Opatów

Decyzje rządu wpływają na gminę

Ile gmina straci w ciągu kwartału na obniżce PIT?
Decyzje rządu wpływają na gminę

FINANSE. Budżet Opatowa, jak i innych gmin, zależy m.in. od polityki podatkowej państwa. Jak wpływają na ten budżet najnowsze zmiany podjęte na szczeblu centralnym? W Opatowie to policzyli

– Od 1 października wchodzi kilka regulacji, które będą skutkować pomniejszeniem dochodów naszej gminy. Chodzi o udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w tzw. PIT-ach. Zmiana stawki z 18 na 17 procent spowoduje mniejszą kwotę, jaka trafi do budżetu państwa – informował podczas ostatniej sesji wójt Bogdan Sośniak. Mniej do podziału w centrali to też mniej do podziału dla gmin. Ile konkretnie?
– W tym roku dotyczy to tylko 3 miesięcy i szacowany ubytek [wpływu z PIT do budżetu gminy – dop. red.] to około 80-90 tys. zł, zależnie od koniunktury – podał wójt.
Sośniak wskazuje też inne regulacje postanowione na szczeblu rządowym, które wpłyną na dochód gminy. Obok procentowej obniżki PIT jest to też zwolnienie z tego podatku najmłodszych pracowników. I ta część środków dotąd zbieranych w ramach PIT przez państwo i częściowo rozdysponowywanych między gminy odtąd nie zasili lokalnego budżetu. Trzeci czynnik, który wskazał wójt, to zwiększenie kwoty wolnej od podatku.
– Te rozwiązania są korzystne dla osób zatrudnionych, bo ich płaca netto będzie rosła, jednocześnie dla gmin utrata części dochodu z tytułu tych zmian podatkowych może być znacząca – podsumował Sośniak.
Równolegle, jak zauważył wójt, na lokalny budżet wpływają podwyżki wynagrodzeń, wprowadzone już podwyżki dla nauczycieli.
– Rząd zapowiada rekompensatę dla gmin w postaci zwiększenia subwencji ogólnej, ale na razie nie ma tu żadnych konkretów i aktów prawnych. Natomiast są obawy, że nawet zwiększenie subwencji może pokryć około połowy faktycznych podwyżek – dodaje wójt Opatowa.
Podatkowy kij ma zawsze dwa końce, więc konsekwencje nie dziwią. W Polsce, mimo zmian rządów, utrzymuje się też od dawna niepisana zasada, że w ostatecznym rozrachunku koszty zmian wprowadzanych reformami są przesuwane w dół, na gminy – przynajmniej częściowo. W tym zakresie zmiany na dobre wypatrywać próżno. Czy to ma znaczenie dla mieszkańców? Ma. Mniejsze budżety lokalne to w ostatecznym rozrachunku też mniej środków na działanie gmin, w tym na inwestycje – i choćby łatanie dziur w drogach. Co jest więc lepsze, a co gorsze – wyborcy rozstrzygają zawsze przy urnach. Wiele wskazuje na to, że większość podtrzyma tę tendencję, którą mamy obecnie i o której konsekwencjach mówił wójt.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Opatów

Sukces tenisistów z Opatowa

Jarosław Jędrysiak14 kwietnia 2024

Okazja do usunięcia azbestu

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2023

Nie płacą za odpady. Urząd przestrzega spóźnialskich

Jarosław Jędrysiak28 listopada 2023

Boisko już otwarte, pracownia też

Jarosław Jędrysiak24 października 2023

Tłumy na inscenizacji historycznej w Opatowie

Jarosław Jędrysiak18 września 2023

Rekonstrukcja historyczna za tydzień w sobotę

Jarosław Jędrysiak3 września 2023