Tędy przeszła historia – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Tędy przeszła historia

Młodzież przysłuchiwała się prelekcjom poświęconym tematyce wydarzeń na tym właśnie terenie podczas pierwszych dni wojny sprzed 80 lat.
Tędy przeszła historia

WYKŁAD. Uczniowie i goście krzepickiego liceum mogli niedawno wysłuchać dwóch wykładów poświęconych tematyce wydarzeń wojennych, które działy się właśnie tutaj, w Krzepicach i okolicy, przed 80 laty

To były dwa bogate w szczegóły wykłady dwóch historyków. Pierwszy wygłosił Tomasz Gucwa, profesor tutejszej szkoły. Padło wiele informacji o tym, jak wyglądały pierwsze godziny wojny, jak właśnie na tym terenie wyglądała sytuacja na froncie oraz jakie były cele militarne agresora i obrońców. Drugą prelekcję przedstawił dr Andrzej Kobuz, historyk uniwersytecki i absolwent krzepickiego liceum sprzed lat. W treści sporo uwagi poświęcił dalszym działaniom wojennym formacji, które rozpoczęły walkę 1 września 1939 roku właśnie tutaj, w rejonie Krzepic.
– Konferencja historyczna pod hasłem „Krzepice – tędy przeszła historia…” ma uhonorować 80. rocznicę wybuchu wojny – mówi o jednym z celów wydarzenia reprezentująca grono organizatorów Jolanta Drab.
Istotnym uzupełnieniem wykładów była przygotowana prezentacja archiwalnych fotografii, na których przedstawiono m.in. obecność wojsk niemieckich, późniejszych okupantów tego terenu, w Krzepicach i w okolicy. Jak zapowiedziano – wystawa w założeniu dopiero rozpoczyna gromadzenie tego rodzaju materiałów. Po wykładach wystąpili tez lokalni politycy oraz popularyzujący lokalną historię przy każdej okazji Romuald Cieśla. Krzepiczanin podkreślił ponownie, że II wojna światowa najwcześniej zaczęła się właśnie pod Krzepicami, choć fakt ten z trudem przebija się do obecnej narracji historycznej.
K - Tędy przeszła historia 2

Konferencja „Krzepice – tędy przeszła historia…” złożona była z dwóch wykładów
oraz prezentacji wystawy cennych fotografii archiwalnych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

K - Pomożesz Szlachetnej Paczce_ (2308) + fot

Pomożesz Szlachetnej Paczce?

Jarosław Jędrysiak10 października 2019
K - Godzinę radzili o 6 tys zł (3134) + fot

Godzinę radzili o 6 tys. zł

Jarosław Jędrysiak8 października 2019
koparka

Będą robić Rolniczą

Jarosław Jędrysiak3 października 2019
K - Rudery ciążą miastu (2900) + fot

Rudery ciążą miastu

Jarosław Jędrysiak25 września 2019
GOK-krzepice-zajecia

GOK kończy nabór na zajęcia stałe w nowym roku artystycznym

Ewa Chojnacka13 września 2019
K - Wojna rozpoczęła się u nas 1

Wojna rozpoczęła się u nas

Jarosław Jędrysiak11 września 2019