Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej

Starosta mówi, że tematem stacji meteo na terenie powiatu zajmuje się obecnie naczelnik Andrzej Kaczmarek.
Rolnicy chcą lokalnej stacji meteorologicznej

Klimat zmienia się na naszych oczach i mocno daje się we znaki rolnictwu. Dawne możliwości prowadzenia odpowiednich pomiarów nie przystają już do dzisiejszych potrzeb. Skutkiem są realne straty rolników

W jaki sposób pomiary meteorologiczne wpływają na nasze rolnictwo? Z punktu widzenia tych, którzy żyją z uprawy ziemi kluczowe jest to, że pomiary przede wszystkim pozwalają ustalić i udokumentować występowanie np. suszy – a z tym zjawiskiem mamy do czynienia ostatnio już niemal co roku. Dla rolników takie formalne stwierdzenie wystąpienia suszy na danym obszarze jest istotne, bo pozwala np. na ogłoszenie stanu klęski suszy i uruchomienie odpowiednich środków dla zminimalizowania jej efektów. Jak to wygląda dzisiaj? Mamy tego rodzaju stację pomiarową w regionie, ale poza powiatem kłobuckim. W efekcie zdarza się, że u nas lokalnie susza już mocno dokucza, a prowadzone nieco dalej pomiary jeszcze tego tak dobitnie nie wskazują. Różnica czasu stwierdzenia wystąpienia klęski suszy przekłada się potem na realne straty finansowe. Nic dziwnego, że już od kilku lat rolnicy z naszego terenu apelują o utworzenie stacji meteorologicznej na naszym terenie. Pisaliśmy swego czasu o tym, że potrzeba tego rodzaju była już publicznie zgłaszana. Co więc słychać w tej sprawie? Czy przed kolejnym sezonem upraw coś drgnęło?
13 grudnia odbyło się spotkanie Śląskiej Izby Rolniczej, podsumowujące jej roczną działalność. Jednym z głównych tematów była tam właśnie budowa stacji meteorologicznej w Kłobucku. Istotny był też udział w rolniczym spotkaniu starosty powiatu kłobuckiego – bo samorząd powiatu zadeklarował tu wsparcie.
– Głównie chodzi tu o możliwość stwierdzania wystąpienia na naszym terenie suszy rolniczej. W przeszłości utrudniał to fakt, że najbliższej okolicy takiej stacji nie ma.
Radni powiatowi znają ten temat. Był dyskutowany w ramach komisji rady – mówi Henryk Kiepura.
Czy z tego, że sprawa jest znana samorządowi, a i izba rolnicza traktuje ją poważnie wyniknie coś konkretnego? To możliwe.
– Deklarujemy zamontowanie takiej stacji w roku 2020 na terenie powiatu kłobuckiego – zapowiedział w poniedziałek na sesji powiatowej starosta Kiepura.
Obecnie działania w tym kierunku prowadzi powiatowy wydział odpowiedzialny za rolnictwo i ochronę środowiska. Powiat ma też wstępne deklaracje części tutejszych gmin na ich udział finansowy w wykonaniu stacji. Wygląda więc na to, że oczekiwania rolników z naszego terenu są w końcu bliskie spełnienia. Z oklaskami poczekajmy jednak do momentu, aż stacja meteorologiczna na naszym terenie rozpocznie normalne działanie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Rekrutują do szkół i przedszkoli (4426) + fot

Rekrutują do szkół i przedszkoli

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Plastyczne nie dla narkotyków (1056) + fot

Plastyczne „nie” dla narkotyków

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
K - Koncert kolęd w kościele 1

Koncert kolęd w kościele

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2020
mors

Morsujący Kłobuck

Ewa Chojnacka7 lutego 2020
K - Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku (772) + fot

Nowy rok Akademii Trzeciego Wieku

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2020
stomatolog

Stomatolog dla 1,5 tys. kłobuckich uczniów!

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2020