpoczynek i opanowanie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

laptop

Internet domeną mężczyzn?

Ewa Chojnacka3 grudnia 2019
niedzwiedz

Niedźwiedź zaatakował tresera w cyrku

Ewa Chojnacka25 października 2019
Depesza - Polscy leśnicy na straży zrównoważonej gospodarki leśnej

Depesza z Brukseli

Ewa Chojnacka22 października 2019
dawid-brzeczek

Świat ciszy to świat strachu! Nie pozwól, by w życiu mojego syna zapadło milczenie.

Ewa Chojnacka1 października 2019
ljl

Dzień otwarty w MOK

Ewa Chojnacka5 września 2019
gazetaklobucka.pl

Jakie wymagania swoim klientom stawiają pozabankowe firmy pożyczkowe?

Ewa Chojnacka2 września 2019