Wstrząsające wojenne wspomnienia – Gazeta Kłobucka
Lipie

Wstrząsające wojenne wspomnienia

Książka utrwala na lata wspomnienia świadków wojny.
Wstrząsające wojenne wspomnienia

CZYTELNICTWO. Gminny Ośrodek Kultury w Lipiu wydał z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny zbiór relacji świadków tamtych wydarzeń

Grubo ponad sto stron publikacji wypełniają wspomnienia kilkunastu osób, które przeżyły początek wojny, a nieraz także lata okupacji na terenie gminy Lipie. Są to relacje bardzo osobiste, co sprawia, że czytelnik ma szansę odczuć atmosferę tamtych strasznych dni wojny i ponurych, pełnych strachu i niepewności losu lat okupacji. Niektóre z tych wspomnień są prawdziwie wstrząsające. Jak w przedmowie do tej publikacji wspomniała wójt Bożena Wieloch, wojna odcisnęła tragiczne piętno na tej ziemi. Ideą było więc zebranie wspomnień ostatnich świadków tamtych wydarzeń. Bo – nie da się ukryć – grono tych osób jest coraz mniejsze. A ich świadectwo nie powinno odejść w zapomnienie.
Książka ma kilkanaście rozdziałów. Pierwsze dotyczą wydarzeń z września 1939 roku – losów ludzi w wojennej zawierusze i skutków przejścia niemieckiego najeźdźcy przez te ziemie. Kolejne zawierają opis życia w warunkach okupacji niemieckiej. Ostatnie – przejście drugiego frontu w 1945 roku. O ile relacje świadków dotyczące wydarzeń z 1939 roku łatwiej spotkać, o tyle trudniej nieco o te z lat okupacji, a już zupełną rzadkością są te, które tyczą się przyjścia na ten teren sowietów. Książka ta częściowo wypełnia więc i tę lukę. Publikacja została rozdysponowana wśród mieszkańców gminy Lipie – podobnie jak poprzednie publikacje tego rodzaju. Warto na marginesie zauważyć, że gmina Lipie prowadzi politykę promowania lokalnej historii i szerzenia wiedzy o niej wśród mieszkańców z intensywnością wyjątkową na skalę kraju.
Jeśli ktoś jest zainteresowany niniejszą publikacją, może pytać o nią w lipskim domu kultury. My mamy dla naszych Czytelników jeden egzemplarz, który przekażemy osobie, która jako pierwsza – i z najnowszym numerem naszego tygodnika w ręce – wstąpi w tym celu do naszej redakcji.
AUTORZY WSPOMNIEŃ UJĘTYCH W KSIĄŻCE
Marta Brożyna, Apolonia Kasprzak, Witold Kleszcz, Honorata Knop, Jan Knop, Maria Kot, Janina Kowalczyk, Jakub Ladra, Józef Mazur, Stanisława Piątek, Janina Puchała, Cecylia Wolna, Henryka Zatońska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie

dezynfekcja

Ponowiono dezynfekcję miejsc publicznych

Jarosław Jędrysiak22 września 2020
wieloch

Będzie dalsza wymiana oświetlenia

Jarosław Jędrysiak25 sierpnia 2020
smieci

Podrzucił śmieci pod oczyszczalnię

Jarosław Jędrysiak25 sierpnia 2020
plac_zabaw

Place zabaw czynne od wtorku

Jarosław Jędrysiak14 lipca 2020
lipie9

Prawie milion dla gminy

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2020
michalak

Rozpoczęli nabór do żłobka

Jarosław Jędrysiak17 maja 2020