Ceny śmieci oszaleją? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Ceny śmieci oszaleją?

Nowy przetarg pokazuje, że sytuacja na rynku jest chora – mówił burmistrz. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Ceny śmieci oszaleją?

PROBLEM. Magistrat rozstrzygnął przetarg na odbiór śmieci. W miejsce starego, zerwanego. Niestety pachnie to ryzykiem podwyżek opłat. Ile będzie nas kosztować nowa umowa?

Obie firmy, tę starą i tę nową, łączy osoba jednego przedsiębiorcy.
– Pan Strach już trzykrotnie nie dotrzymał umowy. Zrywa tę ostatnią, mimo że zawarliście przed sądem umowę, w wyniku której mieszkańcy płacą dzisiaj 13,50 zł od osoby. Zgodnie z wynikiem nowego przetargu usługę dla gminy ponownie będzie wykonywał pan Waldemar Strach. Tym razem poprzez firmę Eko-System Bis – formułował na sesji swe obawy radny Witold Dominik.
Nowa umowa jest na 3 miesiące. Na kwotę nieco ponad milion złotych. Miasto miało do wyboru jedną jedyną ofertę.
Co z cenami?
– Wykonałem proste obliczenia. Kwota z przetargu podzielona na 18 tys. mieszkańców daje ponad 19 zł od osoby. Kiedy zaproponuje pan podwyżkę opłat? Jaka to będzie podwyżka? – pytał burmistrza radny Dominik.
Według Jerzego Zakrzewskiego prosty rachunek radnego nie wystarczy. Na plus dla miasta będą koszta zerwania umowy i uprzątania PSZOK- u – za co magistrat obciąży firmę. Zmieniło się też prawo. Dziś wszystko trzeba przeliczać od tony, nie od osoby. Dochodzi też obowiązek segregowania i kary dla opornych. Na cenę odbioru śmieci wpłynie więc więcej spraw. W magistracie jeszcze to liczą.
– Długo utrzymywaliśmy dobrą w skali powiatu cenę od osoby. Przeciągnęliśmy to aż do listopada – podkreślił Zakrzewski dodając, że skoki cen i zerwania umów dotknęły ostatnio wielu gmin.
Łatwo zrozumieć, że Kłobuck nie będzie tu wyjątkiem. Niestety.
Kto opróżni PSZOK?
PSZOK jest pełny. Co stanie się z tymi odpadami?
– W jaki sposób zamierza pan wyegzekwować od pana Stracha usunięcie z PSZOK-u odpadów nieusuwanych przez PZOM Strach? Czy zamierza pan zapłacić wielokrotnie więcej temu samemu panu Strachowi, reprezentującemu teraz firmę Eko-System Bis, żeby te śmieci usunął? Czy jest możliwe wykonanie zastępcze i obciążenie firmy kosztami usunięcia tych odpadów? – bombardował burmistrza celnymi pytaniami Witold Dominik.
Miasto jednak nie daje się ogrywać w taki oczywisty sposób. Zakrzewski odparł, że szukają innej firmy, która wywiezie śmieci z PSZOK-u. Kosztami obciążą PZOM Strach. Potrącą je przy rozliczeniu z firmą za listopad. Nałożą też określone w umowie kary. Interesów dopilnowano w tym zakresie.
Miasto bez wyjścia
Jerzy Zakrzewski przypomniał na sesji, że problem niewywożenia śmieci z PSZOK-u narastał od dłuższego czasu.
– Mimo kolejnych pism firma nie realizowała tego zadania. Doszliśmy do ściany i trzeba było rozwiązać ten problem przez rozwiązanie umowy z wykonawcą. Ale nowy przetarg pokazuje, że sytuacja na rynku jest chora. My musimy realizować zadania ustawowe i utrzymywać miasto w czystości. Nikogo nie obchodzi, czy śmieci wywoził będzie Strach, czy ktokolwiek – tłumaczył położenie burmistrz.
Próbowano uruchomić konkurencję i uzyskać lepsze ceny. Miasto kupiło kosze. Ale i tak dostało tylko jedyną ofertę. I w obecnej sytuacji nie mogło jej odrzucić. Nawet wiedząc, że nową i starą firmę łączy osoba tego samego przedsiębiorcy.
– Zgodnie z opinią prawną, którą posiadamy, nie mamy prawa wykluczyć z przetargu osoby, możemy wykluczyć firmę. Wykluczyliśmy PZOM Strach. Ale jej właściciel ma kilka firm – mówił burmistrz.
– Skoro na rynku działają cztery poważne podmioty, a zgłasza się jeden, to pytanie o przyczyny jest nie do mnie. To rzecz do głębszej analizy, dlaczego się tak dzieje – mówił dalej.
Pojednawczo wypowiedział się też Witold Dominik.
– Nie czepiam się, współczuję panu. Natomiast problemem jest pan Strach. A ten ma pewnie z pięć spółek. Więc może jeszcze długo robić nas w konia, a nie będziemy mogli go wykluczyć z przetargu – podsumowywał radny.
Z popiołem drożej?
Radny Dominik zwrócił uwagę na coś jeszcze. To ceny odbioru odpadów zmieszanych w Sobuczynie. Od stycznia będzie 520 zł za tonę. Jeśli wymieszane z popiołem, to 800 zł za tonę. I nawet kilka złotych przeliczone na mieszkańca. Radny uważa, że warto zakupić też kosze na popiół.
Burmistrz przypomina z kolei, że taka dyskusja odbyła się już przed laty. W gminie Kłobuck nawet 40% mieszkańców nie produkuje popiołu – mieszka w blokach, pali gazem. Trudno sprawiedliwie policzyć opłaty za osobną frakcję popiołu. W mieście jest inaczej niż w gminach wiejskich.
Co do kosztów z Sobuczyny – miasto ma po przetargu mimo wszystko lepszą ofertę z innego wysypiska, obecnie 640 zł za tonę – bez oddzielania popiołu i z wliczonym kosztem transportu.

