Podmieniają numer rachunku i kradną – Gazeta Kłobucka
Bezpieczeństwo

Podmieniają numer rachunku i kradną

Oszuści z pewnością wykorzystają nieuwagę i za daleko idące zaufanie, żeby przechwycić pieniądze.
Podmieniają numer rachunku i kradną

BEZPIECZEŃSTWO. Policja ostrzega przed powtarzającymi się oszustwami poprzez podmianę rachunku bankowego

– Przestępczy proceder skierowany jest przede wszystkim na firmy. Metoda dziania przestępców polega na wprowadzeniu w błąd jednego z kontrahentów co do zmiany dotychczasowego numeru rachunku bankowego drugiej firmy. Jeśli wykonamy przelew na wskazany „nowy” numer rachunku firmy, w rzeczywistości nasze pieniądze trafią na konto oszustów – informuje mł. asp. Kamil Raczyński z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku.
Jak to działa?
Oszuści podszywają się pod daną firmę, a następnie któremuś z kontrahentów podają fałszywe dane dotyczące konta, aby to na ten przygotowany przez przestępców rachunek trafiły wpłaty.
– Oszustwo może dotyczyć zarówno firm, z którymi dopiero nawiązujemy współpracę, jak również kontrahentów, z którymi handlujemy od dłuższego czasu. W tej drugiej sytuacji fakt, że dana firma działa na rynku od dawna oraz że od dawna z nią handlujemy, może uśpić naszą czujność. Niestety, jeśli nie zachowamy należytych środków ostrożności, możemy stracić nasze pieniądze – podaje aspirant Raczyński.
W praktyce może to wyglądać tak, że od kontrahenta dostaje się mejla z informacją o zmianie numeru bankowego firmy. Oszuści liczą na to, że w takiej sytuacji nie będziemy podejrzewać, że padamy ofiarą kogoś o złych intencjach. Zwłaszcza że oszuści raczej zadbają o to, by wiadomość na pierwszy rzut oka wyglądała dokładnie tak, jak od firmy, pod którą się podszywają. Mogła zostać wysłana z adresu łudząco podobnego do adresu firmy. Albo wręcz z firmowej poczty – jeśli w oszustwo zamieszany jest jakiś pracownik kontrahenta. W każdym razie jeśli pod ten podany nowy numer konta przelejemy pieniądze, to oszuści osiągają swój cel – i przejmują je. Ofiara oszustwa najczęściej dowiaduje się o wszystkim dopiero wtedy, gdy kontrahent, który rzekomo informował o zmianie numeru konta, podaje informację o tym, że nie wykona kontraktu, bo nie dostał żadnych pieniędzy. Oczywiści wtedy szybko się okazuje, że nie zmieniał też numeru konta. I że przelew trafił nie do niego, a do oszustów. I odzyskanie przelanych pieniędzy z reguły nie jest już możliwe.
Jak się bronić?
Ponieważ nie da się wykluczyć sytuacji, w której w próbie oszustwa jest wykorzystany autentyczny adres firmy, pod którą ktoś się podszywa, nie wystarczy sama weryfikacja poprawności takiego adresu. Trzeba po prostu zweryfikować innym kanałem informacyjnym, w inny sposób, czy rzeczywiście kontrahent zmienił swój numer rachunku.
– Należy skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy, i zweryfikować, czy jest prawdziwa. Możemy również poprosić o dosłanie nam tej informacji, potwierdzonej podpisem i pieczątką firmy, np. za pomocą faksu. Pamiętajmy, że właściwe weryfikowanie wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego, a także każdorazowe upewnianie się, że przelewamy pieniądze na właściwy numer konta bankowego to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed przestępcami. Wpłata pieniędzy na niewłaściwy numer konta może oznaczać ich utratę – podsumowuje rzecznik policji.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Bezpieczeństwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Bezpieczeństwo

policja

Bandyci biorą się za firmy

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2020
Faceless Computer Hacker

Złodzieje udają banki i oszukują „na koronawirusa”

Adam Świerczyński17 marca 2020
K - Bez rąk na kierownicy możesz zapłacić 500 zł (5372) + fot

Bez rąk na kierownicy możesz zapłacić 500 zł

Jarosław Jędrysiak5 listopada 2019
K - 582 zabitych w wakacje (987) + grafika

582 zabitych w wakacje

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
frdv

Uważaj, komu płacisz!

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2019
alko

Dlaczego pijani siadają za kierownicą?

Jarosław Jędrysiak24 lipca 2018