„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera” – Gazeta Kłobucka
Częstochowa

„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera”

Teatr im. A Mickiewicza w Częstochowie
„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera”

„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera”
w ramach 11. edycji Ery Schaeffera – 13 grudnia 2019 roku o 19:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza

Bilety w cenie: parter – 40 zł (bilet normalny) , 35 zł (bilet ulgowy), balkon: 35 zł (bilet normalny), 30 zł (bilet ulgowy), miejsca na scenie – 40 zł
Rezerwacje i informacje przyjmuje Kasa Teatr 372 33 06 lub Dział Promocji 372 33 27 (47,57)
Duże, międzynarodowe i interdyscyplinarne widowisko sceniczne inspirowane twórczością jednego z bardziej wszechstronnych i cenionych polskich artystów współczesnych.

„Graj, póki grasz”, to teatr instrumentalny Schaeffera w nowej odsłonie. Spektakl będący kolażem kreacji aktorskich, tańca współczesnego i różnych form muzycznych został wyprodukowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA. Fundacja od lat propaguje twórczość Bogusława Schaeffera – kompozytora, dramaturga, grafika, filozofa – artysty awangardowego, który lekceważył kanony i sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”.
Stworzony przez Fundację AUREA PORTA Festiwal ERA SCHAEFFERA, w którym spotykają się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki o różnej stylistyce, nie tylko mocno zaznaczył się na mapie ważnych kulturalnych wydarzeń Warszawy. Jego odsłony są prezentowane także w różnych miastach w Polsce i na całym świecie. Tylko jesienią tego roku skład artystyczny zbliżony do tego, który zawita w Częstochowie z schaefferowskim teatrem instrumentalnym, wystąpił z sukcesem w Madrycie.

Reżyseria i Scenariusz: Maciej Sobociński (reżyserował już wcześniej w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).
Wystąpią: wirtuoz akordeonu – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon oraz charyzmatyczny raper – Andy Ninvalle, a także aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer i Witold Jurewicz (tu w roli tancerza, wcześniej był choreografem przy powstawaniu bajki dla dzieci „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” oraz spektaklu dla dorosłych „Miasto Szklanych Słoni” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie).

„Zakładaliśmy, że będziemy świętować w tym roku z profesorem jego 90. urodziny. Jednak profesor odszedł, stąd mój pomysł na „karuzelę Bogusława Schaeffera”, spektakl zawieszony między życiem a śmiercią, świętowanie urodzin i wspominanie. Nie będzie to jednak smutne święto, przeciwnie – po Schaefferowsku wyzwolone, szalone i spontaniczne. Ludzie w jego sztukach po gombrowiczowsku przeglądają się nawzajem, zdzierają z siebie maski, atakują, a potem przytulają. Działa to najpełniej, gdy aktor jest obecny na scenie. W jego sztukach wciąż pojawia się refleksja nad tym, kim aktor jest i po co występuje…” – Tak o Festiwalu mówi sam reżyser Maciej Sobociński.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji kultury.
Patroni Medialni: Legalna Kultura, polmic.pl, e-Teatr.pl, AICT, Dziennik Teatralny oraz Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie
Sponsorzy: Duravit, Hotele Mercure i Ibis w Częstochowie
Partner: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie sięgające do twórczości artysty, który stał się źródłem inspiracji dla następnych pokoleń.
Więcej informacji o Festiwalu ERA SCHAEFFERA
Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera odbywające się regularnie w sezonie jesiennym nieprzerwanie od 2009 roku w Warszawie. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage’u.

Bogusław Schaeffer był nazywany Leonardem da Vinci XXI wieku przez prof. Richarda Demarco (promotor Tadeusza Kantora w 70 tych latach, założyciel Festiwalu Fringe w Edynburgu, Ambasador prof. Schaeffera w krajach anglojęzycznych). Stefan Kisielewski określił go „ojcem nowej muzyki w Polsce”. Znany, amerykański krytyk jazzowy Leighton Kerner uznał „Koncert jazzowy” Schaeffera za „najbłyskotliwszy utwór jazzowy od czasów Błękitnej Rapsodii George’a Gershwina.” Z kolei Tomasz Stańko uważał Bogusława Schaeffera za „wielką, charyzmatyczną postać awangardy muzycznej. Jej synonim.”
Bogusław Schaeffer wciąż jest bardziej znany za granicą niż w Polsce. Istotą projektu Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta jest promocja i upowszechnianie dorobku artystycznego tego wszechstronnego twórcy. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Jego pogląd na sztukę, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi” odzwierciedla się w autorskiej twórczości. Również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.
image005

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Częstochowa

wpisteatr

Na co do teatru w październiku?

Ewa Chojnacka25 września 2020
testosteron

„Testosteron” na deskach teatru

Ewa Chojnacka15 września 2020
wlokniarz

Wygrana Włókniarza!

Ewa Chojnacka3 września 2020
falsz

Polska prapremiera „Fałszu” Lot Vekemans

Ewa Chojnacka1 września 2020
1

Muzeum Częstochowskie zdradziło jedną z tajemnic przebudowy Starego Rynku

Ewa Chojnacka27 sierpnia 2020
chcesz-sie-bawic

CHCESZ SIĘ BAWIĆ ? ZADZWOŃ!

Ewa Chojnacka21 sierpnia 2020