Tydzień z Długoszem – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Tydzień z Długoszem

I tym razem po Dniach Długoszowskich pozostaje trwała pamiątka – kolejna tablica pamiątkowa o patriotycznej treści. Odsłonięto ją w niedzielę. PSE WIENIAWA
Tydzień z Długoszem

IMPREZA. Dobiegły końca tegoroczne Dni Długoszowskie. Impreza dzięki różnorodności propozycji programowych przyciągnęła znów mieszkańców o bardzo różnych zainteresowaniach i gustach

Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” robi świetną robotę na niwie kłobuckiej kultury, nauki i życia społecznego. Także tegoroczne Dni Długoszowskie skomponowane były z wydarzeń, spotkań, występów i imprez o różnych charakterze, trafiających w różne potrzeby mieszkańców, a jednocześnie w jakiś sposób akcentujących i przypominających postać Jana Długosza – tak ważną dla Kłobucka i tutejszego regionu, ale i dla całej polskiej kultury i nauki. Wielkie brawa i podziękowania należą się organizatorom za to, że w Dni Długoszowskie, pomyślane jako cykl wydarzeń skierowanych jednak do w miarę masowego odbiorcy, potrafią umiejętnie wpleść wyższą, lepszą kulturę, naukę, akcenty patriotyczne, a jednocześnie lekką i przyjemną atmosferę rozrywki wszędzie tam, gdzie ona pasuje.
Dni Długoszowskie zaczęły się na sportowo – biegiem ulicznym Szlakiem Jana Długosza. Zorganizowano też rekreacyjny rajd rowerowy szlakiem Długosza – jak co roku do Brzeźnicy (związanej z tą postacią) i z powrotem. W ciągu tygodnia odbył się m.in. doroczny konkurs wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej oraz sesja z udziałem uczonych historyków, której pokłosiem stanie się wydanie kolejnego rocznika „Zeszytów Długoszowskich” – jedynego tego rodzaju wydawnictwa z artykułami naukowymi w naszym powiecie. Nie brakowało też w tygodniu wydarzeń kulturalnych – jak wystawa historycznych fotografii, koncert zespołu Forteca czy wydarzenia plenerowe na kłobuckim rynku. Swego rodzaju zwieńczeniem był tu sobotni koncert popularnego zespołu Pod Budą. W niedzielę – ważny akcent patriotyczny: odsłonięcie po uroczystej mszy świętej tablicy pamiątkowej na ścianie kłobuckiego kościoła, honorującej bohaterów czasu wojny.
K - PATRONAT - Tydzień z Długoszem 2

Sesja historyczna to stały element Dni Długoszowskich. Popularyzuje naukę na akademickim poziomie. Także poprzez wydawane później Zeszyty Długoszowskie.
PSE WIENIAWA

K - PATRONAT - Tydzień z Długoszem 3
Konkurs wiedzy historycznej dla młodzieży to rywalizacja uczniów z różnych zakątków Polski.
PSE WIENIAWA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Rekrutują do szkół i przedszkoli (4426) + fot

Rekrutują do szkół i przedszkoli

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Plastyczne nie dla narkotyków (1056) + fot

Plastyczne „nie” dla narkotyków

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Koncert kolęd w kościele 1

Koncert kolęd w kościele

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2020
mors

Morsujący Kłobuck

Ewa Chojnacka7 lutego 2020
K - Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku (772) + fot

Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2020
stomatolog

Stomatolog dla 1,5 tys. kłobuckich uczniów!

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2020