Niemcy w krzepickim ogólniaku – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Niemcy w krzepickim ogólniaku

Gościom z Niemiec opowiedziano o tym, jak wojna wywołana przez ich rodaków dotknęła Krzepic i tutejszego regionu.
Niemcy w krzepickim ogólniaku

EDUKACJA. Młodzież z Niemiec przyjechała do swoich rówieśników z krzepickiego liceum. To efekt realizowanego w pierwszych dniach października projektu „Zachować pamięć”

Wraz z kilkunastoma uczniami z Krzepic wspólnie pogłębiało wiedzę na temat II wojny światowej 8 uczniów i 2 studentów z Niemiec – z Geschwister Scholl Schule i z Uniwersytetu w Tybindze.
– Celem było też poznanie wizji sąsiada, poznanie kultur, zachowanie pamięci o wojennych ofiarach, integracja i rozwijanie umiejętności językowych – dodaje Ewelina Łyźniak, opiekunka projektu z ramienia krzepickiej szkoły.
Nasza i niemiecka młodzież zajęła się wspólnie odkrywaniem śladów niemieckich nazistowskich zbrodni w Krzepicach. Za przewodnika służył tu niestrudzony popularyzator miejscowej historii, Romuald Cieśla. Młodzi ludzie odwiedzili też Częstochowę i – co przy tej tematyce projektu zrozumiałe – Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fabrykę Oskara Schindlera w Krakowie.
– Wzajemną integrację umożliwił udział w licznych grach integracyjnych, grze miejskiej, teaparty oraz w wieczorze polsko-niemieckim. Młodzież uczestniczyła również w ciekawym spotkaniu z panem Włodzimierzem Frąckiewiczem, reżyserem filmu „Płonąca granica” – dodaje Łyźniak.
Film ten, przypomnijmy, prezentuje relacje z pierwszych chwil wojny w Krzepicach i okolicy.
– Warto podkreślić, że niemiecka młodzież przekonała się o polskiej gościnności. Nasi goście nocowali w domach polskich uczestników projektu. Serdeczność, otwartość, zaangażowanie i pomysłowość Krzepice Niemcy w krzepickim ogólniaku wszystkich uczestników zasługują na wysoką ocenę – dodaje nauczycielka.
A my dorzućmy jeszcze, że sponsorami projektu była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Zespół Szkół w Krzepicach – przy partnerstwie krzepickiej szkoły i Starostwa Powiatowego w Tybindze. Obie strony deklarują tu chęć dalszej współpracy.
NASI UCZNIOWIE – UCZESTNICY PROJEKTU
Mateusz Drab, Zuzanna Garbaciak, Dobrosława Tomaszewska, Patrycja Krotoszyńska, Bartosz Zawierucha, Krzysztof Bujak, Dominika Zalska, Izabela Dobosz, Anna Puchała, Paulina Tronina, Klaudia Tekieli, Emilia Radzioch, Szymon Pawłowski, Wiktoria Desperak, Samira Kierat.
K - Niemcy w krzepickim ogólniaku 2

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny – to miejsce obowiązkowe na
trasie wycieczki, której tematem jest historia ostatniej wojny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

kotynia

Orzeszkowej i Prusa nie wyjdzie drogo

Jarosław Jędrysiak30 czerwca 2020
synagoga

Remont synagogi może się rozpocząć

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020
kino

Kino samochodowe w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
gok-krzepice

Zajęcia w GOK-u ruszyły w poniedziałek

Jarosław Jędrysiak15 czerwca 2020
synagoga

Powinno starczyć kasy na bożnicę

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020
laptopy

Kupili laptopy dla uczniów

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020