Derejczyk zwolnił Skoczylas – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Derejczyk zwolnił Skoczylas

Od dłuższego już czasu między wójtem i dyrektor szkoły – jak to się mówi – nie było chemii.
Derejczyk zwolnił Skoczylas

KONTROWERSJE. 23 września wójt Piotr Derejczyk bez wypowiedzenia odwołał Wiolettę Skoczylas ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnie. W środę ogłosił już konkurs na jej następcę. Decyzja wójta wywołała niezadowolenie przynajmniej części przedstawicieli społeczności szkolnej. W poniedziałek dyrektor zwróciła się do wojewody o rozstrzygnięcie sprawy

Argumenty przywołane przez wójta w uzasadnieniu zarządzenia, którym odwołał dyrektor, brzmią poważnie. To „nieudokumentowane rozporządzenie środkami szkoły”. Wójt uzyskał informację, że dyrektor pobierała opłaty od grup pielgrzymkowych nocujących w szkole. Ale nie potwierdziła ich odbioru. Drugi powód odwołania to podpisanie przez dyrektor protokołu uruchomienia kotła po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych – bez posiadania pełnomocnictwa. Podpis ten, jak zaznacza wójt, pozbawił gminę możliwości kontroli poprawności czynności, które tu przeprowadzono i naraził na możliwe koszty likwidacji usterek. Bo już wiadomo, że odbiór inwestycji nie pójdzie tu gładko i bez sporu gminy i jej wykonawcą.
Piotr Derejczyk podaje również, że 19 września otrzymał opinię z kuratorium w sprawie odwołania Wioletty Skoczylas ze stanowiska. Dwa dni po tym odwołaniu pełnienie obowiązków dyrektora szkoły powierzył Andrzejowi Murawskiemu. W obecności Murawskiego, ale bez Derejczyka, odbyło się spotkanie z udziałem osób zdecydowanie nie zgadzających się z decyzją wójta o zwolnieniu dyrektor szkoły. Po nim Derejczyk wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że chciał być na tym spotkaniu, ale nie pojawił się na prośbę Murawskiego. Uznał też, że granice dozwolonej przez prawo krytyki zostały podczas owego spotkania przekroczone, a niektóre stwierdzenia, które padły, nie polegają na prawdzie. Wójt zaznaczył też, że decyzję o odwołaniu dyrektor podjął, bo choć trwa kampania wyborcza, w której ta sprawa może być przeciwko niemu wykorzystywana, to wyżej ceni dobro gminy niż własne.
W poniedziałek Wioletta Skoczylas złożyła do wojewody wniosek o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego uchylającego zarządzenie wójta, którym została odwołana. Wiemy, że dyrektor zaprzecza, aby w ogóle pobierała jakiekolwiek opłaty od pielgrzymów. A bez tego nie mogło dojść do potwierdzenia ich pobrania. Co do kwestii podpisu protokołu uruchomienia kotła w szkole dyrektor zajmuje stanowisko, iż podpisała jedynie fakt pewnej czynności natury technicznej, a nie coś, co byłoby równoznaczne z odbiorem inwestycji lub z jakimś elementem tego rodzaju procedury. Krótko mówiąc: odwołana dyrektor stawia pod znakiem zapytania same podstawy argumentów stojących za decyzją wójta o jej odwołaniu.
Kto tu ma rację? Jest w zasadzie pewne, że rozstrzygniecie zapadnie w wyższej instancji, ostatecznie prawdopodobnie w sądzie. Na środę (już po zamknięciu tego numeru gazety) zapowiedziano spotkanie w szkole, tym razem z udziałem wójta. Wrócimy więc do tematu w kolejnym numerze. Na marginesie dodajmy dygresję, że w Miedźnie przynajmniej od ponad roku tajemnicą poliszynela były nie najlepsze relacje między wójtem i dyrektor. Publicznie wylano tu z jednej strony żal, że nie w szkole, a przy straży pożarnej powstał plac zabaw – z drugiej: że w szkole nie znaleziono pieniędzy na plac zabaw, a wyremontowano, jak wtedy napisał wójt, „bizantyjski gabinet” dyrektor. Nam z kolei zgłaszano żal, że wójt nie odwiedza szklonych akademii, choć robi to w innych szkołach. Jeśli wójt miał do tej absencji obiektywne powody, to ewidentnie nie przekonywały one wszystkich. Reasumując: atmosfera tych relacji była specyficzna.
Ale to nie atmosfera, a zasadność zastrzeżeń, które w swym zarządzeniu przedstawił wójt Derejczyk, przesądzi tutaj o tym, kto w tym sporze jest bliżej racji.

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Adolf

    7 października 2019 at 16:10

    Zwolnił. Ogłosił konkurs w którym i tak wiadomo kto wygra. Realia urzędów.

  2. Anonim

    7 października 2019 at 16:05

    Ta sprawa jest już nudna jak flaki z olejem…. Szukajcie czegoś ciekawszego do poczytania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

straz

Wozy za głosowanie

Jarosław Jędrysiak5 lipca 2020
derejczyk

Spór wójta i odwołanej dyrektorki trwa w sądach

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
wq

Ile wydali na delegacje?

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
BRON

Groził bronią szwagrowi

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
policja

Domowy oprawca trafił do aresztu

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2020
miedzno-urzad-gminy

Porady prawne na odległość

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020