Łapali za korzystanie z komórek – Gazeta Kłobucka
Powiat

Łapali za korzystanie z komórek

Kłobucka policja sprawdzała, czy kierowcy w niedozwolony sposób korzystają z telefonów podczas jazdy.
Łapali za korzystanie z komórek

POLICJA. Wiadomo, że podczas jazdy możliwość korzystania z telefonu komórkowego ograniczona jest do sytuacji, w których korzystamy z rozwiązań technicznych, które pozwalają nadal koncentrować uwagę na drodze, a nie na telefonie. Policja przeprowadziła działania, podczas których naruszający przepisy w zakresie korzystania z telefonów byli zatrzymywani

Wybieranie numeru, a tym bardziej pisanie esemesów czy przeglądanie internetu podczas jazdy odrywa kierowcę od możliwości wystarczająco uważnego obserwowania drogi. Spada też koncentracja i szybkość podejmowania decyzji. W efekcie możliwość zareagowania na nieprzewidzianą sytuację drogową spada nieraz do zera. Konsekwencje mogą być tragiczne.
– Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie internetu, przewijanie menu itp. – zwraca uwagę rzecznik naszej policji, mł. asp. Kamil Raczyński.
– W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi – dodaje policjant.
Czy te przepisy są przestrzegane, drogówka kontrolowała także u nas. Jakie były efekty kontroli? Poddano jej w sumie 45 pojazdów. Ujawniono przy tym 36 wykroczeń. Sześć z nich popełnili kierowcy korzystający z telefonu podczas jazdy.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

znów nie mamy posła z powiatu

Znów nie mamy posła z powiatu

Jarosław Jędrysiak18 października 2019
5675

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Jarosław Jędrysiak17 października 2019
K - Biorą się za mosty (677) + fot

Biorą się za mosty

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
K - Rowerami do miejsc pamięci (902) + fot

Rowerami do miejsc pamięci

Jarosław Jędrysiak10 października 2019
pieniadze-640x400

Która gmina przoduje w inwestycjach?

Jarosław Jędrysiak9 października 2019
prubant znów

Prubant znów najbogatszy w powiecie

Jarosław Jędrysiak3 października 2019