3 komentarze

3 Komentarze

 1. SKL

  11 grudnia 2019 at 16:56

  Panowie nie pozostaje nic innego jak tylko wam pogratulować takiej bezradności. Nowy kontrakt na 3 m-ce , na dodatek z tym podmiotem który już od tygodni nie odbiera odpadów z PSZOKa, brak programu odbioru azbestu, brnięcie w droższy odbiór śmieci bo nie chcecie zainwestować w dodatkowe „popiołowe” kosze które zwrócą się w krótkim okresie czasu. Powołajcie firmę odpowiedzialną za oczyszczanie gminy i wtedy te dotychczasowe stawki pozostaną aktualnymi na dłuższy czas a nie co rusz będzie nas mieszkańców i przy tym też waszych wyborców łupił jeden z drugim byznesmen co kupił parę śmieciarek i robi sobie biznes życia na nas.

 2. Zakłopotany

  11 grudnia 2019 at 11:49

  „W gminie Kłobuck nawet 40% mieszkańców nie produkuje popiołu – mieszka w blokach, pali gazem. Trudno sprawiedliwie policzyć opłaty za osobną frakcję popiołu.” Mieszkańcy bloków nie muszą segregować śmieci bo nikt ich nie sprawdza … mieszkańcy bloków mogą wyrzucać dowolną ilość odpadów bo nikt im z tego powodu nie robi problemów … Mieszkańcy bloków śmieci mają wywożone częściej niż mieszkańcy domów … i to jest sprawiedliwe i to jest zasadne i nas jest ponad 50 % taką mamy sprawiedliwość

 3. śmieci

  11 grudnia 2019 at 10:03

  Lepiej było by stworzyć własną firmę wywożącą śmieci,problem rozwiązał by się sam.Przy okazji powstały by nowe miejsca pracy za wszystko i tak płacą mieszkańcy , nie było by żadnych uzależnień od firm zewnętrznych a przy okazji można by było zarobić obsługując gminy przyległe,przecież p.Strach nie robi tech charytatywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Oddano cześć kłobuckiemu poecie 1

Oddano cześć kłobuckiemu poecie

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2020
kłobuck bez

Kłobuck bez obwodnicy!

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2020
K - Rekrutują do szkół i przedszkoli (4426) + fot

Rekrutują do szkół i przedszkoli

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Plastyczne nie dla narkotyków (1056) + fot

Plastyczne „nie” dla narkotyków

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Koncert kolęd w kościele 1

Koncert kolęd w kościele

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2020
mors

Morsujący Kłobuck

Ewa Chojnacka7 lutego 2020