Kłobuckie kryminały – Gazeta Kłobucka
Powiat

Kłobuckie kryminały

W konkursie literackim nagradzano w kategorii osób dorosłych i w kategorii młodzieży szkolnej.
Kłobuckie kryminały

IMPREZA. W zasadzie to nie tylko kryminały, bo i ogólnie tematyka sensacyjna mogła się znaleźć w treści opowiadań, które należało nadsyłać na konkurs literacki „Sensacyjny Kłobuck”. To druga odsłona projektu według pomysłu Marka Palutkiewicza, realizowanego przy wsparciu MOK w Kłobucku w ramach „Kuźni Kulturalnej”

W ostatni czwartek w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „Sensacyjny Kłobuck”. To drugi – po ubiegłorocznej „Zgrozie w Kłobucku” – konkurs literacki dla osób lubiących pisać i chcących się sprawdzić na niwie literatury pięknej, który organizowany jest w ramach trzeciej edycji MOK- owskiej „Kuźni Kulturalnej”. Dla wciąż nieświadomych przypomnijmy, że to inicjatywa polegająca na dawaniu mieszkańcom możliwości realizowania własnych projektów z zakresu szeroko pojmowanej kultury – takich, które są adresowane do miejscowego społeczeństwa, aktywizują je i wnoszą coś ciekawego do kulturalnego obrazu miasta i powiatu.
Przed rokiem i teraz za propozycją pisania i składania w konkursie swoich opowiadań stoi ta sama osoba: pomysłodawca, koordynator i główny realizator wtedy „Zgrozy w Kłobucku”, a teraz „Sensacyjnego Kłobucka” – Marek Palutiewicz. Jako człowiek z pasją traktujący literaturę, pan Marek świetnie potrafi zachęcić innych do podjęcia własnych prób literackich. I w konkursach uczestniczy całkiem spore grono osób.
W tym roku uczestników było nieco mniej niż poprzednio.
– Opowiadania sensacyjne czy kryminalne są trudniejsze do napisania niż opowiadania z zakresu fantastyki. Na pewno to dlatego „Sensacyjny Kłobuck” ma nieco mniejszą liczbę uczestników – mówi Marek Palutkiewicz.
Dla ambitnych są oczywiście zachęty. Możliwość wygrania nagrody to tylko jedna z nich. Bodaj ważniejsza jest szansa na umieszczenie własnego małego dzieła w wydawnictwie. To w końcu prawdziwy debiut literacki – a nie tylko pisanie do szuflady. Co więcej, ubiegłoroczne opowiadania ukazały się najpierw jako e-book, a teraz – jako wydana na papierze książka.
Kto triumfował w „Sensacyjnym Kłobucku”? Szczegóły podajemy obok. Fachowe jury popracowało już przed czwartkowym podsumowaniem konkursu i ogłosiło wyniki swoich obrad, aby każdy z laureatów mógł osobiście odebrać to, co wywalczył piórem. Był zresztą jeszcze jeden powód, by w czwartek odwiedzić odwiedzić finał konkursu. Połączono go ze spotkaniem autorskim.
Gościem finału „Sensacyjnego Kłobucka” był pisarz specjalizujący się w tematyce, z którą zmagali się uczestnicy konkursu. Mariusz Czubaj – autor poczytnych i nagradzanych powieści kryminalnych, znany oczywiście nie tylko osobom chętnie samodzielnie sięgającym po pióro – w bezpośrednim kontakcie okazuje się osobą pełną poczucia humoru, dysponującą swobodą myśli i wypowiedzi oraz mającą dystans do siebie i świata. Obcowanie z takimi postaciami to przyjemność. Warto było pojawić się na tym spotkaniu i każdy miłośnik literatury – nie tylko autorstwa Mariusza Czubaja – który w czwartek nie pojawił się w MOK-u, ma na pewno czego żałować.
LAUREACI „SENSACYJNEGO KŁOBUCKA”
Kategoria „dorośli”: 1) Wioletta Wachol – „Na krawędzi” oraz Konrad Zielonka – „Mistrz Floryan”. 3) Marek Bednarczyk – „Śmierć na wskazówkach”.
Wyróżnienia: Cezary Makles – „Co ty na to, Faberge”, Bogdan Bęben – „Pół straszno, pół śmieszno!”, Dominika Sulej – „Śmierć za śmierć”, Sławomir Nowicki – „Mroki”.
Kategoria „młodzież szkolna”: 1) Kinga Grajcar – „Ciemniej dniem niż nocą”. 2) Julia Majchrzak – „Sekret babci”. 3) Laura Nykiś – „Kłobucka kołysanka”.
Wyróżnienie: Sylwia Jezierska – „Trująca gałązka lawendy”.
K - PATRONAT - Kłobuckie kryminały 2

Literackie konkursy w ramach Kuźni Kulturalnej MOK-u to inicjatywa Marka Palutkiewicza.

K - PATRONAT - Kłobuckie kryminały 3
Podsumowanie konkursu i spotkanie autorskie odbyły się w sali MOK-u w poprzedni czwartek.

K - PATRONAT - Kłobuckie kryminały 4
Spotkanie z Mariuszem Czubajem było atrakcją nie tylko dla uczestników konkursu literackiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

komin

Mamy czym oddychać?

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2020
K - Poszukają martwych dzików (3246) + fot

Poszukają martwych dzików

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2020
Siatkarskie Ciasteczka najlepsze1

Siatkarskie Ciasteczka najlepsze

Stanisław Wrzesiński26 stycznia 2020
K - Bogdan P przed sądem (1919) + fot

Bogdan P. przed sądem

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2020
K - Ferie z kulturą 2

Ferie z kulturą

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2020
K - Nowy rok - stare nawyki (2058) + fot-REZERWA

Nowy rok – stare nawyki

Jarosław Jędrysiak20 stycznia 2020