Autostrada. Wiadomości dobre i złe – Gazeta Kłobucka
Powiat

Autostrada. Wiadomości dobre i złe

Zaawansowanie budowy nawierzchni na autostradowej obwodnicy Częstochowy to około 50 procent.
Autostrada. Wiadomości dobre i złe

INWESTYCJE. Tym razem GDDKiA jest bliska znalezienia wykonawcy robót niezbędnych do oddania do użytku autostrady pod Częstochową. Jednocześnie pewne problemy wystąpiły przy trwającej już zasadniczej części budowy tej drogi

W najświeższych postępowaniach przetargowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znalazła oferentów zainteresowanych ostatnimi robotami przed otwarciem głównej nitki obwodnicy autostradowej Częstochowy. Chodzi tu o trzy osobne przetargi – właśnie trzy, aby tym łatwiej znaleźć wykonawcę. Czego dotyczą? Pierwsze to montaż barier ochronnych na odcinku autostrady będącym obwodnicą. Drugie to wykonanie oznakowania poziomego i pionowego na jezdniach autostrady. Trzecie – wykonanie ogrodzenia autostrady. Jak widzimy, wszystkie te prace to już taka autostradowa „wykończeniówka”, bez której jednak nie można się obejść przed oddaniem trasy pod koła kierowców.
Na razie te trzy postępowania zapowiadają się – tym razem – pomyślnie. Na bariery ochronne GDDKiA dostała dwie oferty od firm. Wybrana jedna z nich będzie miała na realizację dwa miesiące i dostanie za to kilkanaście milionów złotych. Oznakowanie dróg też ma powstać w dwa miesiące – choćby wstępnie z użyciem mniej trwałej formy oznakowania cienkowarstwowego, a potem, do połowy przyszłego roku, już w formie docelowej. Tu drogowcy też dostali dwie oferty, przy czym obie są ponad 2 razy droższe niż ilość środków, które przeznaczono na wykonanie oznakowania. Z kolei co do ogrodzenia, ofert jest aż cztery, a wśród nich i takie, które mieszczą się w założonych przez GDDKiA ramach finansowych. Tu też daje się wykonawcy dwa miesiące na uwinięcie się z pracą. W tej chwili trwa analizach ofert w każdym z trzech przetargów. Zapowiada się, że umowy zostaną podpisane jeszcze w październiku. Tym samym termin wykonania wypadnie jeszcze w trwającym roku.
To te dobre wiadomości. Równolegle trwają prace przy budowie samych autostradowych jezdni i przy najistotniejszej dla uruchomienia autostrady infrastrukturze. Obecnie GDDKiA ocenia zaawansowanie układania nawierzchni betonowej na autostradowej obwodnicy na 50 procent. I tu też pojawiła się wiadomość zła.
– W trakcie kontynuacji robót związanych z budową odcinka obwodnicy Częstochowy napotkaliśmy na nieoczekiwany problem związany z niedokończonym przez firmę Salini przebudowywanym wodociągiem. Wcześniejszy projekt przebudowy wodociągu obarczony był wadą. Podczas pierwszej próby szczelności doszło do rozszczelnienia – podają w GDDKiA. Co prawda podjęto szybkie przeciwdziałanie problemowi i wdrażanie rozwiązania zamiennego, ale prace w rejonie tego wodociągu – a to przy drodze wojewódzkiej w rejonie Woli Kiedrzyńskiej – mają dodatkowy skutek.
– Konieczność wdrożenia rozwiązania zamiennego będzie miała wpływ na terminową realizację kontraktu przez obecnego wykonawcę – dodaje GDDKiA.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Dziki atakują (1429)

Dziki atakują

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2020
telefon senior

Oszuści znów dzwonią

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2020
K - Szkolny sport z dotacją (1290) + fot

Szkolny sport z dotacją

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
komputer

Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka!

Adam Świerczyński6 lutego 2020
podszywają sie

Podszywają się pod skarbówkę

Adam Świerczyński4 lutego 2020
amator golce

Amator Golce halowym mistrzem gminy

Stanisław Wrzesiński31 stycznia 2020