Od nas zależy, czy dostaniemy defibrylatory – Gazeta Kłobucka
Powiat

Od nas zależy, czy dostaniemy defibrylatory

Defibrylator umożliwia przywrócenie prawidłowej pracy serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i w podobnych stanach poważnego zagrożenia życia.
Od nas zależy, czy dostaniemy defibrylatory

SAMORZĄD. Defibrylator to urządzenie, które ratownicy stosują, by przy pomocy prądu pobudzić serce do działania. Każdy chyba widział je w działaniu – przynajmniej w filmach. Możemy dostać takie do naszego powiatu. Ale musimy najpierw zagłosować, by wojewódzkie pieniądze wydano właśnie na ten cel – dla nas

Dlaczego potrzebne jest głosowanie i poparcie projektu przez obywateli? Bo chodzi tu o pulę pieniędzy do wydania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. A tu o przeznaczeniu środków decyduje to, które projekty zyskają największe poparcie.
– Czwartego października wystąpiłem z wnioskiem pod nazwą: ,,Zakup urządzeń defibrylatorów wraz z osprzętem i montażem celem podniesienia standardów w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców powiatu kłobuckiego i częstochowskiego”. Mając na względzie bezpieczeństwo obywateli powiatu kłobuckiego – mówi nam starosta Henryk Kiepura.
Starosta złożył taki wniosek bardziej nawet po prostu jako obywatel, a nie jako starosta. Ale cel, jak podkreśla, ma służyć wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Jeśli ktoś jest uważny, zapewne dostrzegł, że w nazwie wniosku wymieniony jest nie tylko powiat kłobucki, ale i częstochowski.
– To dlatego, że starania o środki dla dwóch powiatów mogą się spotkać z większym poparciem mieszkańców. Jeśli wniosek będzie miał to poparcie odpowiednio duże, to skorzystają oba powiaty. Gdybyśmy występowali z nim sami, pewnie byłoby o to trudniej – tłumaczy nam w prywatnej rozmowie Henryk Kiepura.
Defibrylator umożliwia przywrócenie prawidłowej pracy serca w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i w podobnych stanach poważnego zagrożenia życia. Jeśli wniosek o środki na zakup takich urządzeń zyska wystarczające poparcie mieszkańców, to defibrylatory zostaną ulokowane w miejscach publicznych: w Kłobucku na budynkach urzędu skarbowego i starostwa, ponadto w każdej z gmin powiatu na urzędach gmin, przychodniach, ośrodkach zdrowia i siedzibach ochotniczych straży pożarnych.
Wybór podyktowany jest tym, iż w miejscach tych lub w ich pobliżu często przebywa wiele osób. To statystycznie zwiększa prawdopodobieństwo, że właśnie tam defibrylator może się okazać potrzebny. Zresztą wskazanie urzędów, ośrodków i jednostek OSP pozwala łatwo zapamiętać, gdzie takowych urządzeń można szukać, gdy będą potrzebne.
Wniosek dotyczy kwoty ponad 268 tys. zł. Żeby wszystko nie pozostało tylko teorią – żebyśmy dostali do dyspozycji defibrylatory – musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie jest to trudne. Wystarczy dostęp do internetu.
– Proszę o wsparcie akcji poprzez oddanie głosów w terminie do 30 listopada 2019 r. za pośrednictwem strony internetowej: https://ebo.slaskie.pl – podaje starosta.
Na wskazanej stronie musimy znaleźć zadanie w podregionie nr 6 (będzie na stronie drugi od dołu). Numer zadania, na które trzeba zagłosować, by wesprzeć projekt pozyskania defibrylatorów, to MBO-1840/P6/19. W nazwie zadania mowa o defibrylatorach. Każdy poradzi sobie z zagłosowaniem. Głosować mogą nie tylko dorośli.
– Za uprzednią zgodą rodziców osoby nieletnie mogą brać udział w głosowaniu – dodaje Henryk Kiepura. Głosowanie jest bezpłatne. Trzeba tylko podać kilka swoich danych identyfikacyjnych.
Dodajmy, że wśród zadań, które zostały zgłoszone i powalczą poparcie i o środki, są cztery, których realizacja dotyczy powiatu kłobuckiego. Do dyspozycji mamy trzy głosy. Oczywiście możemy uznać, że wszystkie trzy chcemy oddać na zakup defibrylatorów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

prubant

Prubant zdecydowanie najbogatszy

Jarosław Jędrysiak28 października 2020
m1

REMONT MOSTU W SOŁECTWIE RYBNO

Ewa Chojnacka28 października 2020
senior

Start kampanii „Bezpieczny Senior”

Adam Świerczyński26 października 2020
kosciol

Wytyczne kurii na czas pandemii

Adam Świerczyński25 października 2020
termometr

Jak się zachować, kiedy mamy objawy COVID-19?

Adam Świerczyński24 października 2020
lok

Konkurs LOK i Polska

Jarosław Jędrysiak24 października 2020