Wojsko pojawi się u nas. Będą ćwiczyć – Gazeta Kłobucka
Region

Wojsko pojawi się u nas. Będą ćwiczyć

Żołnierze przyjadą do Herbów i Wręczycy Wielkiej, by tam doskonalić swoje umiejętności z obrony lokalnej społeczności. ARCH. WOT
Wojsko pojawi się u nas. Będą ćwiczyć

WOJSKO. Terytorialsi idą w kamasze. W najbliższy weekend odbędzie się szkolenie rotacyjne 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Także na terenie naszego powiatu

Umiejętności obrony społeczności lokalnej nasi terytorialsi będą ćwiczyć we Wręczycy Wielkiej i w Herbach. Ich zadaniem będzie patrolowanie terenu, a także ochrona przed grupami dywersyjnymi obiektów o znaczeniu strategicznym. Widok żołnierza gdzieś w terenie tam, gdzie będą prowadzone szkolenia, nie powinien więc dziwić.
Założeniem jest też ćwiczenie tzw. czarnej taktyki. Chodzi o ćwiczenie realizacji przez żołnierzy zadań w przestrzeniach zamkniętych. Rozumie się przez to miasta, wsie, budynki mieszkalne i przemysłowe, miejsca użyteczności publicznej, parkingi, różne pojazdy – także np. pociągi. Wojsko mamy więc szansę zobaczyć w działaniu w różnych miejscach. To dobrze, że żołnierze ćwiczą. Dobrze też, że przy okazji rozpoznają nasz teren.
– Nasi żołnierze szkolą się po to, by w razie potrzeby bronić lokalną społeczność. Ważne jest więc, by wychodzili poza teren koszar i ćwiczyli tam, gdzie będą walczyć. Gdyby zaszła taka potrzeba – mówi dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. Poza taktyką ćwiczone będą też umiejętności z zakresu medycyny pola walki.
Wojska Obrony Terytorialnej powstały na początku 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. Rok później rozpoczęto formowanie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed rokiem osiągnięty został planowany stan osobowy brygady.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

lodowisko-klobuck

W sobotę otwarcie lodowiska!

Jarosław Jędrysiak6 grudnia 2019
pojedziemy autostradą1

Pojedziemy autostradą na święta?

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2019
Łzy zagrają akustycznie (1769) + fot

Łzy zagrają akustycznie

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2019
K - 3,6 tys. na lewych zwolnieniach (2641) jakby fot

3,6 tys. na lewych zwolnieniach

Jarosław Jędrysiak4 grudnia 2019
K - Koncerty z myślą o chorych na SM

Koncerty z myślą o chorych na SM

Jarosław Jędrysiak24 listopada 2019
A1-Czestochowa

Autostrada w tym czy w przyszłym roku?

Jarosław Jędrysiak24 listopada 2019