Aktywna biblioteka – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Aktywna biblioteka

Jednym z wielu przedsięwzięć biblioteki jest udział w „Nocy bibliotek”.
Aktywna biblioteka

AKCJA. Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni wzięła udział w 5. edycji ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”. To zresztą niejedyna taka aktywność tej placówki, która wykracza poza zwykłe przechowywanie i wypożyczanie książek

Zacznijmy od „Nocy bibliotek”. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 1,8 tys. placówek. Skojarzenie z popularną od lat „Nocą muzeów” nie jest przypadkowe – bo podobne wydarzenie zorganizowane tym razem przez bibliotekarzy otwarcie nawiązuje do tego, co udało się świetnie muzealnikom. Chodzi o zachętę do odwiedzania tych instytucji. A nadanie przedsięwzięciu charakteru niepowszedniej atrakcji dobrze temu służy.
Co działo się w samej Przystajni? W tym roku uczestnicy „Nocy bibliotek” spotkali się w sobotnie popołudnie.
– W programie były m.in. warsztaty plastyczne. Wykonaliśmy jesienne lampiony z dostępnych powszechnie materiałów, za to wykorzystanych w pomysłowy sposób. Tradycyjnie miała miejsce również projekcja filmu familijnego. W tym roku był to „Ptyś i Bill”, nakręcony na podstawie komiksów dla dzieci. Wydarzenie miało także swoją część edukacyjną, dotyczącą Światowego Tygodnia Zwierząt. Cieszymy się, że było z nami tak dużo dzieci, choć pogoda nie zachęcała, aby wyjść z domu – relacjonuje Renata Małyska- Pilśniak, która ambitnie prowadzi tutejszą gminną bibliotekę.
Wykład o wojnie
Ambitnie – bo podobnych akcji organizuje się tu sporo. Na początku października był to np. wykład historyczny z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prelekcję na temat: „Między Podłężem a Częstochową. Działania bojowe Oddziału Wydzielonego »Truskolasy« 1 IX 1939 r.” wygłosił Adam Kurus, historyk wojskowości, pracownik IPN w Katowicach i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.
– Mieszkańcy mogli poznać wiele nowych faktów, będących wynikami najnowszych badań historycznych, dotyczących przebiegu działań wojennych na terenie gminy Przystajń i gmin sąsiednich. Wykład był ilustrowany prezentacją multimedialną bardzo cennych zdjęć z naszych okolic, pochodzących z pierwszych dni września 1939 r. – mówi dyrektor Małyska-Pilśniak.
Biblioteka Śląska docenia
Warto dodać, że aktywność Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni, którą ta placówka wyróżnia się od dawna, została dostrzeżona i doceniona. Taką działalność kulturalną placówek tego rodzaju mierzy się na bieżąco. Na naszym terenie dokonuje tego Biblioteka Śląska w Katowicach. Instytucja ta posługuje się wskaźnikiem tak zwanego agregatowego indeksu aktywności. Za cały rok ubiegły biblioteka w Przystajni miała ten wskaźnik najwyższy w naszym powiecie. Warto tu wejrzeć w szczegóły. Bo wskazują one, że w badanym okresie to biblioteka w Przystajni miała w całym powiecie najwięcej czytelników (licząc na setkę mieszkańców) i najwięcej zakupionych woluminów (na 100 mieszkańców), choć w taki sam sposób liczona liczba książek jest tu mniejsza niż w większości gminnych bibliotek w powiecie. Po prostu świetnie wykorzystuje się tu ten potencjał, który jest pod ręką. W liście gratulacyjnym, który na ręce wójta Przystajni złożyła Biblioteka Śląska, zaznaczono m.in., że docenia się wysoki wskaźnik czytelnictwa, ale równolegle także działalność edukacyjną, kulturalną i popularyzatorską biblioteki. Dostrzega się też, że w tego rodzaju klasyfikacji placówka ta w ostatnich latach awansowała na najwyższe pozycje z szarego końca stawki bibliotek w powiecie. I niech tak zostanie. Biblioteka to dziś często jedna z głównych instytucji kulturalnych na wsi. Jeśli tylko odpowiedzialne za nią osoby rozumieją tę misję.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

przystajn-rynek

Rynek drugi w Polsce

Jarosław Jędrysiak18 maja 2020
3

Kupili maski ochronne

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
przystajn

Rynek w Przystajni walczy o nagrodę

Jarosław Jędrysiak1 kwietnia 2020
rynek-przystajn

Rynek doceniony

Jarosław Jędrysiak20 marca 2020
pierwszy rajd rowerowy

Pierwszy rajd rowerowy ku czci żołnierzy wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2020
K - Jaki stan powietrza w gminie (1311) + fot

Jaki stan powietrza w gminie?

Jarosław Jędrysiak9 marca 2020