Ile wniosków o 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji? – Gazeta Kłobucka
Region

Ile wniosków o 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Zainteresowanie świadczeniem uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże – informuje ZUS. ARCH.
Ile wniosków o 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

ŚWIADCZENIA. Świadczenie 500+ należy się także osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Znana jest już liczba wniosków, które złożono w ramach tego programu

W całym kraju takich wniosków jest ponad 26 tys., w województwie śląskim to około 3 tys. wniosków. Znane są też dane dotyczące samego okręgu częstochowskiego. Tu o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych zawnioskowało do ZUS ponad 460 osób.
– Zainteresowanie świadczeniem uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Dziennie oddziały ZUS w województwie śląskim przyjmują po kilkadziesiąt formularzy, ale samych klientów, którzy przychodzą tylko zapytać, jest znacznie więcej. Pomocą służą doradcy emerytalni, którzy są dostępni w każdej placówce ZUS. Również Centrum Obsługi Telefonicznej uruchomiło specjalną linię do udzielania informacji na temat nowego świadczenia. Każdego dnia konsultanci, dostępni pod nr tel. 22 560 16 00, odnotowują setki połączeń telefonicznych z zapytaniem o nowe świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. Najwięcej pytań, które kierują nasi klienci do doradców emerytalnych, dotyczy warunków przyznania świadczenia. Pytają, czy jest jakaś granica wiekowa dla osoby starającej się o świadczenie 500+, czy może ubiegać się o nie 90-latek. Od razu odpowiem, że nie ma górnej granicy. Jeśli chodzi o wiek, wymagane jest tu ukończenie 18 roku życia, zatem wniosek może składać zarówno osoba 18-letnia, jak i ta, która ma dużo więcej lat i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
O co jeszcze pytają zainteresowani świadczeniem? Ważną dla nich kwestią jest dokumentowania niezdolności do samodzielnej egzystencji.
– Zgodnie z przepisami dokumentem potwierdzającym taką niezdolność, na którego podstawie ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bądź orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. Jeśli tego rodzaju dokumentów brakuje, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, na druku OL-9, oraz posiadaną dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji (np. karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności). I teraz jeśli ta dokumentacja medyczna, dołączona do wniosku, będzie wystarczająca do wydania orzeczenia, lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania stanu zdrowia.
– W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nieco wydłużony termin na wydanie decyzji – nie 30, a 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji – dodaje rzecznika ZUS.
Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych jest adresowane do osób, których łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie przekracza kwoty 1 600 zł brutto.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

powodz

Dają nawet 300 tysięcy

Jarosław Jędrysiak4 sierpnia 2020
zus

Nadal można dostać postojowe

Adam Świerczyński15 lipca 2020
nawadnianie

Ostatnie chwile na dotacje do nawadniania

Jarosław Jędrysiak13 lipca 2020
gt42

Posłom bieda nie grozi

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2020
pieniadze-640x400

Milion plus dla gmin?

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
targ

Pomysł na wsparcie targowisk

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020