Co z nowej puli środków na RIT-y? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Co z nowej puli środków na RIT-y?

Planuje się pozyskanie miliona złotych na budowę rezerwowych ujęć wody dla szpitali w Kłobucku i Krzepicach.
Co z nowej puli środków na RIT-y?

INWESTYCJE. Powiat dysponować będzie jedną dziesiątą środków z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Resztę wykorzystają gminy. Co planuje starostwo w ramach własnej kwoty?

Trochę się zmieniły zasady, bo na przyszłość potrzeba było powołać związek gmin i powiatów subregionu, który będzie wnioskował o środki z RIT-ów. Teraz już wstępnie składa się wnioski co do podziału tych przyszłych dotacji. Naradzano się w tej sprawie w gronie gmin powiatu, z udziałem starostwa. Starostwo ma własne plany co do wykorzystania tej części pieniędzy, która przypadnie powiatowi. Te wstępne ustalenia są już znane, a stosowne wnioski powiat już złożył. Na co chce wydać pieniądze z puli przyszłych RIT-ów?
Planuje się pozyskanie miliona złotych na budowę rezerwowych ujęć wody dla szpitali w Kłobucku i Krzepicach. Bo jest to obecnie jeden z wymogów nałożonych na szpitale – a te nasze go jeszcze nie spełniają. 2,5 mln zł dla powiatu ma pójść na wymianę źródeł ciepła w obu szpitalach. Z ośmioma gminami powiat chce sięgnąć po 7,3 mln zł – w tym milion dla siebie – na wymianę źródeł ciepła i fotowoltaikę do dyspozycji obiektów użyteczności publicznej. 4 mln zł miałoby pójść na rozbudowę pracowni CNC w szkole na Zagórzu w Kłobucku i utworzenie tam kompleksu szkoleniowego. W efekcie mógłby ruszyć ośrodek szkolenia dla firm, dla pracowników. Inwestycja miałaby szansę się zwrócić, szkoła mogłaby zarobić. Kwotę 6 mln zł powiat chce pozyskać na zadania drogowe – nie ma jeszcze decyzji, na które.
Ucieszą się rowerzyści. Z sześcioma gminami powiat postawi na rozwój turystyki rowerowej. Tu 3,9 mln ma być zarezerwowane na budowę trasy rowerowej szlakiem nieczynnej kolejki wąskotorowej. Tym samym od dawna planowane przedsięwzięcie mogłoby wreszcie doczekać się realizacji. To nie wszystko, co dla rowerzystów. 5,5 mln zł powiat chce zarezerwować na trasę rowerową wzdłuż torów kolejowych z Kłobucka w kierunku Miedźna. Wiadomo, że będzie na to zgoda PKP. W perspektywie pozostały uzgodnienia z kłobuckim nadleśnictwem. No i pozyskanie środków. 6 mln powiat chce przeznaczyć na halę sportową przy szkole na Zagórzu. Może więc w końcu znajdzie się sposób na zaspokojenie tej wieloletniej potrzeby kłobuckiej powiatowej edukacji. 2 mln ma być pozyskane na izbę pamięci ziemi kłobuckiej. Chodziłoby tu o strażacką izbę, która istnieje od lat, ale nie ma odpowiednich warunków, które umożliwiałyby trwałe zachowanie eksponatów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Nowy rok - stare nawyki (2058) + fot-REZERWA

Nowy rok – stare nawyki

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2020
K - Wielka Orkiestra na dobry początek ferii (5971) -9

Wielka Orkiestra zagrała w kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak18 stycznia 2020
dentyści w szkołach

Dentyści w szkołach średnich!

Jarosław Jędrysiak18 stycznia 2020
alts - czwarte miejsce Spartakusa, a szóste Borowego

ALTS: czwarte miejsce Spartakusa i szóste Borowego

Stanisław Wrzesiński17 stycznia 2020
wozek

Wyroby medyczne mają być łatwiej dostępne

Adam Świerczyński16 stycznia 2020
kalendarz

Zmiany w terminach składania PIT

Adam Świerczyński15 stycznia 2020