„Skubanie samorządów” – Gazeta Kłobucka
Polityka

„Skubanie samorządów”

Zmniejszenie wpływów budżetowych zmusza władze lokalne do rezygnacji z wielu zaplanowanych inwestycji.
„Skubanie samorządów”

SAMORZĄD. W komentarzu Business Centre Club zdecydowanie ostro podsumowano działania władz centralnych, które mają fatalny wpływ na finanse i możliwości samorządów lokalnych

Tydzień temu pisaliśmy o apelach samorządów dotyczących m.in. finansowania oświaty i wzrostu wydatków z lokalnych budżetów w konsekwencji decyzji podejmowanych na szczeblu rządowym. Komentarz w sprawie obecnej sytuacji w samorządach przygotował też prestiżowy Business Centre Club. Nazwano ją dosadnie: „skubaniem samorządów”.
Jak czytamy w komentarzu eksperckim, samorząd terytorialny to nie tylko władze lokalne od gminy po województwo. To przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych terytoriów, który są – jak to ujęto – „brutalnie podskubywani przez władze centralne, które nie są przyjacielem tych wspólnot”. Komentarz formułuje też przypuszczenie na temat źródła takiego zjawiska: ma nim być wiara władz centralnych „w swoją mądrość i nieomylność”. Gdy tymczasem niedoceniany jest właściwy osąd sytuacji, jaki posiadają przedstawiciele władz lokalnych.
Wśród konkretnych zjawisk negatywnie wpływających na samorządy BCC wskazuje kwestie podatkowe – jak czytamy, „mamy do czynienia z wielomiliardowym uderzeniem w samorząd terytorialny wskutek m.in. obniżenia stawki PIT z 18 do 17 procent, likwidacji OFE, przerzucenia kosztów likwidacji gimnazjów na budżety samorządowe, lawinowego zadłużania szpitali spowodowanego wzrostem kosztów ich funkcjonowania (energia, płaca minimalna, odpady)”. Konsekwencje są natomiast przykre dla władz lokalnych – pojawia się konieczność „rezygnacji z wielu zaplanowanych inwestycji (żłobki, przedszkola, drogi, kanalizacja, walka ze smogiem, gospodarka śmieciami) tak potrzebnych ludziom”.
W związku z powyższym BCC uważa za godną wsparcia inicjatywę ustawodawczą, która ma na celu „rekompensatę utraconych pieniędzy, nie wskutek niegospodarności władz samorządowych, lecz wskutek decyzji władz centralnych (rząd, większość parlamentarna, prezydent). W komentarzu wyraża się też przekonanie, że odpowiedni bieg nada projektowi senat.
Komentarz odnotowujemy jako tematycznie powiązany z naszym wspomnianym wcześniej artykułem. Jego treść pozostawiamy do oceny naszym czytelnikom.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Czytelnik

    28 grudnia 2019 at 21:22

    Niech diety radnych zmniejszą to będzie mniej skubania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polityka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Polityka

kiepura będzie

Kiepura będzie jedynką PSL?

Ewa Chojnacka3 sierpnia 2019
sadel

Sądel już nie kieruje lubelskimi lasami

Jarosław Jędrysiak19 lutego 2019
87

Kto idzie po wójta i burmistrza

Jarosław Jędrysiak22 lipca 2018
ergre

Nasz poseł wiceministrem

Jarosław Jędrysiak15 lipca 2018
jeryz

Jerzy Sądel znowu będzie posłem?

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2018
ccc

Politycy zafundowali nam zakaz handlu w niedziele

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2017