Możemy pomóc turystyce kajakowej – Gazeta Kłobucka
Powiat

Możemy pomóc turystyce kajakowej

Oznakowanie i umieszczenie w terenie dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo kajakarzy. Wskazane zostaną wszystkie miejsca potencjalnie trudne, a także miejsca wodowania.
Możemy pomóc turystyce kajakowej

SAMORZĄD. To pierwsza edycja Śląskiego Budżetu Obywatelskiego. Możemy sami zdecydować, na co pójdą publiczne pieniądze. Jedną z propozycji dotyczących naszego powiatu jest projekt wsparcia popularyzacji turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie

Jaki jest cel projektu? Popularyzacja tych walorów naszej małej ojczyzny, które są szczególnie cenne, a wciąż jeszcze mało znane. Mamy piękne tereny i malowniczo przecinające je rzeki: Wartę i Liswartę. Zarówno na Warcie od Częstochowy po granice województwa, jak i na Liswarcie od Krzepic po jej ujście już dziś widujemy kajakarzy. Rzeki te są na naszym terenie wyjątkowo użyteczne do tego rodzaju rekreacji. Brak tu naturalnych przeszkód, szlaki wodne są łatwe.
– Nawet ktoś, kto pierwszy raz próbuje tej formy aktywności, na pewno sobie poradzi. W spływach na obu naszych rzekach mogą też bez problemu uczestniczyć całe rodziny. Także z małymi dziećmi – zapewnia Szymon Pośpiech, który zachęca do wsparcia tego właśnie projektu środkami z wojewódzkiego budżetu obywatelskiego.
Te naturalne walory nie są w pełni wykorzystywane. Zresztą łatwo to sprawdzić, odpowiadając sobie na pytanie, czy już się z tej formy rekreacji samemu korzystało. Odpowiedź najczęściej będzie przecząca. Jak w ramach projektu chce się wesprzeć turystykę kajakową na naszych rzekach?
– Działanie obejmować będzie wydanie zestawu map turystycznych obejmujących rzeki Liswartę i Wartę. Naniesione będą na nie oznaczenia szlaków kajakowych. Będzie też krótki przewodnik. A znaki szlaku kajakowego zgodne z wytycznymi PTTK zostaną rozmieszczone w terenie – wylicza Szymon Pośpiech. Oznakowanie i umieszczenie w terenie dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo kajakarzy. Wskazane zostaną wszystkie miejsca potencjalnie trudne, a także miejsca wodowania.
– Wśród podobnych projektów nasz realnie realizowany będzie na terenie powiatu kłobuckiego – dodaje nasz rozmówca.
Autorzy projektu związani są już dziś z Zawadami i turystyką kajakową. Na promocję turystyki tego rodzaju chcą pozyskać z budżetu obywatelskiego kwotę 70 tys. zł. Czy się to uda – to zależy potencjalnie od każdego z nas. Bo to mieszkańcy głosują na projekty i decydują, na co zostaną przeznaczone wojewódzkie pieniądze.
Pozostaje rzecz kluczowa: jak zagłosować. To proste. Wchodzimy na stronę https://ebo.slaskie.pl i tam – po przeczytaniu krótkiej instrukcji – przechodzimy dalej do wyboru zadań, których realizację popieramy. Zadania, które nas interesują, będą u dołu zestawienia, oznaczone jako „zadania w podregionie 6” – w podregionie obejmującym także powiat kłobucki. Rozwijamy listę przyciskiem i znajdujemy na niej zadanie: „MBO-1496/P6/19 Popularyzacja turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie”. Mamy do dyspozycji trzy punkty. Punkty możemy rozdzielić między różne projekty, ale możemy też wszystkimi trzema poprzeć właśnie ten projekt. Warto dodać, że wśród wszystkich udostępnionych do głosowania projektów tylko cztery są przewidziane do realizacji także w powiecie kłobuckim. Wśród nich – projekt promocji turystyki kajakowej. Do nas należy decyzja, na co należy przeznaczyć publiczne pieniądze.
I ważna sprawa na koniec. Głosowanie jest możliwe tylko do 30 listopada. Natomiast głosować mogą także dzieci – po prostu każdy mieszkaniec może wyrazić swoje zdanie. Trzeba tylko podać garść danych identyfikacyjnych. Oczywiście nie ponosimy żadnych kosztów ani na głosowanie, ani na sam projekt, który popieramy.
Zagłosować na pewno warto. Skoro dostajemy możliwość współdecydowania o wydatkowaniu publicznych pieniędzy, należy z niej skorzystać. Do końca roku będzie wiadomo, który projekt dostanie wsparcie finansowe i zostanie zrealizowany.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Dziki atakują (1429)

Dziki atakują

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2020
telefon senior

Oszuści znów dzwonią

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2020
K - Szkolny sport z dotacją (1290) + fot

Szkolny sport z dotacją

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
komputer

Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka!

Adam Świerczyński6 lutego 2020
podszywają sie

Podszywają się pod skarbówkę

Adam Świerczyński4 lutego 2020
amator golce

Amator Golce halowym mistrzem gminy

Stanisław Wrzesiński31 stycznia 2020