Ekstraklasa, II, III i IV liga

Znicz wygrywa nawet w 10-osobowym składzie

W spotkaniu trzeciego w IV-ligowej tabeli Znicza Kłobuck z RKS-em Grodziec, zakończonego zwycięstwem 2:1 (1:0), dwie bramki zdobył 16 20-letni Alan Jaworski, powoływany w przeszłości na konsultacje kadry Polski U-15 i U. STANISŁAW WRZESIŃSKI

PIŁKA NOŻNA. Znakomita passa sześciu kolejnych wygranych podopiecznych Tomasza Juszczyka trwa. W XIV kolejce grupy pierwszej IV ligi śląskiej Znicz Kłobuck, tym razem po dwóch bramkach Alana Jaworskiego w 41. i 53. minucie, 2:1 (1:0) pokonał przedostatni w tabeli RKS Grodziec. Rozmiary porażki zmniejszył w 75. minucie znakomitym uderzeniem z rzutu wolnego w „okienko” grający trener zespołu gości, Adam Baran. Podczas treningu ciężkiej kontuzji doznał pochodzący z Krzepic 25-letni obrońca II-ligowej Skry Częstochowa, Przemysław Mońka

Zajmujący trzecią pozycję w IV-ligowej tabeli gospodarze w drugiej połowie występowali w osłabieniu po czerwonej kartce, która otrzymał Łukasz Kmieć za niesportowe zachowanie w stosunku do zawodnika Grodźca. W 86. minucie siły się wyrównały, gdyż odesłany do szatni został po dwóch żółtych kartach Kamil Bochenek (Grodziec).
W XIV kolejce punkty wywalczyły również dwie pozostałe drużyny regionu częstochowskiego. Raków II Częstochowa (w składzie z Oskarem Krzyżakiem z Kłobucka) po m.in. wyrównującej bramce Bartosza Chłoda z karnego w 47. minucie 3:2 (0:1) pokonał na wyjeździe Gwarek Ornontowice, awansując dzięki temu aż na siódme miejsce w tabeli. Natomiast Polonia Poraj 1:1 (1:0) zremisowała z Ruchem Radzionków po utracie wyrównującego gola w 90. minucie.
Na pozycję lidera, pomimo bezbramkowego remisu ze Slavią Ruda Śląska, powróciły Szombierki Bytom, gdyż dotychczasowy przodownik tabeli, Unia Kosztowy, 0:1 (0:1) uległa na wyjeździe AKS-owi Mikołów. Ligowe straty odrabia ostatni w tabeli beniaminek, Drama Zbrosławice, który 3:1 (1:1) zwyciężył Przemszę Siewierz.
W najbliższej, XV kolejce, zarazem ostatniej w rundzie jesiennej, w sobotę (16.11., 11.00) Znicz Kłobuck zmierzy się w Rudzie Śląskiej z czternastą w tabeli, ale nieobliczalną Slavią. W grupie II kolejnym przodownikiem tabeli, po wyjazdowej wygranej 1:0 z Podbeskidziem II Bielsko- Biała, został LKS Goczałkowice- Zdrój (w 60. minucie zwycięska bramka 33-letniego Piotra Ćwielonga, mającego za sobą 163 ekstraklasowe występy w Wiśle Kraków, Ruchu Chorzów i Śląsku Wrocław i trzy mistrzostwa Polski), którego najbardziej znanym wychowankiem jest Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund). Dotychczasowy lider, Unia Książenice, nadspodziewanie wysoko – 1:6 (1:4) – uległa na wyjeździe przedostatniemu Beskidowi Skoczów.
Pozostałe wyniki (XIV kolejka): Sarmacja Będzin-Warta Zawiercie 1:3, Śląsk Świętochłowice- Unia Dąbrowa Górnicza 1:3.
W XV kolejce PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa 2:2 zremisował na wyjeździe z Zagłębiem Lubin (wyrównujący, a zarazem pierwszy gol w najwyższej klasie rozgrywkowej Sławomira Musiolika w 83. minucie). W barwach Wisły Kraków, w 67. minucie przegranego 0:1 (0:1) spotkania z Arką Gdynia, na boisku pojawił się pochodzący z Truskolas reprezentant Polski, 33-letni Jakub Błaszczykowski. Najlepszą drużyną I rundy zasadniczej została warszawska Legia, która o zaledwie punkt wyprzedza Piasta Gliwice i Pogoń Szczecin. W XVI kolejce zajmujący jedenaste miejsce Raków (16.11., 15.00) zmierzy się na wyjeździe z Koroną Kielce.
Zaledwie punkt w ostatnich pięciu meczach oraz przegrana 1:2 (0:1) w XVII kolejce ze Stalą Rzeszów (w składzie m.in. z Arturem Pląskowskim, wychowankiem Liswarty Krzepice) spowodowała, że II-ligowa Skra Częstochowa (z grającym od 75. minuty Krzysztofem Naporą) na stałe zadomowiła się w tzw. strefie spadkowej (16. miejsce). Drugoligowym mistrzem jesieni została Resovia Rzeszów. Również 35 punktów ma Górnik Łęczna, a punkt mniej dwie kolejne utytułowane drużyny, tj. Widzew Łódź i GKS Katowice. Pojedynek w XVIII kolejkce Skry Częstochowa z ostatnią w II-ligowej tabeli Legionovią został przełożony z niedzieli 17 listopada na środę 27 listopada (godz. 13.00) w Legionowie. W tygodniu poprzedzającym mecz ze Stalą Rzeszów ciężkiej kontuzji zerwania więzadła krzyżowego oraz uszkodzenia łękotki w kolanie wykluczającej z gry na co najmniej pięć miesięcy doznał kolejny wychowanek Liswarty Krzepice, Przemysław Mońka.
Bramka mieszkającej w Golcach k. Truskolas 16-letniej Sary Chrzęstek w doliczonym czasie gry przyczyniła się do wygranej 3:0 (0:0) kobiecej II-ligowej drużyny częstochowskiej Skry z Plonem Błotnica Strzelecka. Podopieczne Patryka Mrugacza i Marty Miki piłkarską jesień zakończyły na trzecim miejscu w II-ligowej grupie III. Natomiast pochodząca z Truskolas 17-letnia Nicola Brzęczek, kontuzjowana 8 października w trakcie meczu Polska–Szkocja w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy U-19, jest już po operacji rekonstrukcji więzadeł w kolanie i przechodzi rehabilitację. Niemniej czeka ją dłuższa przerwa w grze. Niezwykle utalentowanej i sympatycznej Nikoli Brzęczek, jak również Przemysławowi Mońce życzymy szybkich powrotów do zdrowia i na piłkarskie boiska.