Na zastrzyk – do ambulatorium – Gazeta Kłobucka
Lipie, powiat

Na zastrzyk – do ambulatorium

Świadczeń w trybie opieki nocnej i świątecznej, a więc także weekendowej, udzielają ambulatoria szpitalne.
Na zastrzyk – do ambulatorium

ZDROWIE. Sprawa z Lipia, ale dotyczy wszystkich gmin wiejskich w powiecie. Warto wiedzieć

W gminie Lipie zgłoszono na jednej z sesji wniosek o prośbę do ZOZ w Kłobucku w sprawie ośrodków, które instytucja prowadzi na terenie gminy. W piśmie, które następie wystosowano z urzędu gminy do ZOZ-u, poproszono o to, aby ośrodki zdrowia były otwarte przynajmniej przez jedną godzinę dziennie także w soboty i w niedziele. Dlaczego? Chodzi o danie mieszkańcom możliwości skorzystania z opieki w tych dniach w zakresie takich niezbędnych świadczeń, jak przyjmowanie zleconych zastrzyków czy zmiana opatrunków. Jak sugeruje w piśmie urząd gminy, jeśli nie byłoby możliwości otwierania ośrodków na godzinę w sobotę i w niedzielę, być może zastępczo ZOZ mógłby wyznaczyć dyżur telefoniczny co najmniej jednej pielęgniarki, która w soboty i niedziele mogłaby wykonywać tego rodzaju świadczenia.
Prośba brzmi sensownie. Rzecz w tym jednak, że nie ma formalnej możliwości jej spełnienia. Dlaczego? Odpowiedź udzielona gminie przez ZOZ jest jednoznaczna. Umowa z NFZ pozwala na realizowanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej tylko od poniedziałku do piątku. Nie ma więc szans na to, by ośrodki działały choć po godzinie dziennie w czasie weekendu. Tak samo nie ma możliwości wykonywania w weekendy takich oczekiwanych świadczeń przez wyznaczone do dyżurowania pielęgniarki. Jeśli więc gdzieś poza gminą Lipie ktoś też myślał o tym, że podstawowe usługi medyczne powinny być dostępne także w weekendy, to już wie, że nie ma takiej możliwości.
Pozostaje sprawa konieczności brania zastrzyków czy zmieniania opatrunków. Bo zdarza się, że trzeba to robić także w weekendy, a nie każdego przecież stać na usługi prywatne. Co wtedy?
Świadczeń w trybie opieki nocnej i świątecznej, a więc także weekendowej, udzielają ambulatoria szpitalne. Krótko mówiąc w weekend na zastrzyk czy zmianę opatrunku trzeba się pofatygować do Krzepic lub do Kłobucka. Ponieważ nie mamy transportu zbiorowego, trzeba pojechać prywatnym. Albo go wynająć. W przypadku konieczności wynajęcia taniej będzie pewnie skorzystać z prywatnej usługi pielęgniarki. Cóż, takie mamy realia finansowania służby zdrowia w Polsce. Rozwiązanie więc jest – cóż, może nie dla wszystkich idealne, ale jest. Zawsze można w weekend skoczyć do ambulatorium – choć mieszkańcy wsi bardziej oddalonych od Krzepic i Kłobucka muszą się liczyć z koniecznością dojazdu. Przy czym nie ma tu winy ani lokalnego samorządu, ani ZOZ-u – tak odgórnie urządzone jest nasze państwo i tak finansuje się służbę zdrowia.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Gość

    25 grudnia 2019 at 17:16

    W ambulatorium w Krzepicach jeśli jedziesz wieczorem na zastrzyk to i tak mają pretensje że nie do ośrodka. A jak starsza osoba ma dojechać do ośrodka jak nie ma czym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie, powiat

dziura

Dziura gigant straszy na jezdni

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019
phone

Uwaga, dzwonią cwaniacy

Jarosław Jędrysiak15 grudnia 2018
wodka

Dlaczego ciągle wraca pijany?

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2018
3

Na wsi czyste powietrze? Wcale nie!

Redakcja16 kwietnia 2017