Jakie wymagania swoim klientom stawiają pozabankowe firmy pożyczkowe? – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Jakie wymagania swoim klientom stawiają pozabankowe firmy pożyczkowe?

Jakie wymagania swoim klientom stawiają pozabankowe firmy pożyczkowe?

Rozwój polskiego sektora pożyczek pozabankowych to fakt, który nie podlega negacji. Bardzo często mówi się, że dzisiejsze instytucje pożyczkowe stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec banków, oferując produkty coraz lepiej wpisujące się w oczekiwania klientów. Wydaje się jednak, że najważniejszą przewagę sektora pożyczkowego nad sektorem bankowym nadal stanowi znacznie łatwiejszy dostęp do pożyczek.

Czy jednak oznacza to, że firmy pożyczkowe nie stawiają swoim klientom żadnych wymagań albo też że wymagania te zawsze ograniczają się jedynie do konieczności podania podstawowych danych osobowych? W żadnym wypadku. Polityka jaką w tym zakresie prowadzą poszczególne firmy pożyczkowe naprawdę znacząco różni się pomiędzy sobą. W jednym przypadku uzyskanie pożyczki rzeczywiście może być możliwe tylko dzięki podaniu we wniosku pożyczkowym podstawowych danych. W innych przypadkach warunków stawianych klientowi przez instytucję pożyczkową może być o wiele więcej.

Jakie warunki najczęściej pojawiają się w umowach oferowanych klientom przez dzisiejsze firmy pożyczkowe? Oto krótki poradnik dotyczący tego, czego możemy się spodziewać wnioskując o pożyczkę pozabankową.

Podanie prawidłowych danych osobowych

To oczywiście najbardziej podstawowy a zarazem najbardziej oczywisty warunek. Składając wniosek o przyznanie pożyczki – niezależnie czy robimy to online, czy stacjonarnie – będziemy musieli podać wszystkie informacje na nasz temat, jakich wymaga konkretna instytucja pożyczkowa. Najczęściej przez dane osobowe rozumie się informacje najbardziej podstawowe, takie jak imię oraz nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy numer rachunku bankowego. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają jednak od potencjalnego pożyczkobiorcy podania większej liczby informacji, w tym np. danych na temat stanu cywilnego czy liczby osób pozostających na utrzymaniu pożyczkobiorcy. Z uwagi na konieczność udostępnienia wrażliwych danych zewnętrznemu podmiotowi zalecamy zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pożyczając przez internet.

Spełnienie kryteriów odnośnie wieku, posiadanego obywatelstwa oraz miejsca zamieszkania

Oprócz samego podania danych osobowych we wniosku, firmy pożyczkowe bardzo często warunkują możliwość przyznania pożyczki również np. wiekiem pożyczkobiorcy mieszczącym się w określonym przedziale. Przykładowo, w danej firmie szanse na uzyskanie pożyczki mogą mieć tylko klienci będący w wieku od 20 do 75 lat. Często pojawiające się wymogi to także posiadanie polskiego obywatelstwa oraz miejsce zamieszkania na terenie Polski. Warto dodać, że każdy z tych czynników- wiek w określonym przedziale, polskie obywatelstwo oraz zamieszkanie na terenie Polski- pojawia się w zdecydowanej większości ofert instytucji pożyczkowych.

Ogromna większość firm pożyczkowych wymaga od swoich klientów również posiadania statusu konsumenta zgodnie z polskimi przepisami, a także posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

Posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej

Przez zdolność kredytową rozumie się zarówno osiągane miesięcznie dochody a także wysokość średnich wydatków, jak też historię kredytową widoczną w bazach. Na rynku można spotkać sporo reklam firm pożyczkowych przedstawiających swoją ofertę jako „dostępną bez baz”. Warto zdawać sobie sprawę, że w odniesieniu do właściwych instytucji pożyczkowych, tj. podmiotów figurujących w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF, takie zjawisko, jak pożyczki dostępne bez sprawdzania jakichkolwiek baz nie występuje.

Każda instytucja pożyczkowa dokonuje weryfikacji klienta w określonych bazach. Różnica może sprowadzać się co najwyżej do tego, jakie konkretnie bazy są sprawdzane przez dany podmiot (niektóre firmy nie sprawdzają np. Biura Informacji Kredytowych, lecz korzystają jednie z określonych Biur Informacji Gospodarczych). Dodatkowo, każda firma ma prawo interpretować poszczególne dane według własnych wytycznych i pożyczać pieniądze nawet osobom, które w banku nie otrzymałyby pożyczki.

Brak aktywnego lub zaległego zadłużenia w danej firmie

Kolejnym często pojawiającym się warunkiem jest nieposiadanie przez klienta aktywnej lub zaległej pożyczki u potencjalnego pożyczkodawcy. Firmy pożyczkowe bardzo często informują w swoich regulaminach, że klient może posiadać tylko jedną aktywną pożyczkę a także że warunkiem uzyskania pożyczki jest brak niespłaconych zobowiązań wobec pożyczkodawcy.

