Mają radę seniorów – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Mają radę seniorów

Z zainteresowanymi udziałem w radzie seniorów spotkał się już wcześniej senator doktor Ryszard Majer. KRZEPICKIE TOWARZYSTWO REGIONALNE
Mają radę seniorów

SAMORZĄD. Piętnastego października w gminie Krzepice powołano Gminną Radę Seniorów. Organ mieć będzie głos doradczy w sprawach istotnych dla tej części społeczeństwa, z której się wywodzi

Nie od razu udało się taką radę powołać. Inicjatywa Krzepickiego Towarzystwa Regionalnego w tej sprawie zgłoszona została już prawie dwa lata temu.
– Starania nasze rozpoczęliśmy od zorganizowania otwartych spotkań ze społeczeństwem i przedstawicielami władz gminy. Najpierw 28 września 2017 r., a następnie 17 kwietnia 2018 r., tym razem z udziałem senatora RP związanego bezpośrednio z polityką senioralną, dra Ryszarda Majera – podaje istotne informacje Krzysztof Gała, prezes Krzepickiego Towarzystwa Regionalnego. – W międzyczasie, 17 października 2017 r., złożyliśmy do burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej wniosek o utworzenie krzepickiej Gminnej Rady Seniorów. Brak odpowiedzi sprawił, że kolejny wniosek złożyliśmy 21 grudnia 2017 r., a następny znów 9 kwietnia 2018 r. – opisuje nieoczekiwanie zawiłą historię tej, wydawałoby się, prostej do załatwienia sprawy prezes Gała.
W końcu coś drgnęło i 28 czerwca zeszłego roku rada miejska uchwaliła utworzenie rady seniorów. Nie obeszło się i tu bez ponaglenia, by tę uchwałę zrealizować. W końcu 4 marca tego roku rozpoczęto nabór członków rady. Pisaliśmy o tym na naszych łamach, zwłaszcza że początkowo trochę brakowało chętnych do udziału w pracach tego gremium.
– Podjęliśmy oddolną kampanię, z udziałem sołtysów, przewodniczących osiedli i samych zainteresowanych obywateli, w której efekcie w końcu zebrało się grono chętnych do kandydowania w liczbie 9 na 8 miejsc w Gminnej Radzie Seniorów. W związku z tym burmistrz zwołał zebranie wyborcze na 15 października – mówi prezes Krzepickiego Towarzystwa Regionalnego.
Radę więc wybrano. Teraz w ciągu miesiąca burmistrz zwoła jej pierwsze posiedzenie.
Po co w ogóle taka rada? To proste. Chodzi o aktywizację seniorów i zapobieganie ich wykluczeniu ze społeczeństwa – w którym w ostatnich latach zaczynają stanowić coraz większy procent. Chodzi też o to, by mogli wypowiedzieć się w sprawach dla nich ważnych, konsultować przepisy, które mogą ich dotyczyć, radzić samorządowi w sprawach, w których mają rozeznanie, a wreszcie – by występować z inicjatywami ważnymi dla mieszkających w gminie seniorów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

synagoga

Robią przy synagodze

Jarosław Jędrysiak16 sierpnia 2020
koc

Jeszcze jeden seans pod gwiazdami

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2020
kotynia

Remont pod szpitalem. Co z handlem i parkowaniem?

Jarosław Jędrysiak10 sierpnia 2020
koc

Dziś znów plenerowe kino

Jarosław Jędrysiak7 sierpnia 2020
kino

Tym razem komediodramat

Jarosław Jędrysiak31 lipca 2020
smieci

Pomoc w pozbyciu się odpadów rolniczych

Jarosław Jędrysiak29 lipca 2020