Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej

Starosta mówi, że tematem stacji meteo na terenie powiatu zajmuje się obecnie naczelnik Andrzej Kaczmarek.
Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej

Klimat zmienia się na naszych oczach i mocno daje się we znaki rolnictwu. Dawne możliwości prowadzenia odpowiednich pomiarów nie przystają już do dzisiejszych potrzeb. Skutkiem są realne straty rolników

W jaki sposób pomiary meteorologiczne wpływają na nasze rolnictwo? Z punktu widzenia tych, którzy żyją z uprawy ziemi kluczowe jest to, że pomiary przede wszystkim pozwalają ustalić i udokumentować występowanie np. suszy – a z tym zjawiskiem mamy do czynienia ostatnio już niemal co roku. Dla rolników takie formalne stwierdzenie wystąpienia suszy na danym obszarze jest istotne, bo pozwala np. na ogłoszenie stanu klęski suszy i uruchomienie odpowiednich środków dla zminimalizowania jej efektów. Jak to wygląda dzisiaj? Mamy tego rodzaju stację pomiarową w regionie, ale poza powiatem kłobuckim. W efekcie zdarza się, że u nas lokalnie susza już mocno dokucza, a prowadzone nieco dalej pomiary jeszcze tego tak dobitnie nie wskazują. Różnica czasu stwierdzenia wystąpienia klęski suszy przekłada się potem na realne straty finansowe. Nic dziwnego, że już od kilku lat rolnicy z naszego terenu apelują o utworzenie stacji meteorologicznej na naszym terenie. Pisaliśmy swego czasu o tym, że potrzeba tego rodzaju była już publicznie zgłaszana. Co więc słychać w tej sprawie? Czy przed kolejnym sezonem upraw coś drgnęło?
13 grudnia odbyło się spotkanie Śląskiej Izby Rolniczej, podsumowujące jej roczną działalność. Jednym z głównych tematów była tam właśnie budowa stacji meteorologicznej w Kłobucku. Istotny był też udział w rolniczym spotkaniu starosty powiatu kłobuckiego – bo samorząd powiatu zadeklarował tu wsparcie.
– Głównie chodzi tu o możliwość stwierdzania wystąpienia na naszym terenie suszy rolniczej. W przeszłości utrudniał to fakt, że najbliższej okolicy takiej stacji nie ma.
Radni powiatowi znają ten temat. Był dyskutowany w ramach komisji rady – mówi Henryk Kiepura.
Czy z tego, że sprawa jest znana samorządowi, a i izba rolnicza traktuje ją poważnie wyniknie coś konkretnego? To możliwe.
– Deklarujemy zamontowanie takiej stacji w roku 2020 na terenie powiatu kłobuckiego – zapowiedział w poniedziałek na sesji powiatowej starosta Kiepura.
Obecnie działania w tym kierunku prowadzi powiatowy wydział odpowiedzialny za rolnictwo i ochronę środowiska. Powiat ma też wstępne deklaracje części tutejszych gmin na ich udział finansowy w wykonaniu stacji. Wygląda więc na to, że oczekiwania rolników z naszego terenu są w końcu bliskie spełnienia. Z oklaskami poczekajmy jednak do momentu, aż stacja meteorologiczna na naszym terenie rozpocznie normalne działanie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

dezynfekcja3

DEZYNFEKUJEMY GMINĘ KŁOBUCK

Ewa Chojnacka9 kwietnia 2020
raport0904

Gmina Kłobuck – raport 09.04.2020 12:00

Ewa Chojnacka9 kwietnia 2020
1

KOLEJNE WSPARCIE DLA SŁUŻBY ZDROWIA

Ewa Chojnacka8 kwietnia 2020
raport0804

Gmina Kłobuck 08.04.2020 12:00

Ewa Chojnacka8 kwietnia 2020
ceidg

CEIDG – informacje

Ewa Chojnacka8 kwietnia 2020
smieci

Wywóz odpadów

Ewa Chojnacka8 kwietnia 2020