„Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj” – Gazeta Kłobucka
Lipie, Rębielice Królewskie

„Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj”

Uczestniczyliśmy w nagraniu brytyjskiej telewizji realizowanym w pięknej scenerii z parkiem i dworkiem w Lipiu.
„Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj”

TELEWIZJA. W okolicy naszego listopadowego święta narodowego gościła w naszym powiecie ekipa telewizyjna z Wielkiej Brytanii. Kręciła tu film dokumentalny, którego bohaterem był Amin Fakhari – dobrze znany w naszym regionie mistrz kuchni i autor licznych charytatywnych pokazów kulinarnych. Prywatnie – mieszkaniec naszego powiatu

Amin Fakhari pochodzi z Iranu, ale już od lat związany jest z Polską. Nie tylko zawodowo. Tu, właśnie w naszym powiecie, w Lipiu, znalazł miłość. Wielu z nas miało okazję spotkać go podczas pokazów kulinarnych, które prowadzi również w trakcie imprez plenerowych. W celach charytatywnych przeprowadził ich już prawie trzysta. Jego mistrzowskie umiejętności podziwiali z bliska mieszkańcy Kłobucka, ale też innych miejscowości naszego regionu. Amina Fakhari znają zresztą w całej Polsce. Kto nie stroni od telewizji, mógł go też zobaczyć w programach popularnych polskich stacji. Z jego temperamentem szklany ekran jest dla niego wprost stworzony. Ta wyjątkowa osobowość przyciąga ludzi i za pośrednictwem kamery, i na żywo. W pierwszej połowie listopada przyjechała do nas ekipa telewizyjna z Wielkiej Brytanii, by nakręcić film dokumentalny poświęcony Aminowi Fakhari. Ale i miejscu, w którym żyje, i ludziom, których u nas spotyka.
– Oni przygotowują cykliczne programy pod tytułem „Welcome to My Life”, czyli „Witam w moim życiu”. Przedstawiają w nich osoby, które osiedliły się w różnych krajach, i pokazują, jak one są tam przyjmowane przez ludzi, wśród których żyją. I jak ułożyły sobie życie – mówi nam Amin Fakhari.
Jak dodaje nasz Irańczyk, ekipa telewizyjna, która przyjechała do naszego powiatu, kręci dla działającej na terenie Wielkiej Brytanii stacji telewizyjnej Manoto, która nadaje programy na cały świat. Standardowo programy te są w języku perskim. Ale część emituje też popularna Discovery – a wówczas uzupełniane są o przekład na język angielski. Manoto TV można znaleźć i na naszych platformach cyfrowych. Do tego stacja prowadzi też streaming online. Bez trudu wyszuka go Google. Tak samo można znaleźć odcinki programu, który był teraz kręcony u nas.
Scenariusz odcinka „Welcome to My Life” służył opowieści o tym, jak perski wirtuoz kuchni urządził się w Polsce, co tutaj robi, jak żyje wśród nas i z nami.
– Oni towarzyszą mi tu z kamerą przy wszystkim, co robię. Taka jest idea tego programu. Musieli więc wstać wcześnie rano i kręcić, jak karmię kury. Potem nagrywali, gdy robiłem żonie śniadanie. W taki sposób uczestniczą we wszystkim, co robię na co dzień. I będą pokazywać, jak żyję w Polsce. Jak wielu mam tu przyjaciół – mówi Amin. Wśród miejsc, w których dokumentaliści z Wielkiej Brytanii kręcili sceny z udziałem głównego bohatera przygotowywanego odcinka serii, były Rębielice Królewskie – gdzie akurat odbywała się uroczystość Narodowego Święta Niepodległości – i było też Lipie. W Lipiu ekipa zabawiła nieco dłużej. Tu w środku wsi znajduje się dwór, park i dawne podworskie stawy rybne, które dziś znajdują się pod opieką rodziny Mońków. Amin Fakhari rozmawiał tu o historii miejscowego dworu z Łukaszem Hałką, który bada jego dzieje i poszukuje wszelkich na ten temat wiadomości, także od mieszkańców okolicy. Oczywiście najważniejsze informacje Amin przekładał zaraz na perski, by były zrozumiałe dla mówiących po persku odbiorców filmu na całym świecie. Wizyta nad stawami rybnymi nie była przypadkiem. Tu Amin Fakhari przygotowywał potrawę ze świeżo złowionych ryb. Kosztowali jej nie tylko zagraniczni goście, ale i grono osób z naszej okolicy, z którymi Amin spotkał się właśnie tutaj. I oni nie przybyli z pustymi rękami. Przed kamerą można więc było zaprezentować domowej roboty wina, nalewki, wypieki. Specjalnie na tę okazję przyrządziła dania z kaczki i gęsi Alicja Podgórska, która zdobywa nagrody na festiwalu Śląskie Smaki. Małej wspólnej biesiadzie towarzyszyła zresztą bardzo miła atmosfera.
– Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj. Że mam tu wielu przyjaciół i choć pochodzę z daleka, to jestem tu dobrze przyjmowany. Cieszę się też, że mogę pokazać to wszystko właśnie w tej scenerii, tutaj, w Lipiu, w powiecie kłobuckim. Bo chcę przy okazji zaprezentować też to miejsce, zrobić mu taką pozytywną reklamę. W końcu ten program będą mogli oglądać ludzie z całego świata – mówi nam Amin Fakhari.
Cieszy to, że w naszej społeczności można czuć się dobrze i można stawiać sobie za cel opowiedzenie światu o tym, że jesteśmy gościnni i życzliwi. Że nasz kraj i nasz region to ciekawe miejsce na ziemi.
K - Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj 2

Amin Fakhari przyrządzał w Lipiu ryby – świeżo wyłowione z tutejszych stawów
państwa Mońków.

K - Chcę pokazać, że Polska to gościnny kraj 3
Dziennikarzy z zagranicy interesowała też nasza kuchnia. Amin Fakhari opowiadał
im o gościnności Polaków.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie, Rębielice Królewskie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie, Rębielice Królewskie