Co z nowej puli środków na RIT-y? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Planuje się pozyskanie miliona złotych na budowę rezerwowych ujęć wody dla szpitali w Kłobucku i Krzepicach.
Co z nowej puli środków na RIT-y?

INWESTYCJE. Powiat dysponować będzie jedną dziesiątą środków z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Resztę wykorzystają gminy. Co planuje starostwo w ramach własnej kwoty?

Trochę się zmieniły zasady, bo na przyszłość potrzeba było powołać związek gmin i powiatów subregionu, który będzie wnioskował o środki z RIT-ów. Teraz już wstępnie składa się wnioski co do podziału tych przyszłych dotacji. Naradzano się w tej sprawie w gronie gmin powiatu, z udziałem starostwa. Starostwo ma własne plany co do wykorzystania tej części pieniędzy, która przypadnie powiatowi. Te wstępne ustalenia są już znane, a stosowne wnioski powiat już złożył. Na co chce wydać pieniądze z puli przyszłych RIT-ów?
Planuje się pozyskanie miliona złotych na budowę rezerwowych ujęć wody dla szpitali w Kłobucku i Krzepicach. Bo jest to obecnie jeden z wymogów nałożonych na szpitale – a te nasze go jeszcze nie spełniają. 2,5 mln zł dla powiatu ma pójść na wymianę źródeł ciepła w obu szpitalach. Z ośmioma gminami powiat chce sięgnąć po 7,3 mln zł – w tym milion dla siebie – na wymianę źródeł ciepła i fotowoltaikę do dyspozycji obiektów użyteczności publicznej. 4 mln zł miałoby pójść na rozbudowę pracowni CNC w szkole na Zagórzu w Kłobucku i utworzenie tam kompleksu szkoleniowego. W efekcie mógłby ruszyć ośrodek szkolenia dla firm, dla pracowników. Inwestycja miałaby szansę się zwrócić, szkoła mogłaby zarobić. Kwotę 6 mln zł powiat chce pozyskać na zadania drogowe – nie ma jeszcze decyzji, na które.
Ucieszą się rowerzyści. Z sześcioma gminami powiat postawi na rozwój turystyki rowerowej. Tu 3,9 mln ma być zarezerwowane na budowę trasy rowerowej szlakiem nieczynnej kolejki wąskotorowej. Tym samym od dawna planowane przedsięwzięcie mogłoby wreszcie doczekać się realizacji. To nie wszystko, co dla rowerzystów. 5,5 mln zł powiat chce zarezerwować na trasę rowerową wzdłuż torów kolejowych z Kłobucka w kierunku Miedźna. Wiadomo, że będzie na to zgoda PKP. W perspektywie pozostały uzgodnienia z kłobuckim nadleśnictwem. No i pozyskanie środków. 6 mln powiat chce przeznaczyć na halę sportową przy szkole na Zagórzu. Może więc w końcu znajdzie się sposób na zaspokojenie tej wieloletniej potrzeby kłobuckiej powiatowej edukacji. 2 mln ma być pozyskane na izbę pamięci ziemi kłobuckiej. Chodziłoby tu o strażacką izbę, która istnieje od lat, ale nie ma odpowiednich warunków, które umożliwiałyby trwałe zachowanie eksponatów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

duda

U nas Duda lepiej niż w kraju

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2020
itd

Uwaga na oszustów w transporcie

Adam Świerczyński2 lipca 2020
przychodnia

Przychodnie powinny umożliwiać osobistą wizytę

Adam Świerczyński1 lipca 2020
pasy

„Bezpieczny pieszy”

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
kolo-gospodyn

Są środki dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
wybory

Powiat poparł głównie Andrzeja Dudę

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020