Co z obwodnicą Kłobucka? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Co z obwodnicą Kłobucka?

Poseł zapowiada, że sprawa obwodnicy będzie dla niego jednym z priorytetów rozpoczynającej się kadencji. Czy polityk z sąsiedniego powiatu zdoła sprawić, że ta oczekiwana droga w końcu powstanie? ADAM ŚWIERCZYŃSKI
Co z obwodnicą Kłobucka?

INFRASTRUKTURA. Przed wyborami padło wiele obietnic. W tym i ta dotycząca programu budowy w kraju stu obwodnic. Partia, która to zapowiedziała, będzie rządzić krajem. Czy zatem jedna z tych stu obwodnic powstanie właśnie pod Kłobuckiem? Bo jak nie teraz, to kiedy mamy na to szansę?

Pytamy burmistrza o tę sprawę. Oczywiście i on doskonale słyszał zapowiedzi prezesa PiS dotyczące budowy stu obwodnic. Czy tkwi w tym nadzieja na rozwiązanie komunikacyjnego problemu naszego powiatowego miasta? Pytamy, czy skoro te przedwyborcze obietnice padły, to teraz miasto robi wszystko, aby się w ten program wpisać. Aby i u nas powstała obwodnica. Aby obwodnica Kłobucka była po prostu jedną z tych stu zapowiedzianych.
– Przedstawiliśmy sprawę naszej obwodnicy chyba już każdemu, komu mogliśmy. Wie o niej prezydent Andrzej Duda i on też, po wizycie w Kłobucku, komunikował się w tej sprawie z odpowiedzialnym za infrastrukturę ministrem Andrzejem Adamczykiem – mówi nam Jerzy Zakrzewski.
Na górze wiedzą
Skądinąd wiadomo, że w ostatnich czasach miasto rozesłało kilka pism i apeli w sprawie budowy obwodnicy miasta. Minister Adamczyk osobiście słyszał o tej obwodnicy, gdy w czasie jednej z kampanii wyborczych gościł w Krzepicach. Podsumowując: wiedza o tym, że Kłobuck potrzebuje obwodnicy i o nią walczy, w najwyższych kręgach władzy już jest. Czy za tą wiedzą pójdzie wola, by obwodnicę wybudować?
Naszym zdaniem po zapowiedziach budowy stu obwodnic jest najlepszy czas, by „kuć żelazo póki gorące”, by walczyć o uwzględnienie kłobuckiej obwodnicy właśnie w ramach tej zapowiadanej setki obwodnic. W PiS zapowiadano przed wyborami, że taki program będzie opracowany. Będzie – czyli można uznać, że szczegóły nie są jeszcze ustalone, że gra trwa i kłobuckie atuty powinny znów wrócić do gry, aby to stolica naszego powiatu wpisana została do zapowiadanej setki. Aby Kłobuck uzyskał obwodnicę, nim obecne korki po otwarciu autostrady zamienią się tu w transportowe piekło.
Cieszy, że władze lokalne rozumieją powagę chwili. W Kłobucku gościł właśnie ponownie wybrany na posła Andrzej Gawron. Jako parlamentarzysta PiS z naszego regionu jest on – wydaje się – najodpowiedniejszą osobą do tego, aby walczyć o kłobucką obwodnicę i nakłaniać partyjnych i rządowych decydentów, aby tę drogę wpisano do programu budowy stu obwodnic.
Andrzej Gawron pomoże?
– Znalazłem się na tej sesji, bo wcześniej zadzwoniłem do pana burmistrza w sprawie obwodnicy Kłobucka. Ta sprawa ciągnie się już przez całą kadencję. Jest program budowy nowych obwodnic, który będzie przez nas realizowany. Chciałbym zrobić wszystko i będę się starał, żeby w jakimś zakresie włączyć sprawę obwodnicy Kłobucka. Myślę, że to będzie dla mnie jedno z najważniejszych zadań na nadchodzącą kadencję – mówił w Kłobucku poseł Andrzej Gawron.
Dobrze rokuje, że poseł w ogóle zaczyna swoje wystąpienie w Kłobucku od tej ważnej sprawy i że widzi w niej ważne zadanie dla siebie. Czy będzie w tych działaniach skuteczny?
Polityczna szansa
Naszym zdaniem z powodów politycznych warto się pospieszyć. Dokładnie tak, jak przewidzieliśmy, zrujnowany kłobucki dworzec kolejowy, pod którym robiła kampanię premier Beata Szydło, stał się potem wymarzonym miejscem do kampanii innych ugrupowań politycznych – mogących wytykać PiS-owi tę nierozwiązaną kłobucką sprawę.
Gdy gościł u nas prezydent Andrzej Duda i mówił o obwodnicy – prorokowaliśmy, że trochę „wdepnął” w tę sprawę. Bo jesteśmy pewni, że jeśli w sprawie kłobuckiej obwodnicy nic nie drgnie do wyborów prezydenckich, to ktoś z kontrkandydatów obecnego prezydenta może ten kłobucki brak obwodnicy wykorzystać w kampanii wyborczej. Naszym zdaniem na jak najszybszym postępie w sprawie powinno więc zależeć nie tylko nam, mieszkańcom powiatu kłobuckiego.
A czy posłowi Gawronowi uda się skutecznie pchnąć ten temat do przodu? Sam widzi, że są przeszkody. Ruch, choć nam subiektywnie wydaje się duży, w prostych wyliczeniach nie jest tu ciągle tak duży, jak w innych lokalizacjach w kraju. To nie podnosi szans Kłobucka na obwodnicę. Choć burmistrz w rozmowie z posłem podkreślał, że lada moment odtworzą autostradę, ruch wzrośnie. Słowem – te stare pomiary natężenia ruchu niedługo będą się nadawały do kosza. Poseł rozumie, że trzeba tu działać z wyprzedzeniem. Ale czy znajdzie zrozumienie u kolegów z partii, którzy będą mieć kluczowy wpływ na ustalanie liczby stu obwodnic przewidzianych do budowy w ramach zapowiedzianego programu PiS?
– Rozmawiałem o tym także i z wiceministrem, ale myślę, że będziemy teraz oficjalnie starać się i występować o to, żeby nadać tempa ewentualnie takim pracom początkowym, żeby ta obwodnica powstała – powiedział w Kłobucku poseł Gawron.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. czytelnik

    6 listopada 2019 at 17:15

    Mostku na połączeniu Sienkiewicza z Zakrzewską nie potrafią zrobić i ścieżki rowerowej dokończyć a by chcieli obwodnice masakra XD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

zakrzewski

Spora farma fotowotaiczna planowana pod miastem

Jarosław Jędrysiak28 września 2020
walec

Startuje remont Poprzecznej

Jarosław Jędrysiak28 września 2020
policja0000

Wiózł „na pace” kradzioną… pastę do zębów

Jarosław Jędrysiak28 września 2020
osir

Boisko się spóźni?

Jarosław Jędrysiak27 września 2020
dni_dlugoszowskie_2020_1

Dni Długoszowskie w trudnym roku 2020

Jarosław Jędrysiak27 września 2020
polowazabasen

Dlaczego gmina nie chce już wozić dzieci?

Ewa Chojnacka25 września 2020