Gmina poprawiła, gmina zapłaci? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Gmina poprawiła, gmina zapłaci?

Tu są jakieś roszczenia PKP. Czy nie było jakichś szans czy możliwości, żeby przed realizacją części tej inwestycji – chodnika, barierki – uzgodnić wspólnego stanowiska [z koleją – dop. red.] Chodzi o prawo do bez kosztowego korzystania z tego gruntu PKP – pytał radny Tokarz. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Gmina poprawiła, gmina zapłaci?

FINANSE. Kłobuck poprawił bezpieczeństwo w rejonie przejazdu kolejowego. Możliwe, że magistrat będzie musiał jeszcze płacić dzierżawę za wykorzystany kawałek kolejowego gruntu. Trwają negocjacje w tej sprawie

Gmina negocjuje z koleją warunki korzystania z mającej nieco ponad 2 ary działki w Kłobucku, na której zrealizowano inwestycję drogową.
– Zrealizowano tę inwestycję, poprawiając warunki przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Zakrzewskiej. Urządzono chodnik, zamocowano barierki. PKP oczekuje zawarcia umowy najmu, proponując stawkę czynszu na poziomie 1,50 zł za metr kwadratowy netto. Gmina wskazuje, że inwestycja była wykonana w celu poprawy bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym i że nie osiąga z tego gruntu żadnego dochodu – podał podczas ostatniej sesji burmistrz Jerzy Zakrzewski.
Jak wygląda przejazd na Zakrzewskiej – kłobucczanie doskonale wiedzą. Uwagi co do bezpieczeństwa w tym miejscu były już wcześniej podnoszone, toteż i podjęto działania, by stan ten poprawić. Okoliczności sprawy – i obecnych oczekiwań kolei – zainteresowały radnego Aleksandra Tokarza.
– Tu są jakieś roszczenia PKP. Czy nie było jakichś szans czy możliwości, żeby przed realizacją części tej inwestycji – chodnika, barierki – uzgodnić wspólnego stanowiska [z koleją – dop. red.]? Chodzi o prawo do bezkosztowego korzystania z tego gruntu PKP – pytał radny.
Burmistrz przypomniał, że radni byli o tej sprawie informowani na bieżąco w związku z realizacją inwestycji drogowej. I że podawano wówczas, że odbywa się to także na działce PKP.
– Wiadomo było, że będzie konieczna umowa użyczenia. PKP niestety nie chce umowy użyczenia. Chce umowy dzierżawy. Obliczyliśmy, że byłoby to około 5 tys. zł rocznie opłaty za to, że poprawiliśmy bezpieczeństwo przy przejeździe kolejowym – dodał burmistrz.
Zakrzewski uważa, że jest to sytuacja dość kuriozalna. Chętnie podyskutowałby na jej temat z kimś z tak zwanego wyższego szczebla.
– Szkoda, że nie ma tu przedstawicieli jakichś władz wyższych, bo spytalibyśmy, o co chodzi – podsumował burmistrz.
Tyle o sprawie powiedziano na ostatniej kłobuckiej sesji. A jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - PATRONAT - Carcassonne – kłobuckie eliminacje mistrzostwo Polski 1

Carcassonne – kłobuckie eliminacje mistrzostw Polski

Jarosław Jędrysiak18 września 2019
K - Narodowe czytanie nowel 1

Narodowe czytanie nowel

Jarosław Jędrysiak18 września 2019
co w sprawie

Co w sprawie remontu Dwójki?

Jarosław Jędrysiak18 września 2019
nie mogą się doprosić

Nie mogą się doprosić budowy Kasztanowej

Ewa Chojnacka18 września 2019
recital-tomasz-stockinger

Tomasz Stockinger – Już nie zapomnisz mnie

Ewa Chojnacka11 września 2019
wodociagi-czestochowskie

Dlaczego miasto robi projekt wodociągu?

Jarosław Jędrysiak10 września 2019