Tutaj warto dodać istotną informację, której sporo klientów nie bierze pod uwagę a mianowicie fakt, że sporo firm pożyczkowych obecnych na rynku należy do tych samych grup finansowych. Przykładowo klient może mieć do czynienia z trzema firmami o różnych nazwach, które jednak są częścią tego samego konsorcjum. W takim wypadku bardzo często warunkiem uzyskania pożyczki jest brak aktywnych lub zaległych zobowiązań klienta nie tylko wobec konkretnej firmy pożyczkowej, ale również wobec każdego z podmiotów należącego do danej grupy finansowej.

Czasami warunek braku posiadania aktywnych lub zaległych zobowiązań zostaje rozszerzony jeszcze bardziej: niektóre instytucje pożyczkowe informują w swoich regulaminach, że pożyczkobiorcą może być jedynie osoba, która w momencie składania wniosku o pożyczkę nie posiada jakichkolwiek aktywnych lub zaległych zobowiązań o charakterze pożyczkowym/kredytowym. Tego rodzaju wymogi należą jednak do rzadkości: najczęściej instytucje pożyczkowe biorą pod uwagę tylko „wewnętrzny” profil klienta, tj. jego historię pożyczek w konkretnej firmie lub ewentualnie w firmach należących do tej samej grupy.

Weryfikacja danych osobowych

Inny z podstawowych oraz niemożliwych do ominięcia warunków, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać pożyczkę pozabankową, to oczywiście dokonanie weryfikacji swoich danych osobowych. Jeszcze jakiś czas temu jedyną opcją dostępną w tym zakresie było wykonanie tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego. Obecnie coraz większa część firm pożyczkowych udostępnia również możliwość dokonania weryfikacji danych osobowych przez skorzystanie z takich aplikacji, jak Instantor lub Kontomatik.

Zdarza się również, że usługi do weryfikacji danych osobowych stanowią jedyną opcję w zakresie oferty danej firmy pożyczkowej. Najczęściej dzieje się tak w przypadku podmiotów, które starają się maksymalnie uprościć proces weryfikacji zdolności kredytowej. Wymienione aplikacje służą bowiem nie tylko do potwierdzania danych osobowych, ale także pobierają historię transakcji z rachunku bankowego klienta.

Dzięki temu, firma pożyczkowa uzyskuje szybki i wiarygodny wgląd w sytuację finansową pożyczkobiorcy, przez co nie musi wymagać od klienta np. przedstawiania zaświadczeń o dochodach, przesyłania pliku z historią rachunku bankowego lub też dodatkowej weryfikacji poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem.

Inne możliwe wymagania firm pożyczkowych

Powyżej zostały wymienione podstawowe, najczęściej pojawiające się wymagania, jakie instytucje pożyczkowe stawiają przed potencjalnymi klientami.

Warto jednak pamiętać, że model działalności danej firmy może być specyficzny i zakładać np. dokładniejszą weryfikację pożyczkobiorcy. Zdarza się więc, że pożyczkodawca wymaga od klienta dołączenia do wniosku zaświadczenia o dochodach albo też innej formy potwierdzenia osiąganych przychodów.

Jeszcze inaczej będą przedstawiać się warunki w odniesieniu do pożyczek dla osób zadłużonych i/lub osób posiadających zajęcie komornicze. W tych wypadkach firmy pożyczkowe bardzo często żądają od klienta zabezpieczenia pożyczki np. poprzez zastaw nieruchomości albo przystąpienie do umowy o pożyczkę drugiej osoby (żyranta).

Na rynku istnieją obecnie również specyficzne instytucje pożyczkowe, kierujące swoją ofertę do precyzyjnie określonych grup klientów, np. osób zmotoryzowanych lub osób szukających finansowania zabiegów medycznych. Pożyczki dla zmotoryzowanych zawsze zakładają konieczność posiadania przez klienta pojazdu (samochodu lub motocykla), czasami także taka pożyczka polega na zastawieniu pojazdu. W przypadku natomiast pożyczek przeznaczonych na finansowanie zabiegów medycznych konieczne będzie podanie przez klienta między innymi dokładnych informacji na temat stanu swojego zdrowia.

Co istotne, świat finansów nie kończy się tylko na bankach czy firmach pozabankowych. Istnieją inne sposoby na pożyczenie gotówki, które w dodatku okazują się być tańsze, choć niekoniecznie prostsze w kontekście procedur.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. netpozyczka24

    3 lutego 2020 at 17:09

    Firmy pozabankowe https://www.netpozyczka24.pl/ i pożyczki online wszystko o pożyczaniu przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

inwald

CZAS NA POLSKĘ! CZAS NA INWAŁD!

Ewa Chojnacka1 lipca 2020
przedszkole

Wakacyjne kursy angielskiego dla przedszkolaków, czy warto?

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
zyczenia

Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Ewa Chojnacka1 czerwca 2020
iqos

Co zachęca nas do palenia?

Redakcja20 maja 2020
kasyno1

Automaty do gry – przegląd

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020
maseczka

Które z masek zdadzą egzamin?

Ewa Chojnacka5 kwietnia 2020