Tędy przeszła historia – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Tędy przeszła historia

Młodzież przysłuchiwała się prelekcjom poświęconym tematyce wydarzeń na tym właśnie terenie podczas pierwszych dni wojny sprzed 80 lat.
Tędy przeszła historia

WYKŁAD. Uczniowie i goście krzepickiego liceum mogli niedawno wysłuchać dwóch wykładów poświęconych tematyce wydarzeń wojennych, które działy się właśnie tutaj, w Krzepicach i okolicy, przed 80 laty

To były dwa bogate w szczegóły wykłady dwóch historyków. Pierwszy wygłosił Tomasz Gucwa, profesor tutejszej szkoły. Padło wiele informacji o tym, jak wyglądały pierwsze godziny wojny, jak właśnie na tym terenie wyglądała sytuacja na froncie oraz jakie były cele militarne agresora i obrońców. Drugą prelekcję przedstawił dr Andrzej Kobuz, historyk uniwersytecki i absolwent krzepickiego liceum sprzed lat. W treści sporo uwagi poświęcił dalszym działaniom wojennym formacji, które rozpoczęły walkę 1 września 1939 roku właśnie tutaj, w rejonie Krzepic.
– Konferencja historyczna pod hasłem „Krzepice – tędy przeszła historia…” ma uhonorować 80. rocznicę wybuchu wojny – mówi o jednym z celów wydarzenia reprezentująca grono organizatorów Jolanta Drab.
Istotnym uzupełnieniem wykładów była przygotowana prezentacja archiwalnych fotografii, na których przedstawiono m.in. obecność wojsk niemieckich, późniejszych okupantów tego terenu, w Krzepicach i w okolicy. Jak zapowiedziano – wystawa w założeniu dopiero rozpoczyna gromadzenie tego rodzaju materiałów. Po wykładach wystąpili tez lokalni politycy oraz popularyzujący lokalną historię przy każdej okazji Romuald Cieśla. Krzepiczanin podkreślił ponownie, że II wojna światowa najwcześniej zaczęła się właśnie pod Krzepicami, choć fakt ten z trudem przebija się do obecnej narracji historycznej.
K - Tędy przeszła historia 2

Konferencja „Krzepice – tędy przeszła historia…” złożona była z dwóch wykładów
oraz prezentacji wystawy cennych fotografii archiwalnych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

123

Będą robić Prusa i Orzeszkowej

Jarosław Jędrysiak27 maja 2020
synagoga

Krok ku remontowi synagogi

Jarosław Jędrysiak25 maja 2020
policja4

Zabrali prawko na Muznerowskiego

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
t2

Nie mają wody, nie mają kanalizacji

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
muzeum

Muzeum znów dostępne

Jarosław Jędrysiak10 maja 2020
we

Nie przekażą danych wyborców

Jarosław Jędrysiak1 maja 2020