Niemcy w krzepickim ogólniaku – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Niemcy w krzepickim ogólniaku

Gościom z Niemiec opowiedziano o tym, jak wojna wywołana przez ich rodaków dotknęła Krzepic i tutejszego regionu.
Niemcy w krzepickim ogólniaku

EDUKACJA. Młodzież z Niemiec przyjechała do swoich rówieśników z krzepickiego liceum. To efekt realizowanego w pierwszych dniach października projektu „Zachować pamięć”

Wraz z kilkunastoma uczniami z Krzepic wspólnie pogłębiało wiedzę na temat II wojny światowej 8 uczniów i 2 studentów z Niemiec – z Geschwister Scholl Schule i z Uniwersytetu w Tybindze.
– Celem było też poznanie wizji sąsiada, poznanie kultur, zachowanie pamięci o wojennych ofiarach, integracja i rozwijanie umiejętności językowych – dodaje Ewelina Łyźniak, opiekunka projektu z ramienia krzepickiej szkoły.
Nasza i niemiecka młodzież zajęła się wspólnie odkrywaniem śladów niemieckich nazistowskich zbrodni w Krzepicach. Za przewodnika służył tu niestrudzony popularyzator miejscowej historii, Romuald Cieśla. Młodzi ludzie odwiedzili też Częstochowę i – co przy tej tematyce projektu zrozumiałe – Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fabrykę Oskara Schindlera w Krakowie.
– Wzajemną integrację umożliwił udział w licznych grach integracyjnych, grze miejskiej, teaparty oraz w wieczorze polsko-niemieckim. Młodzież uczestniczyła również w ciekawym spotkaniu z panem Włodzimierzem Frąckiewiczem, reżyserem filmu „Płonąca granica” – dodaje Łyźniak.
Film ten, przypomnijmy, prezentuje relacje z pierwszych chwil wojny w Krzepicach i okolicy.
– Warto podkreślić, że niemiecka młodzież przekonała się o polskiej gościnności. Nasi goście nocowali w domach polskich uczestników projektu. Serdeczność, otwartość, zaangażowanie i pomysłowość Krzepice Niemcy w krzepickim ogólniaku wszystkich uczestników zasługują na wysoką ocenę – dodaje nauczycielka.
A my dorzućmy jeszcze, że sponsorami projektu była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Zespół Szkół w Krzepicach – przy partnerstwie krzepickiej szkoły i Starostwa Powiatowego w Tybindze. Obie strony deklarują tu chęć dalszej współpracy.
NASI UCZNIOWIE – UCZESTNICY PROJEKTU
Mateusz Drab, Zuzanna Garbaciak, Dobrosława Tomaszewska, Patrycja Krotoszyńska, Bartosz Zawierucha, Krzysztof Bujak, Dominika Zalska, Izabela Dobosz, Anna Puchała, Paulina Tronina, Klaudia Tekieli, Emilia Radzioch, Szymon Pawłowski, Wiktoria Desperak, Samira Kierat.
K - Niemcy w krzepickim ogólniaku 2

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny – to miejsce obowiązkowe na
trasie wycieczki, której tematem jest historia ostatniej wojny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

patriotyczny_marsz

Patriotyczny marsz przez miasto

Jarosław Jędrysiak19 listopada 2019
K - Wjechała pod tira

Wjechała pod tira

Jarosław Jędrysiak15 listopada 2019
K - Jesienne rękodzieło (766) + fot

Jesienne rękodzieło

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2019
K - Autobusy po krzepicku (2500) + fot

Autobusy po krzepicku

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
K - Złote gody w Krzepicach (1460) + fot

Złote gody w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak1 listopada 2019
K - Mają radę seniorów (2279) + fot

Mają radę seniorów

Jarosław Jędrysiak23 października 2019