Depesza z Brukseli – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Depesza z Brukseli

Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Depesza z Brukseli

Polscy leśnicy na straży zrównoważonej gospodarki leśnej
W Parlamencie Europejskim, w Komisji Ochrony Środowiska, zwracam szczególną uwagę na uwzględnienie roli lasów w walce z zanieczyszczeniem powietrza w UE. Specjaliści nie mają wątpliwości – to drzewa są strażnikami równowagi całego ekosystemu, a ich zasługi w tym względzie są nieocenione. Warto podkreślić, że zrównoważona gospodarka leśna prowadzona przez polskich leśników już od 95 lat jest zauważalna i w PE stawiam ją za wzór godny do naśladowania dla całej Europy.
Podczas wrześniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu podkreślałam, że powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rośnie, dzięki czemu znajdujemy się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom zalesienia. Powierzchnia naszych lasów wynosi 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości na poziomie 29,6%. Plasuje nas to w grupie sześciu państw członkowskich o największych obszarach leśnych (obok Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Francji i Niemiec). Wskazywałam również, że Lasy Państwowe są bardzo dobrym przykładem gospodarowania zasobami leśnymi. Co roku w Polsce sadzi się bowiem 500 mln drzew, co daje blisko 60 tys. hektarów odnowień i zalesień. Na uznanie zasługują liczne programy podejmowane przez leśników, takie jak budowa i udrażnianie obiektów hydrologicznych czy innowacyjny projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, dzięki którym w ciągu 30 lat obszary leśne pochłoną dodatkowo 1 mln ton CO2. Szacuje się, że jedno drzewo pochłania tyle CO2, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. Ponadto w ciągu roku jedno drzewo produkuje tlen dla 10 osób, pochłania 2900 litrów wody i filtruje 28 kg substancji zanieczyszczających powietrze. Efekty pracy leśników możemy obserwować na co dzień, odwiedzając polskie lasy. Na forum PE zachęcałam więc, żeby wymieniać się tymi dobrymi praktykami, wskazując jednocześnie, że Lasy Państwowe są przykładem rozsądnego, właściwego i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami leśnymi na światowym poziomie.
Lasy Państwowe obchodzą w tym roku 95 lat istnienia. Z okazji pięknego jubileuszu wszystkim Leśnikom składam wyrazy wdzięczności i uznania za codzienną troskę o polskie lasy oraz za świadectwa patriotyzmu. Leśnicy współtworzyli polską państwowość, brali udział w powstaniach i wojnach. Tysiące poległo na frontach obu wojen światowych, a ponad siedmiuset zostało zamordowanych w Katyniu. Zawsze pozostawali wierni z narodem, jak głosi hasło XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. Dziękując za zaangażowanie w ochronę ojczystej przyrody, a także poszerzanie i upowszechnianie wiedzy ekologicznej, życzę, by Jasnogórska Pani błogosławiła pracy leśników i wypraszała łaskę zdrowia i opieki świętych patronów.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Anonim

    17 grudnia 2019 at 14:29

    kobieto zejdz na ziemie rozbujniocy lesni/lesnicy/ wycinaja cale polacie lasow w calym kraju a ty mowisz ze stawiasz nasz kraj za wzor Europie juz ci sie w glowie poprzewracalo , wracaj do Kozieglow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

iqos

Co zachęca nas do palenia?

Redakcja20 maja 2020
kasyno1

Automaty do gry – przegląd

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020
maseczka

Które z masek zdadzą egzamin?

Ewa Chojnacka5 kwietnia 2020
kasagk

Kiedy warto wziąć pożyczkę przez telefon?

Ewa Chojnacka26 marca 2020
7buty

Sandały na platformie gwarancją modnego wyglądu

Ewa Chojnacka20 marca 2020
blizniaki

Zobaczcie niesamowity film z narodzin bliźniaków!

Ewa Chojnacka21 lutego 2020