Możemy pomóc turystyce kajakowej – Gazeta Kłobucka
Powiat

Możemy pomóc turystyce kajakowej

Oznakowanie i umieszczenie w terenie dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo kajakarzy. Wskazane zostaną wszystkie miejsca potencjalnie trudne, a także miejsca wodowania.
Możemy pomóc turystyce kajakowej

SAMORZĄD. To pierwsza edycja Śląskiego Budżetu Obywatelskiego. Możemy sami zdecydować, na co pójdą publiczne pieniądze. Jedną z propozycji dotyczących naszego powiatu jest projekt wsparcia popularyzacji turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie

Jaki jest cel projektu? Popularyzacja tych walorów naszej małej ojczyzny, które są szczególnie cenne, a wciąż jeszcze mało znane. Mamy piękne tereny i malowniczo przecinające je rzeki: Wartę i Liswartę. Zarówno na Warcie od Częstochowy po granice województwa, jak i na Liswarcie od Krzepic po jej ujście już dziś widujemy kajakarzy. Rzeki te są na naszym terenie wyjątkowo użyteczne do tego rodzaju rekreacji. Brak tu naturalnych przeszkód, szlaki wodne są łatwe.
– Nawet ktoś, kto pierwszy raz próbuje tej formy aktywności, na pewno sobie poradzi. W spływach na obu naszych rzekach mogą też bez problemu uczestniczyć całe rodziny. Także z małymi dziećmi – zapewnia Szymon Pośpiech, który zachęca do wsparcia tego właśnie projektu środkami z wojewódzkiego budżetu obywatelskiego.
Te naturalne walory nie są w pełni wykorzystywane. Zresztą łatwo to sprawdzić, odpowiadając sobie na pytanie, czy już się z tej formy rekreacji samemu korzystało. Odpowiedź najczęściej będzie przecząca. Jak w ramach projektu chce się wesprzeć turystykę kajakową na naszych rzekach?
– Działanie obejmować będzie wydanie zestawu map turystycznych obejmujących rzeki Liswartę i Wartę. Naniesione będą na nie oznaczenia szlaków kajakowych. Będzie też krótki przewodnik. A znaki szlaku kajakowego zgodne z wytycznymi PTTK zostaną rozmieszczone w terenie – wylicza Szymon Pośpiech. Oznakowanie i umieszczenie w terenie dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo kajakarzy. Wskazane zostaną wszystkie miejsca potencjalnie trudne, a także miejsca wodowania.
– Wśród podobnych projektów nasz realnie realizowany będzie na terenie powiatu kłobuckiego – dodaje nasz rozmówca.
Autorzy projektu związani są już dziś z Zawadami i turystyką kajakową. Na promocję turystyki tego rodzaju chcą pozyskać z budżetu obywatelskiego kwotę 70 tys. zł. Czy się to uda – to zależy potencjalnie od każdego z nas. Bo to mieszkańcy głosują na projekty i decydują, na co zostaną przeznaczone wojewódzkie pieniądze.
Pozostaje rzecz kluczowa: jak zagłosować. To proste. Wchodzimy na stronę https://ebo.slaskie.pl i tam – po przeczytaniu krótkiej instrukcji – przechodzimy dalej do wyboru zadań, których realizację popieramy. Zadania, które nas interesują, będą u dołu zestawienia, oznaczone jako „zadania w podregionie 6” – w podregionie obejmującym także powiat kłobucki. Rozwijamy listę przyciskiem i znajdujemy na niej zadanie: „MBO-1496/P6/19 Popularyzacja turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie”. Mamy do dyspozycji trzy punkty. Punkty możemy rozdzielić między różne projekty, ale możemy też wszystkimi trzema poprzeć właśnie ten projekt. Warto dodać, że wśród wszystkich udostępnionych do głosowania projektów tylko cztery są przewidziane do realizacji także w powiecie kłobuckim. Wśród nich – projekt promocji turystyki kajakowej. Do nas należy decyzja, na co należy przeznaczyć publiczne pieniądze.
I ważna sprawa na koniec. Głosowanie jest możliwe tylko do 30 listopada. Natomiast głosować mogą także dzieci – po prostu każdy mieszkaniec może wyrazić swoje zdanie. Trzeba tylko podać garść danych identyfikacyjnych. Oczywiście nie ponosimy żadnych kosztów ani na głosowanie, ani na sam projekt, który popieramy.
Zagłosować na pewno warto. Skoro dostajemy możliwość współdecydowania o wydatkowaniu publicznych pieniędzy, należy z niej skorzystać. Do końca roku będzie wiadomo, który projekt dostanie wsparcie finansowe i zostanie zrealizowany.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

drzewo

Weź drzewa i zasadź. Za darmo

Jarosław Jędrysiak18 września 2020
ksiazka

Pobierasz rentę rodzinną? Pamiętaj o zaświadczeniu

Adam Świerczyński17 września 2020
pieniadze

Można dostać premię za przekazanie gospodarstwa

Adam Świerczyński16 września 2020
policja409

Złapał pijanego, dostał podziękowanie

Jarosław Jędrysiak16 września 2020
policja

Nie wpuść oszusta

Jarosław Jędrysiak16 września 2020
piatkowska

Majątki sekretarzy gmin

Jarosław Jędrysiak15 września 2020