Bobry budują tamy, a kto ma je rozbierać? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Bobry budują tamy, a kto ma je rozbierać?

Tamy bobrowe, które mogą powodować zalewanie terenów, są usuwane wolniej, niż zwierzęta je budują. Mieszkańcy często mają wątpliwość, kto jest władny zająć się rozwiązaniem problemu.
Bobry budują tamy, a kto ma je rozbierać?

PROBLEM. To, co bobry robią w zgodzie ze swoją naturą, często szkodzi ludziom. Wraz ze wzrostem liczby tych zwierząt coraz częściej zwraca się uwagę na ten problem. Komu go zgłaszać?

Przypadków szkodliwej dla ludzi działalności bobrów jest wiele. Pisaliśmy swego czasu o tym, że ich konstrukcje grożą zalewaniem terenów przy osiedlu w Lipiu. W Rębielicach Królewskich zwierzęta te z podobnym skutkiem opanowały pobliski strumień. W Krzepicach zupełnie niedawno poryły wały zbiornika wodnego – znajdującego się zresztą nieopodal drogi i zabudowań. Problem bobrów występuje też w gminie Kłobuck.
– Na ostatniej sesji pan burmistrz czytał, że Wody Polskie mają sukcesywnie usuwać tamy bobrów. Czy trzeba taką potrzebę zgłaszać, czy oni to nadzorują? – prosił o informację radny Mirosław Cieśla.
Na sesji odpowiadano, że w praktyce wygląda to tak, że najczęściej problem stworzony przez bobry gdzieś w terenie mieszkańcy zgłaszają do urzędu gminy. I stąd następnie zgłoszenie kierowane jest do Wód Polskich.
– Generalnie to Wody Polskie zawiadują rzekami i tam trzeba zgłaszać te tamy bobrowe do usunięcia – odpowiadała na pytanie kierownik Anna Grabowska-Graj z kłobuckiego magistratu.

4 komentarze

4 Komentarze

 1. Krynicki

  22 listopada 2019 at 20:15

  To fakt, człowiek w porównaniu z działalnością bobra, to jest dopiero szkodnik perfekcyjny, to jak najbardziej pazerny pasożyt. Dla człowieka , każda inna istota to wróg lub pieniądz, ale do czasu, już pokolenia na pół wieku będą to odczuwać na własnej skórze, a wtedy trzeba zapytać o przodków tychże ludzi !!!Im prymitywniejszy naród, tym więcej szkód w ekosystemie, a dosłownie podcinanie własnej gałęzi !!!

 2. TAMA

  20 listopada 2019 at 18:47

  Człowiek to szkodnik , gdzie mają budować jak ludzie wszedzie się wpiepsza

 3. K

  20 listopada 2019 at 18:45

  N

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

chodnik1

II ETAP BUDOWY CHODNIKA PRZY ULICY ANDERSA W KŁOBUCKU

Ewa Chojnacka3 lipca 2020
czek

CZEK DLA GMINY KŁOBUCK W RAMACH #TARCZADLASAMORZĄDÓW

Ewa Chojnacka26 czerwca 2020
zyczenia

Zakończenie roku szkolnego – życzenia

Ewa Chojnacka26 czerwca 2020
laptopy

LAPTOPY DLA SZKÓŁ

Ewa Chojnacka25 czerwca 2020
pasy-jasna

POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH GMINNYCH

Ewa Chojnacka19 czerwca 2020
urzad

Zaprojektują otoczenie urzędu

Jarosław Jędrysiak17 czerwca 2020