Depesza z Brukseli – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Depesza z Brukseli

Jadwiga Wiśniewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Depesza z Brukseli

Polscy leśnicy na straży zrównoważonej gospodarki leśnej
W Parlamencie Europejskim, w Komisji Ochrony Środowiska, zwracam szczególną uwagę na uwzględnienie roli lasów w walce z zanieczyszczeniem powietrza w UE. Specjaliści nie mają wątpliwości – to drzewa są strażnikami równowagi całego ekosystemu, a ich zasługi w tym względzie są nieocenione. Warto podkreślić, że zrównoważona gospodarka leśna prowadzona przez polskich leśników już od 95 lat jest zauważalna i w PE stawiam ją za wzór godny do naśladowania dla całej Europy.
Podczas wrześniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu podkreślałam, że powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rośnie, dzięki czemu znajdujemy się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom zalesienia. Powierzchnia naszych lasów wynosi 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości na poziomie 29,6%. Plasuje nas to w grupie sześciu państw członkowskich o największych obszarach leśnych (obok Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Francji i Niemiec). Wskazywałam również, że Lasy Państwowe są bardzo dobrym przykładem gospodarowania zasobami leśnymi. Co roku w Polsce sadzi się bowiem 500 mln drzew, co daje blisko 60 tys. hektarów odnowień i zalesień. Na uznanie zasługują liczne programy podejmowane przez leśników, takie jak budowa i udrażnianie obiektów hydrologicznych czy innowacyjny projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, dzięki którym w ciągu 30 lat obszary leśne pochłoną dodatkowo 1 mln ton CO2. Szacuje się, że jedno drzewo pochłania tyle CO2, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. Ponadto w ciągu roku jedno drzewo produkuje tlen dla 10 osób, pochłania 2900 litrów wody i filtruje 28 kg substancji zanieczyszczających powietrze. Efekty pracy leśników możemy obserwować na co dzień, odwiedzając polskie lasy. Na forum PE zachęcałam więc, żeby wymieniać się tymi dobrymi praktykami, wskazując jednocześnie, że Lasy Państwowe są przykładem rozsądnego, właściwego i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami leśnymi na światowym poziomie.
Lasy Państwowe obchodzą w tym roku 95 lat istnienia. Z okazji pięknego jubileuszu wszystkim Leśnikom składam wyrazy wdzięczności i uznania za codzienną troskę o polskie lasy oraz za świadectwa patriotyzmu. Leśnicy współtworzyli polską państwowość, brali udział w powstaniach i wojnach. Tysiące poległo na frontach obu wojen światowych, a ponad siedmiuset zostało zamordowanych w Katyniu. Zawsze pozostawali wierni z narodem, jak głosi hasło XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. Dziękując za zaangażowanie w ochronę ojczystej przyrody, a także poszerzanie i upowszechnianie wiedzy ekologicznej, życzę, by Jasnogórska Pani błogosławiła pracy leśników i wypraszała łaskę zdrowia i opieki świętych patronów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

laptop

Internet domeną mężczyzn?

Ewa Chojnacka3 grudnia 2019
niedzwiedz

Niedźwiedź zaatakował tresera w cyrku

Ewa Chojnacka25 października 2019
dawid-brzeczek

Świat ciszy to świat strachu! Nie pozwól, by w życiu mojego syna zapadło milczenie.

Ewa Chojnacka1 października 2019
ljl

Dzień otwarty w MOK

Ewa Chojnacka5 września 2019
gazetaklobucka.pl

Jakie wymagania swoim klientom stawiają pozabankowe firmy pożyczkowe?

Ewa Chojnacka2 września 2019
kierunek

Zmiana pracy – czym się kierować?

Ewa Chojnacka26 sierpnia 2019