Ukraińcy, Rumuni, a teraz Portugalczycy – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Ukraińcy, Rumuni, a teraz Portugalczycy

Wizyta delegacji władz dużego portugalskiego miasta ma być wstępem do umowy partnerskiej z gminą Miedźno. MATERIAŁY OFICJALNE GMINY MIEDŹNO
Ukraińcy, Rumuni, a teraz Portugalczycy

PARTNERSTWO. Gmina Miedźno wyrasta na lokalnego lidera współpracy międzynarodowej. Zapowiada się tu nawiązanie relacji z samorządem z dalekiej Portugalii

Już od dość dawna gmina Miedźno współpracuje z miasteczkiem z Ukrainy, spod Kijowa, a w tym roku, jak zresztą pisaliśmy, czyniono kroki ku tego rodzaju transgranicznej współpracy z jednym z samorządów lokalnych z Rumunii. Już liczba dwóch partnerów zagranicznych to w naszej okolicy dużo. W Miedźnie się jednak na tym nie zatrzymują. Po wyciągnięciu ręki na wschód i na południe Europy – teraz spoglądają na zachód.
W połowie listopada w Miedźnie gościła delegacja z portugalskiego miasta Santa Maria da Feira. To dość spore, ponadstutysięczne miasto na północy Portugalii, niedaleko od słynnego Porto i całkiem blisko brzegu oceanu. Przyjechała stamtąd m.in. zastępczyni burmistrza Cristina Manuela Cardoso Tenreiro, szefowa miejskiej oświaty Andreia Daniela Coelho dos Santos, oraz kilkoro nauczycieli. Taki skład delegacji powiązany był z zakresem zainteresowań jej członków. To przede wszystkim oświata i sposób jej organizacji. W gminie Miedźno portugalscy goście odwiedzili tutejsze szkoły gminne, ale pojechali też do Kłobucka i Częstochowy, gdzie odwiedzili szkoły średnie. Oczywiście część wizyty wypełniło zwiedzanie naszej, południowej części Polski – co jest po prostu naturalne w takich okolicznościach. Co natomiast wynika z samej wizyty dla Miedźna?
W materiałach oficjalnych komentuje się, że posłużyła ona wymianie doświadczeń. A także zapowiada się, że będzie miała pozytywny wpływ na dalszy rozwój współpracy gminy Miedźno z samorządami innych krajów Unii Europejskiej. Ujęto to wprost: wizyta ta to pierwszy krok do zawarcia umowy partnerskiej.
Współpraca międzynarodowa w Europie, w której granice bardziej łączą niż dzielą, ma wielki sens. To często dobre antidotum na jad narodowych szowinizmów sączących się z różnych zadawnionych stereotypów. Stereotypy zaś to zwykle skutek braku wiedzy, braku realnych doświadczeń. W kontaktach z przedstawicielami innych narodów taki kontakt osobisty jest niezastąpiony. Zawsze podkreślamy jednak, że aby współpraca międzynarodowa była warta wysiłku i kosztów, w kontaktach muszą docelowo uczestniczyć przede wszystkim nie władze lokalne z obu stron, ale zwykli ludzie – mieszkańcy współpracujących ze sobą ponad granicami miejscowości. Kibicujemy Miedźnu, by i tu tak się rozwinęły te chętnie nawiązywane międzynarodowe relacje.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

derejczyk

Spór wójta i odwołanej dyrektorki trwa w sądach

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
wq

Ile wydali na delegacje?

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
BRON

Groził bronią szwagrowi

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
policja

Domowy oprawca trafił do aresztu

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2020
miedzno-urzad-gminy

Porady prawne na odległość

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020
K - Sesja w cieniu epidemii (2719) + fot

Sesja w cieniu epidemii

Jarosław Jędrysiak20 marca 2020