Powiat folklorem stoi – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Powiat folklorem stoi

W festiwalu wzięło udział wiele zespołów podtrzymujących tradycje ludowe naszego regionu. GOK WRĘCZYCA
Powiat folklorem stoi

WYDARZENIE. W Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej odbył się w minioną niedzielę 14. Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego

W wydarzeniu wzięło udział 14 zespołów folklorystycznych z różnych stron naszego powiatu, do tego 2 solistów oraz 4 zespoły, które przygotowały scenki rodzajowe. Wszystkie występy były oceniane przez Roberta Garstkę, Elżbietę Miszczyńską – etnografów z regionalnych instytucji kultury z Katowic i Częstochowy – oraz Stefanię Bielę, wiceprezes Stowarzyszenia Pieśni i Tańca ,,Halka” w Lublińcu.
– Brali pod uwagę przede wszystkim zgodność pieśni i tańców ludowych z tradycją naszego regionu, prezentację dialektu i słownictwa gwarowego swojej wsi i ogólny wyraz artystyczny – wyjaśnia kryteria Paweł Maźniak z GOK we Wręczycy. Cały ten festiwal organizuje się natomiast po to, aby podtrzymywać zainteresowanie i szacunek dla obyczajów tego regionu, które wraz z rozwojem cywilizacji schodzą na plan dalszy, a także po to, by zachowywać resztki tutejszej gwary i tradycji wspólnego ludowego śpiewania. W tym celu przy organizacji wydarzenia współdziała Stowarzyszenie PROM, starostwo powiatowe,gmina Wręczyca i wręczycki GOK. Kogo wyróżniło jury, piszemy obok.
Zespoły śpiewacze:
1) Grodzianie (Grodzisko). 2) Wręczynki (Wręczyca Wielka). 3) KGW Zagórzanka (Kłobuck) i Łęgowianki (Władysławów). Zespoły obrzędowe i scenki rodzajowe: 1) KGW Wręczyca Wielka. 2) KGW Bieżeń. 3) KGW Zagórzanka (Kłobuck) i Ługowiacy (Ługi Radły). Pozostali wykonawcy otrzymali wyróżnienia.

K - Powiat folklorem stoi 2

We Wręczycy śpiewano, ale wystawiano też scenki rodzajowe.
GOK WRĘCZYCA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

policja8

Miał ponad 4 promile, ale jechał

Jarosław Jędrysiak16 października 2020
osinski

Nie wręczą stypendiów

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
flaga

Też chcą maszt i flagę narodową

Jarosław Jędrysiak6 października 2020
alkomat

Pijana wjechała w ciężarówkę

Jarosław Jędrysiak23 września 2020
pogrzeb

Pogrzeb bohaterów Września

Jarosław Jędrysiak20 września 2020
osinski

Laptopy trafiły do szkół

Jarosław Jędrysiak14 września 2020