Rozdali kasę na drogi – Gazeta Kłobucka
Powiat

Rozdali kasę na drogi

Dofinansowanie dla gminy Miedźno na czteroletnie zadanie wyróżnia się znacznie na tle kwot dofinansowań, które na ten rok dostały inne samorządy.
Rozdali kasę na drogi

DROGI. Fundusz Dróg Samorządowych to sposób wsparcia dla samorządów w zakresie przebudowy dróg. Własnie rozdano środki, które będą do wykorzystania w tym lub w okresie najbliższych trzech lat. Kto dostał, ile i na co?

Drogi i ich remonty to sprawa, która interesuje wszystkich, bo wszyscy z tej infrastruktury korzystają – i narzekają słusznie, gdy muszą jeździć po dziurach czy wybojach. Fundusz Dróg Samorządowych to rządowe wsparcie dla samorządów na przebudowę i remonty dróg. Jest to program, który może być rozpisywany na kilka lat i w ten sposób może obejmować większe drogowe zadania, realizowane dłużej niż rok. Wysokość dofinansowania to do 80 procent wartości realizowanych zadań, choć w praktyce często udział ten określono jako niższy, np. 50-70 proc. A przebudowie z tych środków mogą podlegać drogi gminne i powiatowe, więc wśród beneficjentów obecnego rozdania są i gminy, powiaty – w tym powiat kłobucki i tutejsze gminy. Kilka dni temu w Katowicach wojewoda Jarosław Wieczorek w asyście wicewojewodów wręczył przedstawicielom tych samorządów symboliczne czeki. Większość naszych samorządów otrzymała środki na zadania jednoroczne. Opatów dostał dofinansowanie w wysokości nieco ponad 175 tys. na ulicę Miodową w Iwanowicach Małych. Powstanie ponad 600 m drogi. Jeszcze w tym roku.
Gmina Krzepice uzyskała dwie kwoty: 366 tys. z hakiem na ponad 600 m ulicy Andersa i prawie 243 tys. na drogę ulicę Główną w Zajączkach Drugich. Razem dla Krzepic jest to prawie 609 tys. zł dofinansowania. Z dotacji skorzysta też powiat kłobucki, któremu przyznano prawie 734 tys. na drogę przez Zajączki Pierwsze. Do zdjęć z czekami pozowali więc chętnie kandydujący do sejmu z list PSL starosta Henryk Kiepura i burmistrz Krystian Kotynia.
Najwięcej powodów do zadowolenia może mieć natomiast wójt Piotr Derejczyk – kandydujący do sejmu z listy PiS. Gmina Miedźno otrzymała niemal 7 milionów dofinansowania, czyli wielokrotnie więcej niż inne samorządy na terenie powiatu kłobuckiego, przy czym skorzysta z niego nie w ciągu jednego roku, a w ciągu lat – w okresie od 2020 do 2022 roku z kwot po ponad dwa miliony. Wyremontują tu za to ulice: Dębową, Sosnową, Ogrodową i Polną w Miedźnie. To razem aż ponad 5,3 km dróg.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

znów nie mamy posła z powiatu

Znów nie mamy posła z powiatu

Jarosław Jędrysiak18 października 2019
5675

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Jarosław Jędrysiak17 października 2019
K - Biorą się za mosty (677) + fot

Biorą się za mosty

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
K - Rowerami do miejsc pamięci (902) + fot

Rowerami do miejsc pamięci

Jarosław Jędrysiak10 października 2019
pieniadze-640x400

Która gmina przoduje w inwestycjach?

Jarosław Jędrysiak9 października 2019
prubant znów

Prubant znów najbogatszy w powiecie

Jarosław Jędrysiak3 października 2019