Internet domeną mężczyzn? – Gazeta Kłobucka
Pozostałe artykuły

Internet domeną mężczyzn?

Najnowsze dane z listopada 2019 roku wskazują, że populacja internautów w skali światowej przekracza już 4,1 mld ludzi, czyli online pozostaje 53,6 proc. obywateli świata.
Internet domeną mężczyzn?

Spośród 4,1 mld ludzi, którzy na całym świecie logują się do sieci, większość stanowią mężczyźni. Według najnowszych danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union – ITU) 52 proc. kobiet nie ma dostępu do globalnej sieci. Dlaczego?

Światowa populacja internautów
Najnowsze dane z listopada 2019 roku wskazują, że populacja internautów w skali światowej przekracza już 4,1 mld ludzi, czyli online pozostaje 53,6 proc. obywateli świata. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) przeprowadził badania, które wykazały, że 52 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn nie korzysta z internetu. Co więcej, w wielu miejscach na świecie mężczyźni pod tym względem mają nad kobietami znaczącą przewagę. Wyjątkiem od reguły są Ameryka Północna i Południowa, gdzie z internetu korzysta mniej więcej tyle samo kobiet, co mężczyzn. Różnice te są niewielkie (na korzyść panów) w krajach europejskich, ale diametralnie rosną w przypadku:

• Afryki,
• krajów arabskich,
• krajów z regionu Azji i Pacyfiku.

Największe dysproporcje między obu płciami w dostępie do internetu występują w krajach, które nie tylko mają najniższy poziom rozwoju gospodarczego, ale i ogólny poziom dostępu do sieci jest w nich niewielki. Regularnie do internetu loguje się tam jedynie 2 na 10 osób.

W Europie z sieci korzysta około 85 proc. mężczyzn i 80,3 proc. kobiet. W obu Amerykach to odpowiednio 77,6 proc. i 76,8 proc. W naszym kraju, według Polskiego Badania Internetu i Gemius, użytkownikami internetu jest mniej więcej tyle samo kobiet, co mężczyzn – po 14 mln. Coraz częściej w świecie do łączenia się z siecią korzystamy z szybkiego internetu – w Polsce jest to światłowód z UPC – co znacznie zwiększa komfort surfowania po stronach internetowych. W krajach afrykańskich a także w wielu krajach azjatyckich taki internet pozostaje poza zasięgiem obywateli, bez względu na ich płeć. Minie zapewne jeszcze bardzo dużo czasu, zanim internet pojawi się tam jako usługa powszechna, do której zarówno mężczyźni, jak i kobiety czy dzieci będą mieli ułatwiony dostęp.

Z czego wynikają różnice w korzystaniu z internetu między przedstawicielami obu płci?
Najbardziej zauważalna różnica pomiędzy dostępem do internetu wśród kobiet i mężczyzn istnieje w krajach rozwijających się i słabo rozwiniętych. Pokrywa się to z różnicami w dostępie do swobód w życiu publicznym i społecznym. Dysproporcje te pogłębiają się wszędzie tam, gdzie kobiety mają mniej możliwości w różnych dziedzinach życia. W niektórych krajach dostęp do sieci pozostaje luksusem, czy przywilejem z góry przysługującym wyłącznie mężczyznom. W wielu przypadkach jest tak, że dostęp do smartfona czy komputera, a za pośrednictwem takich urządzeń do internetu, ma tylko głowa rodziny, a w modelu patriarchalnym, jaki panuje chociażby w krajach afrykańskich, będzie to zawsze mężczyzna.

W krajach rozwijających się panowie są bardziej aktywni zawodowo, mają też więcej możliwości korzystania z internetu w przestrzeni publicznej, czy w pracy. Kobiety pozostają w domu, często w wioskach, gdzie nie ma nawet bieżącej wody, nie mówiąc już o dostępie do globalnej sieci.

Ponadto, poza Europą czy Ameryką Północną a także niektórymi wysoko rozwiniętymi państwami azjatyckimi, wśród kobiet nie ma też takiego pędu do technologii. Może to wynikać nie tyle z braku możliwości, co chęci korzystania z internetu. Paniom domu, które od świtu do zmierzchu zajmują się domem, gotowaniem, praniem czy sprzątaniem a także doglądaniem licznych pociech, internet wydaje się być niepotrzebny. Kobiety nie oczekują tam dostępu do sieci, często nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że taka możliwość w ogóle istnieje. Mają inne aspiracje, zajęcia i zainteresowania niż nowoczesne technologie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Pozostałe artykuły

radio-samochodowe

Czego słuchają kierowcy w Polsce? Oto najpopularniejsze hity za kółkiem

Ewa Chojnacka13 października 2020
oppo-prokop

Oppo zapowiada polską premierę nowych smartfonów. Marcin Prokop ambasadorem marki?

Ewa Chojnacka30 września 2020
mechanik

Serwis LPG – kiedy warto z niego skorzystać?

Ewa Chojnacka16 września 2020
btc

Polskie regulacje prawne przyczyną straty milionów we wpływach z podatków

Ewa Chojnacka3 września 2020
antra2

Tną najlepiej w regionie!

Ewa Chojnacka23 sierpnia 2020
15

Brak mentoli – jakie mam alternatywy?

Redakcja31 lipca 2020